ԱԺ-ում քննարկվել են բջջային հեռախոսների IMEI ռեեստրի կարգավորումները
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է, որ Ազգային ժողովում քննարկվել են բջջային հեռախոսների IMEI ռեեստրի հետ կապված նախատեսվող կարգավորումները, որոնց վերաբերյալ վերջին օրերին շատ է խոսվում սոցիալական ցանցերում։
«Քննարկմանը մասնակցում էին ինչպես պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, այնպես էլ մասնավոր ընկերությունների ղեկավարներ և անկախ փորձագետներ։
Կարծում եմ՝ շատ արդյունավետ քննարկում էր։ Իհարկե, տարբեր հարցերի շուրջ տարբեր մոտեցումներ կարող են լինել, սակայն մի բան ակնհայտ է, և դա, իմ կարծիքով, որևէ մեկը չի վիճարկի. այս համակարգով քաղաքացիների անձնական տվյալներին և հեռախոսներին ոչ ոք հասանելիություն չի ունենալու, մարդկանց չեն գաղտնալսելու, չեն տեղորոշելու, չեն հետևելու։ Դրա մասին խոսելն անգամ անիմաստ է, որովհետև դա պարզապես անօրինական է։
Նպատակը պարզ է՝ ստվերի կրճատում և անվտանգության մակարդակի բարձրացում, որի արդյունքում հեռախոս գնողները և սպառողները կլինեն ավելի պաշտպանված, իսկ նրանց ստացած ծառայությունների որակը՝ շատ ավելի բարձր։
Պայմանավորվել ենք, որ սա վերջին քննարկումը չէ։ Մինչև օրենքի նախագիծը քվեարկության դնելը շատ մանրամասն, առանց ավելորդ շտապողականության կրկին քննարկելու ենք փորձագետների հետ, եթե շտկելու բաներ կան, կամ տարընթերցումները վերացնելու կարիք, անպայման արվելու են։
Նաև շատ պարզ ու հասկանալի ձևաչափով հանրությանը կներկայացվի՝ ինչ է իրենից ներկայացնելու այդ համակարգը, և ինչ է փոխվելու»,- գրել է Թունյանը:

Babken Tunyan, a deputy from the 'Civil Contract' faction, announced on his Facebook page that discussions were held in the National Assembly regarding the expected regulations for the IMEI register of mobile phones, which have been widely discussed on social media in recent days.
“The discussion included representatives from both state bodies and leaders of private companies and independent experts.
I believe it was a very effective discussion. Of course, there can be different approaches to various issues, but one thing is clear, and I think no one can dispute this: with this system, no one will have access to citizens' personal data and phones, people will not be wiretapped, tracked, or followed. Even discussing this is pointless because it is simply illegal.
The goal is clear: to reduce the shadow economy and increase the level of security, as a result of which phone buyers and consumers will be more protected, and the quality of services they receive will be much higher.
We have agreed that this is not the last discussion. Before the draft law is put to a vote, we will discuss it again in detail with experts, without unnecessary haste, and if there are things to correct or misunderstandings to clarify, they will definitely be addressed.
Also, the public will be presented in a very clear and understandable format what this system will entail and what will change,” Tunyan wrote: