2026 թվականին Չինաստանում մարդանման ռոբոտների արտադրության ծավալը կարող է գերազանցել 100 հազար միավորը։ Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ արդյունաբերության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության գիտության և տեխնոլոգիաների վարչության փոխտնօրեն Գան Սյաոբինը:
Նա այս հայտարարությունն արել է 2026 թվականի Արհեստական բանականության համաշխարհային համաժողովի (WAIC) նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Գան Սյաոբինի խոսքով՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված կիրառությունների և AI էկոհամակարգերի զարգացումը խթանում է արագ աճող ռոբոտաշինության արդյունաբերությունը՝ հզոր ազդակ հաղորդելով երկրի տնտեսական և տեխնոլոգիական զարգացմանը:
Նրա ներկայացրած տվյալներով՝ Չինաստանի խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկություններում արհեստական բանականության կիրառման մակարդակն արդեն գերազանցել է 30%-ը:
WAIC 2026 համաժողովը կանցկացվի հուլիսի 17-20-ը՝ Շանհայում, «AI-ի գործընկերություն՝ հանուն լուսավոր ապագայի» կարգախոսով:
Համաժողովի ծրագիրը կներառի վեց հիմնական թեմատիկ բաժին։ Մասնակցության համար արդեն գրանցվել է ավելի քան 1100 ընկերություն:
Կազմակերպիչների գնահատմամբ՝ միջոցառման ընթացքում կներկայացվի ավելի քան 3000 ցուցանմուշ, որոնցից ավելի քան 300-ը համաշխարհային պրեմիերա կդառնան:

В Китае производство гуманоидных роботов в этом году может превысить 100 тысяч
В 2026 году объем производства гуманоидных роботов в Китае может превысить 100 тысяч единиц. Об этом заявил заместитель директора управления науки и технологий Министерства промышленности и информационных технологий КНР Ган Сяобинь:
Он сделал это заявление на пресс-конференции, состоявшейся накануне Всемирного конгресса по искусственному интеллекту (WAIC) 2026 года:
По словам Ган Сяобиня, развитие приложений на основе искусственного интеллекта и экосистем AI способствует быстрому росту роботостроительной отрасли, оказывая мощное влияние на экономическое и технологическое развитие страны:
По представленным им данным, уровень применения искусственного интеллекта в крупных промышленных предприятиях Китая уже превысил 30%:
Конгресс WAIC 2026 пройдет с 17 по 20 июля в Шанхае под девизом «Партнерство AI ради светлого будущего»:
Программа конгресса будет включать шесть основных тематических разделов. На участие уже зарегистрировались более 1100 компаний:
По оценкам организаторов, на мероприятии будет представлено более 3000 экспонатов, из которых более 300 станут мировыми премьерами: