JP Morgan-ի տվյալներով, ԱՄՆ-ն ունի աշխարհի վատագույն թույլտվության խցանումները, մինչդեռ տվյալ կենտրոնների էներգիայի պահանջը 2027-ին կրկնապատկվելու է: Wood Mackenzie-ի զեկույցը ցույց է տալիս, որ $121 միլիարդ և 92 ԳՎ մաքուր էներգիայի նախագծեր այժմ ենթարկվում են լրացուցիչ դաշնային վերահսկողության:
Բյուրոկրատական գործընթացները խեղդում են մաքուր էներգիայի նորարարությունը և ընդլայնումը, հատկապես ԱՄՆ-ում, որտեղ երկար թույլտվության ժամկետները, քաղաքական միջավայրը և պետական ու դաշնային քաղաքականությունների բարդությունը հանգեցնում են «արտադրության կարողությունների չմասնակցմանը, ցանցի բարելավումների չկատարելուն և արդյունաբերական օբյեկտների չկառուցմանը»:
Այս ամենը հանգեցնում է ավելի բարձր ծախսերի, ավելի խիստ առաջարկի և նվազեցված դիմադրության, երբ պահանջները skyrocketing են:
Wood Mackenzie-ի զեկույցը հաստատում է, որ նախկինում ընդունված քաղաքականությունները $121 միլիարդ ներդրումային գումար են վտանգի տակ դրել, իսկ մաքուր էներգիայի նախագծերի թույլտվությունները դանդաղեցնում են անհրաժեշտ քամու, արևային և պահեստավորման կարողությունների զարգացումը:
Եվրոպայում նույնպես բյուրոկրատիան խնդիր է, որտեղ մաքուր էներգիայի ենթակառուցվածքի մեծացման անհրաժեշտությունը զգալի է:

Согласно данным JP Morgan, в США самые худшие проблемы с получением разрешений, в то время как спрос на электроэнергию в дата-центрах удвоится к 2027 году. Отчет Wood Mackenzie показывает, что 121 миллиард долларов и 92 ГВт проектов возобновляемой энергии теперь подвергаются дополнительному федеральному контролю:
Бюрократические процессы душат инновации и расширение чистой энергии, особенно в США, где долгие сроки получения разрешений, политическая обстановка и сложные государственные и федеральные политики приводят к "недоступности производственных мощностей, отсутствию модернизации сетей и незавершению строительства промышленных объектов":
Все это приводит к более высоким затратам, более жесткому предложению и снижению устойчивости на фоне растущего спроса:
Отчет Wood Mackenzie подтверждает, что ранее принятые политики поставили под угрозу 121 миллиард долларов инвестиций, а разрешения на проекты чистой энергии замедляют развитие необходимых ветровых, солнечных и накопительных мощностей:
В Европе также существует бюрократия, где необходимость увеличения инфраструктуры чистой энергии является критической: