JP Morgan-ի տվյալներով, ԱՄՆ-ն ունի աշխարհի վատագույն թույլտվության խցանումները, մինչդեռ տվյալ կենտրոնների էներգիայի պահանջը 2027-ին կրկնապատկվելու է: Wood Mackenzie-ի զեկույցը ցույց է տալիս, որ $121 միլիարդ և 92 ԳՎ մաքուր էներգիայի նախագծեր այժմ ենթարկվում են լրացուցիչ դաշնային վերահսկողության:
Բյուրոկրատական գործընթացները խեղդում են մաքուր էներգիայի նորարարությունը և ընդլայնումը, հատկապես ԱՄՆ-ում, որտեղ երկար թույլտվության ժամկետները, քաղաքական միջավայրը և պետական ու դաշնային քաղաքականությունների բարդությունը հանգեցնում են «արտադրության կարողությունների չմասնակցմանը, ցանցի բարելավումների չկատարելուն և արդյունաբերական օբյեկտների չկառուցմանը»:
Այս ամենը հանգեցնում է ավելի բարձր ծախսերի, ավելի խիստ առաջարկի և նվազեցված դիմադրության, երբ պահանջները skyrocketing են:
Wood Mackenzie-ի զեկույցը հաստատում է, որ նախկինում ընդունված քաղաքականությունները $121 միլիարդ ներդրումային գումար են վտանգի տակ դրել, իսկ մաքուր էներգիայի նախագծերի թույլտվությունները դանդաղեցնում են անհրաժեշտ քամու, արևային և պահեստավորման կարողությունների զարգացումը:
Եվրոպայում նույնպես բյուրոկրատիան խնդիր է, որտեղ մաքուր էներգիայի ենթակառուցվածքի մեծացման անհրաժեշտությունը զգալի է:

News | 2026/07/11 02:00
According to JP Morgan, the U.S. has the world's worst permitting bottlenecks, while data center power demand is set to double by 2027. A report from Wood Mackenzie finds that $121 billion and 92 GW of renewable projects now face extra federal scrutiny:
Bureaucratic processes are choking clean energy innovation and expansion, particularly in the U.S., where long permitting timelines, a hostile political environment, and complex overlapping state and federal policies result in "generation capacity not coming online, grid upgrades not being delivered, and industrial facilities not being built":
All these inefficiencies show up as higher costs, tighter supply, and reduced resilience when needs are skyrocketing:
A recent report from Wood Mackenzie corroborates these statements, finding that the Trump administration’s anti-renewable policies have put over $121 billion of investment dollars at risk, with stalled permits for renewable energy projects slowing the development of much-needed wind, solar, and storage capacity:
While the policy environment is much more supportive for renewable energies in Europe, red tape remains a major issue across the Atlantic as well: