ԱԺ-ում քննարկվել են բջջային հեռախոսների IMEI ռեեստրի կարգավորումները
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է, որ Ազգային ժողովում քննարկվել են բջջային հեռախոսների IMEI ռեեստրի հետ կապված նախատեսվող կարգավորումները, որոնց վերաբերյալ վերջին օրերին շատ է խոսվում սոցիալական ցանցերում։
«Քննարկմանը մասնակցում էին ինչպես պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, այնպես էլ մասնավոր ընկերությունների ղեկավարներ և անկախ փորձագետներ։
Կարծում եմ՝ շատ արդյունավետ քննարկում էր։ Իհարկե, տարբեր հարցերի շուրջ տարբեր մոտեցումներ կարող են լինել, սակայն մի բան ակնհայտ է, և դա, իմ կարծիքով, որևէ մեկը չի վիճարկի. այս համակարգով քաղաքացիների անձնական տվյալներին և հեռախոսներին ոչ ոք հասանելիություն չի ունենալու, մարդկանց չեն գաղտնալսելու, չեն տեղորոշելու, չեն հետևելու։ Դրա մասին խոսելն անգամ անիմաստ է, որովհետև դա պարզապես անօրինական է։
Նպատակը պարզ է՝ ստվերի կրճատում և անվտանգության մակարդակի բարձրացում, որի արդյունքում հեռախոս գնողները և սպառողները կլինեն ավելի պաշտպանված, իսկ նրանց ստացած ծառայությունների որակը՝ շատ ավելի բարձր։
Պայմանավորվել ենք, որ սա վերջին քննարկումը չէ։ Մինչև օրենքի նախագիծը քվեարկության դնելը շատ մանրամասն, առանց ավելորդ շտապողականության կրկին քննարկելու ենք փորձագետների հետ, եթե շտկելու բաներ կան, կամ տարընթերցումները վերացնելու կարիք, անպայման արվելու են։
Նաև շատ պարզ ու հասկանալի ձևաչափով հանրությանը կներկայացվի՝ ինչ է իրենից ներկայացնելու այդ համակարգը, և ինչ է փոխվելու»,- գրել է Թունյանը:

В Национальном собрании обсуждены правила регистрации IMEI мобильных телефонов
Депутат от фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян сообщил на своей странице в Facebook, что в Национальном собрании обсуждались ожидаемые правила регистрации IMEI мобильных телефонов, о которых в последние дни много говорилось в социальных сетях.
«В обсуждении принимали участие как представители государственных органов, так и руководители частных компаний и независимые эксперты.
Я считаю, что это было очень эффективное обсуждение. Конечно, могут быть разные подходы к различным вопросам, но одно очевидно, и это, по моему мнению, никто не будет оспаривать: с помощью этой системы никто не получит доступ к личным данным граждан и телефонам, людей не будут прослушивать, не будут отслеживать, не будут следить за ними. Говорить об этом даже бессмысленно, потому что это просто незаконно.
Цель ясна: сокращение теневой экономики и повышение уровня безопасности, в результате чего покупатели телефонов и потребители будут более защищены, а качество услуг, которые они получают, будет значительно выше.
Мы договорились, что это не последнее обсуждение. Прежде чем проект закона будет вынесен на голосование, мы снова обсудим его с экспертами очень подробно, без лишней спешки, если есть что исправить или устранить недоразумения, это обязательно будет сделано.
Также в очень простой и понятной форме будет представлено общественности, что собой представляет эта система и что изменится», - написал Тунян: