Չինաստանը վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ առաջիկա հինգ տարիների համար չի սահմանել քաղաքային բնակավայրերում նոր աշխատատեղերի ստեղծման քանակական նպատակային ցուցանիշ։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
Լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հղում անելով Չինաստանի Մարդկային ռեսուրսների և սոցիալական ապահովության նախարարության հրապարակած 2026-2030 թվականների հնգամյա ծրագրին, իշխանությունները մտադիր են պահպանել քաղաքներում ստեղծվող նոր աշխատատեղերի թիվը «բարձր մակարդակի» վրա։ Միաժամանակ տարեկան նպատակային ցուցանիշները կսահմանվեն ճկուն կերպով՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուր տարվա տնտեսական պայմանները։
Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ սա առնվազն 1990-ականներից ի վեր առաջին դեպքն է, երբ քաղաքային նոր աշխատատեղերի ստեղծման առանցքային ցուցանիշը չի ներառվել երկրի միջնաժամկետ տնտեսական ծրագրում։
Գործակալության կարծիքով՝ կոնկրետ թվից հրաժարվելը վկայում է այն բարդ խնդրի մասին, որի առաջ կանգնած է Չինաստանը։ Իշխանությունները միաժամանակ փորձում են պաշտպանել երկրի հսկայական աշխատաշուկան արհեստական բանականության հետևանքով աշխատատեղերի հնարավոր կրճատումից և շարունակել տեխնոլոգիական մրցակցությունը ԱՄՆ-ի ու մյուս առաջատար երկրների հետ։
Ծրագրում նշվում է, որ կառավարությունը «համակողմանիորեն հաշվի կառնի արտաքին միջավայրի փոփոխությունների և նոր տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության, ազդեցությունը զբաղվածության վրա»։
Փաստաթղթում նաև ընդգծվում է, որ արդյունաբերական վերափոխումները և ժողովրդագրական փոփոխությունները ստեղծում են «նոր մարտահրավերներ տնտեսական զարգացման և սոցիալական կառավարման համար»։
Bloomberg-ի հղումով՝ մարտին հրապարակված կառավարության տարեկան աշխատանքային զեկույցում Չինաստանը 2026 թվականի համար նպատակ էր սահմանել ստեղծել ավելի քան 12 միլիոն նոր քաղաքային աշխատատեղ՝ միաժամանակ ապահովելով տնտեսության 4.5-5% աճ։ Գործակալությունը նշում է, որ սա երկրի տնտեսական աճի ամենացածր նպատակային ցուցանիշն է՝ 1991 թվականից ի վեր։
Հոդվածում նաև նշվում է, որ նախորդ հինգ տարիների ընթացքում Չինաստանի պաշտոնական նպատակը եղել է ստեղծել ավելի քան 55 միլիոն նոր քաղաքային աշխատատեղ։ Համեմատության համար՝ 1996-2000 թվականների հնգամյա ծրագրում, երբ սկսեցին կիրառվել համադրելի վիճակագրական տվյալներ, նախատեսվում էր ստեղծել 40 միլիոն նոր աշխատատեղ։

Китай впервые в истории не установил конкретную цель по созданию новых рабочих мест в пятилетнем плане
Новости | 2026/07/10 18:38
Китай не установил количественный показатель по созданию новых рабочих мест
Китай впервые за несколько десятилетий не установил количественный показатель по созданию новых рабочих мест в городах на ближайшие пять лет. Об этом сообщает Bloomberg.
По информации агентства, ссылаясь на опубликованный Министерством человеческих ресурсов и социального обеспечения Китая пятилетний план на 2026-2030 годы, власти намерены поддерживать уровень новых рабочих мест в городах на «высоком уровне». В то же время целевые показатели будут устанавливаться гибко, учитывая экономические условия каждого года.
По оценкам Bloomberg, это первый случай с 1990-х годов, когда ключевой показатель по созданию новых рабочих мест не включен в среднесрочный экономический план страны.
Агентство считает, что отказ от конкретных цифр свидетельствует о сложной проблеме, с которой сталкивается Китай. Власти одновременно пытаются защитить огромный рынок труда от возможного сокращения рабочих мест из-за искусственного интеллекта и продолжать технологическую конкуренцию с США и другими ведущими странами.
В документе также подчеркивается, что правительство «всесторонне учтет изменения внешней среды и влияние новых технологий, включая искусственный интеллект, на занятость».
В отчете, опубликованном в марте, Китай установил цель создать более 12 миллионов новых городских рабочих мест в 2026 году, одновременно обеспечив рост экономики на уровне 4.5-5%. Агентство отмечает, что это самый низкий целевой показатель экономического роста с 1991 года.
В статье также упоминается, что в предыдущие пять лет официальной целью Китая было создание более 55 миллионов новых городских рабочих мест. Для сравнения, в пятилетнем плане 1996-2000 годов, когда начали применяться сопоставимые статистические данные, планировалось создать 40 миллионов новых рабочих мест.