Պաշտոնական ավտոներկրողները հայտարարում են, որ Հայաստանում ավտոներկրումների շուկան բարձիթողի վիճակում է և չկանոնակարգված։ Ավտոարտադրողների պաշտոնական ներկայացուցիչների հայկական ասոցիացիայի (ԱՊՆԱ) ղեկավար Արտյոմ Պետրոսյանի խոսքով՝ իրենք առաջարկում են սերտիֆիկացնել ներկրվող բոլոր մեքենաները՝ թե՛ իրավաբանական անձանց, թե՛ անհատների։
Սերտիֆիկացումը ենթադրում է ավտոմեքենայի անվտանգության համակարգերի ստուգում, կառուցվածքային փոփոխությունների հայտնաբերում ու արձանագրում, էկոլոգիական չափանիշներին համապատասխանության գնահատում և այլն։ Ըստ Պետրոսյանի՝ այսօր էլ օրենքը պահանջում է դա, սակայն պետությունը հետևողական չէ։
«Հետքի» տաղավարում Արտյոմ Պետրոսյանի հետ զրուցել ենք այն մասին, թե ինչու է անհրաժեշտ ներկրվող մեքենաների սերտիֆիկացումը, ինչու պետք է սպառողները դրա համար հավելյալ գումար վճարեն, ով կշահի և ով կտուժի դրանից։ Քննարկել ենք նաև՝ արդյոք սերտիֆիկացումը չի դառնա հերթական ձևական փաստաթուղթը, ինչպիսին հաճախ տեխզննման կտրոնն է։

Официальные импортеры заявляют, что рынок импорта автомобилей в Армении находится в запущенном состоянии и не регулируется. По словам Артема Петросяна, руководителя Ассоциации официальных представителей автопроизводителей Армении (АПНА), они предлагают сертифицировать все импортируемые автомобили как юридических, так и физических лиц.
Сертификация предполагает проверку систем безопасности автомобилей, выявление и документирование структурных изменений, оценку соответствия экологическим стандартам и т.д. По словам Петросяна, закон уже требует этого, но государство не проявляет настойчивости.
В студии «Հետք» мы обсудили с Артемом Петросяном, почему необходима сертификация импортируемых автомобилей, почему потребители должны платить за это дополнительные деньги, кто выиграет и кто пострадает от этого. Мы также обсудили, не станет ли сертификация очередным формальным документом, как часто бывает с талоном техосмотра.