Արմենիայի շինհրապարակներում պարտադիր կլինի փոշու ճնշման միջոցների կիրառումը: Այս մասին տեղեկացրել է Շինարարության կոմիտեն:
Վարչապետի խոսքով, 2026 թվականի հունվարին շինարարական կազմակերպություններին տրվել էր բավարար ժամանակ անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման և շինհրապարակների հագեցման համար: Նոր կարգավորումը արդեն մեկ ամիս է, ինչ գործում է:
Շինարարության կոմիտեն հորդորում է բոլոր կառուցողներին առաջնորդվել նոր նորմերի պահանջներով, պատասխանատու կազմակերպել շինարարությունը և մասնակցել շրջակա միջավայրի պահպանությանը:
Հատկապես, բոլոր բնակավայրերում անհրաժեշտ է վերահսկել շինհրապարակների արտանետումները աշխատանքների ողջ ընթացքում՝ կիրառելով փոշու ճնշման միջոցներ և օդի մաքրության համակարգեր:
Շինարարական տարածքները պետք է ապահովվեն օդի որակի մոնիտորինգի սարքերով: Ժամանակավոր ճանապարհները պետք է ծածկվեն բետոնով կամ այլ ամուր ծածկույթով:
Կառուցողներն պարտավոր են պահպանել շինհրապարակների համապատասխան սարքավորում, պարբերաբար մաքրություն անել, օգտագործել փոշու պաշտպանական պատնեշներ և ցանցեր:

Mandatory dust control measures will be implemented at construction sites in Armenia. This was announced by the Committee for Urban Development.
The Prime Minister stated that in January 2026, construction organizations were given sufficient time to acquire the necessary equipment and equip construction sites. The new regulation has been in effect for a month.
The Committee for Urban Development strongly urges all builders to adhere to the requirements of the new norms, organize construction responsibly, and participate in environmental protection.
In particular, emissions at construction sites must be monitored throughout the work period by implementing dust suppression measures and using air purification systems.
Construction sites must be equipped with air quality monitoring devices. Additionally, temporary roads should be covered with concrete or other solid surfaces.
Builders are also required to comply with the requirements for proper site equipment, regular cleaning, and use of dust protection barriers and nets.