Պաշտոնական ավտոներկրողները հայտարարում են, որ Հայաստանում ավտոներկրումների շուկան բարձիթողի վիճակում է և չկանոնակարգված։ Ավտոարտադրողների պաշտոնական ներկայացուցիչների հայկական ասոցիացիայի (ԱՊՆԱ) ղեկավար Արտյոմ Պետրոսյանի խոսքով՝ իրենք առաջարկում են սերտիֆիկացնել ներկրվող բոլոր մեքենաները՝ թե՛ իրավաբանական անձանց, թե՛ անհատների։
Սերտիֆիկացումը ենթադրում է ավտոմեքենայի անվտանգության համակարգերի ստուգում, կառուցվածքային փոփոխությունների հայտնաբերում ու արձանագրում, էկոլոգիական չափանիշներին համապատասխանության գնահատում և այլն։ Ըստ Պետրոսյանի՝ այսօր էլ օրենքը պահանջում է դա, սակայն պետությունը հետևողական չէ։
«Հետքի» տաղավարում Արտյոմ Պետրոսյանի հետ զրուցել ենք այն մասին, թե ինչու է անհրաժեշտ ներկրվող մեքենաների սերտիֆիկացումը, ինչու պետք է սպառողները դրա համար հավելյալ գումար վճարեն, ով կշահի և ով կտուժի դրանից։ Քննարկել ենք նաև՝ արդյոք սերտիֆիկացումը չի դառնա հերթական ձևական փաստաթուղթը, ինչպիսին հաճախ տեխզննման կտրոնն է։

Official importers state that the car import market in Armenia is in a chaotic state and is unregulated. According to Artem Petrosyan, head of the Armenian Association of Official Car Manufacturers (AAOC), they propose to certify all imported vehicles, both for legal entities and individuals.
The certification would involve checking vehicle safety systems, identifying and documenting structural changes, and assessing compliance with environmental standards, among other things. Petrosyan notes that the law already requires this, but the government is not consistent in enforcement.
In a discussion at the Hetq studio with Artem Petrosyan, we talked about why the certification of imported vehicles is necessary, why consumers should pay extra for it, who will benefit and who will suffer from it. We also discussed whether the certification will become just another formal document, similar to the often superficial technical inspection certificate.