Բալթյան երկրները ԵՄ-ին կոչ են արել արագացնել ռուսական նավթի ներմուծման արգելքի գործընթացը
Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան կոչ են արել Եվրոպական Միությանը արագացնել ռուսական նավթի ներմուծման արգելքի գործընթացը, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Այս հարցը քննարկվել է հունիսի 26-ին ԵՄ անդամ երկրների էներգետիկայի նախարարների հանդիպմանը:
Եվրահանձնակատար Դեն Յորգենսենը նիստի ընթացքում չի մեկնաբանել Բալթյան երկրների հայտարարությունը, սակայն նշել է, որ Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը կարող է թույլ տալ խուսափել Եվրոպայում ավիացիոն վառելիքի պակասից:
Նա նաև ընդգծել է, որ նավթի շուկայում իրավիճակի կարգավորման համար կարող է պահանջվել մի քանի ամիս:
Financial Times-ը հիշեցնում է, որ անցյալ տարի ԵՄ երկրները համաձայնության էին եկել, որ Եվրահանձնաժողովը պետք է քննարկեր ռուսական նավթի ներմուծման արգելքի հարցը, սակայն բանակցությունները դադարեցվել էին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո:
Բալթյան երկրները կոչ են արել վերադառնալ այս հարցի քննարկմանը, քանի որ ԱՄՆ-ն և Իրանը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում է Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը:

Латвия, Литва и Эстония призвали Европейский Союз ускорить процесс запрета на импорт российской нефти, сообщает Financial Times со ссылкой на свои источники:
Этот вопрос обсуждался на встрече министров энергетики стран-членов ЕС, состоявшейся 26 июня.
Еврокомиссар по энергетике Дэн Йоргенсен не прокомментировал заявление Балтийских стран на заседании, однако отметил, что текущая ситуация на Ближнем Востоке может позволить избежать нехватки авиационного топлива в Европе.
Он также подчеркнул, что для стабилизации ситуации на нефтяном рынке может потребоваться несколько месяцев.
Financial Times напоминает, что в прошлом году страны ЕС договорились о том, что Еврокомиссия должна рассмотреть вопрос о запрете на импорт российской нефти, но переговоры были приостановлены после начала военных действий США и Израиля.
Балтийские страны призвали вернуться к обсуждению этого вопроса, поскольку США и Иран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий открытие Ормузского пролива.