ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 3-ին այցելել են Ռազմարդյունաբերության կոմիտե, որտեղ քննարկել են հայրենական տեխնոլոգիական և ռազմարդյունաբերական ներուժի կիրառման հնարավորությունները ՆԳՆ համակարգում։
Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը ներկայացրել է ոլորտում արձանագրված նորարարական ձեռքբերումները, տեղական ընկերությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հայկական ինժեներական թիմերի և գիտահետազոտական կենտրոնների կողմից մշակված առաջատար տեխնոլոգիական լուծումներն ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքները։
Քննարկվել են հայրենական արտադրանքի կիրառման հնարավորությունները Ներքին գործերի նախարարության ենթակա ծառայությունների՝ Ոստիկանության և Փրկարար ծառայության գործառնական կարողությունների զարգացման և տեխնիկական արդիականացման նպատակով։
Կարևորվել է տեղական արտադրողների ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործումը և հայրենական բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի կիրառման ընդլայնումը ՆԳՆ համակարգում։
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է, որ պետական և մասնավոր հատվածների արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր նախադրյալ է երկրի անվտանգության ամրապնդման, հայրենական ռազմարդյունաբերության զարգացման և տեխնոլոգիական ինքնաբավության բարձրացման համար։

Арпине Саргсян и Мхитар Айрапетян обсудили возможности внедрения технологических решений
Министр внутренних дел Арпине Саргсян и министр высоких технологий Мхитар Айрапетян 3 июля посетили Комитет по оборонной промышленности, где обсудили возможности применения отечественных технологических и оборонных потенциалов в системе МВД.
Председатель Комитета по оборонной промышленности Арам Дживанян представил инновационные достижения в области, инициативы, направленные на развитие местных компаний, а также передовые технологические решения и высокотехнологичную продукцию, разработанную армянскими инженерными командами и научно-исследовательскими центрами.
Обсуждались возможности применения отечественной продукции для развития оперативных возможностей и технической модернизации служб МВД, таких как полиция и службы спасения.
Подчеркнуто более эффективное использование потенциала местных производителей и расширение применения отечественной высокотехнологичной продукции в системе МВД.
В завершение встречи было отмечено, что эффективное сотрудничество между государственным и частным секторами является важным условием для укрепления безопасности страны, развития отечественной оборонной промышленности и повышения технологической самостоятельности.