Բաքուն կրկնում է Երևանի հետ խաղաղության համաձայնագրի հիմնական նախապայմանը
Ադրբեջանի արտաքին նախարար Ջեյհուն Բայրամովը կրկին ընդգծել է, որ Երևանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը պայմանավորված է Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությամբ:
«Մեր ակնկալիքն այն է, որ Հայաստանի սահմանադրությունից կվերացվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները: Այդ դեպքում կարող է ստորագրվել խաղաղ համաձայնագիր», - նշել է Բայրամովը:
Ադրբեջանը հատկապես դեմ է ներկայիս սահմանադրության նախաբանում առկա 1990 թվականի Հայաստանի անկախության հռչակագրին, որը, իր հերթին, մեջբերում է 1989 թվականի միավորման մասին օրենքը, ընդունված Խորհրդային Հայաստանի և Ղարաբաղի օրենսդիր մարմինների կողմից:
Այդ հղումը վերացնելու միակ օրինական ճանապարհը նոր սահմանադրության ընդունումն է հանրաքվեի միջոցով:
Չնայած Ադրբեջանի նախապայմանը հանրային մակարդակում մերժելու, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս կոչ է արել իրականացնել այնպիսի սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք պահանջում է Բաքուն:
Փաշինյանը նշել է, որ իր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակը վերջին խորհրդարանական ընտրություններում, որը ընդդիմության կողմից կեղծված է համարվել, նրան ժողովրդական մանդատ է տալիս նման փոփոխություններ կատարելու համար:
Ներկա սահմանադրությունը նաև stipulates, որ նոր սահմանադրության նախագծի ընդունումը պետք է հաստատվի առնվազն երկու-երրորդով խորհրդարանի պատգամավորների կողմից, նախքան հանրաքվեի դնելը:
«Մենք պետք է վերլուծենք իրավիճակը և դիրքորոշում ընդունենք այս հարցի շուրջ», - ասել է Փաշինյանը:
Որոշ հայկական ընդդիմադիր գործիչներ և մեկնաբաններ ենթադրում են, որ Փաշինյանը կարող է հանրաքվեն անցկացնել առանց նախագծի պարտադիր խորհրդարանական հաստատման:
Հայաստանի օրենքով, նոր սահմանադրությունը պետք է աջակցվի երկրի մոտ 2.5 միլիոն ընտրողների առնվազն մեկ-չորրորդի կողմից:
Ընտրողների ընդհանուր թիվը զգալիորեն կնվազի արտագաղթյալների զանգվածային իրավունքների վերացման պատճառով:
Այսպիսով, ruling party-ն ավելի քիչ ձայներ է պահանջելու սահմանադրության ընդունման համար, որը մշակվել է Հայաստանի կառավարության կողմից այս տարվա սկզբին, բայց դեռևս չի հրապարակվել:

Baku Repeats Key Precondition For Peace Deal With Yerevan
The signing of an Armenian-Azerbaijani peace treaty initialed in Washington last August remains conditional on a change of Armenia’s constitution, Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov reiterated on Thursday.
“Our expectation is that territorial claims against Azerbaijan will be removed from the Armenian constitution. After that, a peace agreement can be signed,” Azerbaijani news agencies quoted Bayramov as saying.
Azerbaijan specifically objects to a preamble to the current constitution referring to a 1990 Armenian declaration of independence, which in turn cites a 1989 unification act adopted by the legislative bodies of Soviet Armenia and Nagorno-Karabakh. The only legal way to remove that reference is to adopt a new constitution through a referendum.
While rejecting the Azerbaijani precondition in public, Prime Minister Pashinian has repeatedly called for the kind of constitutional change that is demanded by Baku. Pashinian said on Thursday that he has a popular mandate to enact such a change after his Civil Contract party’s victory in last month’s parliamentary elections rejected as fraudulent by the Armenian opposition.
The current constitution also stipulates that the draft of a new constitution must be approved by at least two-thirds of the parliament deputies before being put on a referendum. Civil Contract fell short of such a majority in the June 7 elections.
Pashinian did not clarify just how he is planning to overcome this hurdle. He said only that the composition of Armenia’s new parliament does not allow the new constitution’s adoption “solely through intra-parliamentary mechanisms.”
“We need to analyze the situation and take a position on the issue,” he told journalists.
Some Armenian opposition figures and commentators have speculated that Pashinian could hold the referendum without the draft constitution’s mandatory parliamentary approval. In what they see as a related development, Civil Contract hastily pushed through the outgoing parliament earlier this week a bill that will effectively strip hundreds of thousands of Armenians living abroad of their voting rights.
Under Armenian law, a new constitution has to be backed by at least one-quarter of the country’s 2.5 million or so eligible voters. The total number of the voters should decrease considerably after the mass disenfranchisement of expats. The ruling party will thus need fewer votes to adopt the constitution that was drafted by the Armenian government early this year but has still not been made public.