Ավտոմեքենաների OTA տեխնոլոգիաների կիբեռանվտանգության ռիսկերը մտահոգում են վերլուծաբաններին
Ավտոմեքենաների ոլորտում OTA (over-the-air) տեխնոլոգիաների աճող օգտագործումը մեծացնում է կիբեռհարձակումների ռիսկերը, նշում են վերլուծաբանները: OTA տեխնոլոգիան անլար տեխնոլոգիա է, որը կարող է նոր ծրագրային ապահովում, firmware, ուղղումներ և տվյալներ տրամադրել ինտերնետ-կապ ունեցող սարքերին:
Tesla-ն սկսել է OTA թարմացումները իր Model S ավտոմեքենաներում 2012 թվականին, ինչը նպաստել է տեխնոլոգիայի ընդունմանը: Սակայն, OTA տեխնոլոգիայի աճող տարածումը բարձրացնում է մտահոգություններ, հատկապես տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերաբերյալ:
Գաբրիել Լիմը, S. Rajaratnam միջազգային ուսումնասիրությունների դպրոցի ավագ վերլուծաբան, նշել է, որ դա «հատուկ ազգային անվտանգության խնդիր» է: «Տվյալների գաղտնիության մտահոգություններից բացի, կա նաև հնարավորությունը, որ օտարերկրյա դերակատարները կարող են խափանել շարժվող ավտոմեքենայի կառավարման համակարգերը», - ասել է նա:
Ամերիկայի ձեռնարկությունների ինստիտուտը նախազգուշացրել է, որ ավտոմոբիլային ոլորտի պաշտպանությունը կարևոր է օտարերկրյա կառավարության հետախուզական հնարավորությունները սահմանափակելու համար:
'Կառավարման համակարգին հասանելիություն կա'
Նորվեգական Ruter ավտոբուսային ընկերությունը անցյալ տարի անցկացրել է փորձարկումներ և պարզել, որ մեկ ավտոբուսում կան OTA տեխնոլոգիայի հետ կապված ռիսկեր:
«Կառավարման համակարգին հասանելիություն կա բջջային ցանցի միջոցով, և, teoriya, այս ավտոբուսը կարող է կանգնեցվել կամ անգործունակ դառնալ արտադրողի կողմից», - ասել է ընկերությունը:

Киберугрозы, связанные с технологиями OTA в автомобилях, вызывают беспокойство аналитиков
Рост использования технологий OTA (over-the-air) в автомобильной отрасли увеличивает риски кибератак, отмечают аналитики. Технология OTA - это беспроводная технология, которая может предоставлять новое программное обеспечение, прошивки, исправления и данные для устройств, подключенных к интернету:
Компания Tesla начала внедрять OTA-обновления в своих автомобилях Model S в 2012 году, что способствовало принятию технологии. Однако растущее распространение технологий OTA вызывает опасения, особенно в отношении транспортной инфраструктуры:
Габриэль Лим, старший аналитик Школы международных исследований S. Rajaratnam, отметил, что это «особая проблема национальной безопасности». «Помимо проблем конфиденциальности данных, существует возможность, что иностранные акторы могут саботировать управление движущимися автомобилями», - сказал он:
Американский институт предпринимательства предупредил, что защита автомобильного сектора важна для ограничения возможностей шпионства иностранных государств:
'Есть доступ к системе управления'
Норвежская автобусная компания Ruter провела тесты и обнаружила, что в одном из автобусов есть потенциальные риски, связанные с технологиями OTA:
«Есть доступ к системе управления аккумулятором и электропитанием через мобильную сеть, и, теоретически, этот автобус может быть остановлен или выведен из строя производителем», - сказала компания: