Արհեստական բանականության առևտուրը գերազանցեց շուկան այս շաբաթ, ստանալով ուշադրություն երկրորդ եռամսյակի եկամուտների ուժեղ մեկնարկի վրա: Հունիսի cooler-than-expected զեկույցները սպառողական և արտադրական գների մասին ցույց տվեցին, որ ինֆլյացիան շարունակվում է նվազել, իսկ երկրի խոշորագույն բանկերի եկամուտները հաստատեցին կապիտալի շուկաների ուժը:
Միևնույն ժամանակ, ներդրողները ուշադրություն դարձնում էին Մերձավոր Արևելքում, որտեղ ԱՄՆ-ն և Իրանը կրկին փոխադարձ օդային հարվածներ էին հասցնում, ավելացնելով անորոշություն Հորմուզի նեղուցի շուրջ: Արևմտյան Տեխասի միջին նավթի գինը անցյալ շաբաթ աճեց 15.5%-ով՝ հասնելով 82 դոլարից բարձր, իսկ միջազգային Brent նավթի գինը՝ գրեթե 16%-ով՝ հասնելով 88 դոլարից բարձր:
Չնայած այս մեծ շաբաթական փոփոխություններին, նրանք ավարտեցին իրենց գագաթնակետերից շատ հեռու, քանի որ դիվանագիտության հույսերը շարունակվում էին:
IBM-ի նախազգուշացումը
IBM-ը շոկի ենթարկեց Ուոլ Սթրիթը երեքշաբթի՝ նախապես հայտարարելով երկրորդ եռամսյակի անբավարար արդյունքների մասին, ինչը հանգեցրեց բաժնետոմսի 25%-ով նվազմանը, ինչը նրա պատմության մեջ ամենավատ օրն էր:
CEO Արվինդ Քրիշնան նշել է, որ հաճախորդները increasingly ուղղում են տեխնոլոգիական բյուջեները դեպի կիբեռանվտանգություն, սարքավորումներ և AI նշաններ, ինչը թողնում է ավելի քիչ գումար ավանդական ծրագրային և խորհրդատվական նախագծերի համար:
Այս փոփոխությունը շուկայի կողմից արագորեն գնահատվեց:
AI-ի մեծ շրջադարձը
Ներդրողները շաբաթվա ընթացքում գումար տեղափոխեցին AI կառուցողներից դեպի գնորդներ:
Շաբաթվա ընթացքում VanEck Semiconductor ETF-ը նվազեց մոտ 9%-ով, ինչը երկարաձգեց վերջին ժամանակներում տեղի ունեցած անկումը:

Торговля искусственным интеллектом снова доминировала на рынке на этой неделе, затмив впечатляющее начало сезона отчетности за второй квартал. Охлаждающие отчеты за июнь о потребительских и производственных ценах предоставили обнадеживающие признаки того, что инфляция продолжает снижаться, в то время как доходы крупнейших банков страны подтвердили силу капитальных рынков:
В то же время инвесторы продолжали следить за ситуацией на Ближнем Востоке, где США и Иран снова обменивались авиаударами, добавляя неопределенности вокруг Ормузского пролива. Западно-техасская нефть выросла на 15,5% на прошлой неделе, превысив 82 доллара за баррель, в то время как международный эталон Brent вырос почти на 16%, достигнув чуть выше 88 долларов:
Несмотря на эти большие недельные изменения, они завершились далеко от своих пиков в разгар войны, так как надежды на дипломатию сохранялись:
Предупреждение IBM
IBM шокировала Уолл-стрит во вторник, предварительно объявив о разочаровывающих результатах второго квартала, что привело к падению акций на 25% в самый худший день в истории:
Генеральный директор Арвинд Кришна объяснил это тем, что клиенты все больше перенаправляют свои технологические бюджеты на кибербезопасность, оборудование и AI-токены, оставляя меньше денег на традиционное программное обеспечение и консалтинговые проекты: