2026 թվականին Չինաստանում մարդանման ռոբոտների արտադրության ծավալը կարող է գերազանցել 100 հազար միավորը։ Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ արդյունաբերության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության գիտության և տեխնոլոգիաների վարչության փոխտնօրեն Գան Սյաոբինը:
Նա այս հայտարարությունն արել է 2026 թվականի Արհեստական բանականության համաշխարհային համաժողովի (WAIC) նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Գան Սյաոբինի խոսքով՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված կիրառությունների և AI էկոհամակարգերի զարգացումը խթանում է արագ աճող ռոբոտաշինության արդյունաբերությունը՝ հզոր ազդակ հաղորդելով երկրի տնտեսական և տեխնոլոգիական զարգացմանը:
Նրա ներկայացրած տվյալներով՝ Չինաստանի խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկություններում արհեստական բանականության կիրառման մակարդակն արդեն գերազանցել է 30%-ը:
WAIC 2026 համաժողովը կանցկացվի հուլիսի 17-20-ը՝ Շանհայում, «AI-ի գործընկերություն՝ հանուն լուսավոր ապագայի» կարգախոսով:
Համաժողովի ծրագիրը կներառի վեց հիմնական թեմատիկ բաժին։ Մասնակցության համար արդեն գրանցվել է ավելի քան 1100 ընկերություն:
Կազմակերպիչների գնահատմամբ՝ միջոցառման ընթացքում կներկայացվի ավելի քան 3000 ցուցանմուշ, որոնցից ավելի քան 300-ը համաշխարհային պրեմիերա կդառնան:

News | 2026/07/08 18:24
In 2026, the production volume of humanoid robots in China may exceed 100,000 units. This was announced by Gan Xiaobin, deputy director of the Science and Technology Department of the Ministry of Industry and Information Technology of the People's Republic of China:
He made this statement at a press conference held on the eve of the 2026 World Artificial Intelligence Conference (WAIC):
According to Gan Xiaobin, the development of AI-based applications and AI ecosystems is driving the rapidly growing robotics industry, providing a powerful impetus for the country's economic and technological development:
According to the data he presented, the level of AI application in large industrial enterprises in China has already exceeded 30%:
The WAIC 2026 conference will be held from July 17 to 20 in Shanghai under the slogan “AI Partnership for a Bright Future”:
The conference program will include six main thematic sections. More than 1100 companies have already registered to participate:
According to the organizers' estimates, more than 3000 exhibits will be presented during the event, of which over 300 will be world premieres: