Արմենիայի շինհրապարակներում պարտադիր կլինի փոշու ճնշման միջոցների կիրառումը: Այս մասին տեղեկացրել է Շինարարության կոմիտեն:
Վարչապետի խոսքով, 2026 թվականի հունվարին շինարարական կազմակերպություններին տրվել էր բավարար ժամանակ անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման և շինհրապարակների հագեցման համար: Նոր կարգավորումը արդեն մեկ ամիս է, ինչ գործում է:
Շինարարության կոմիտեն հորդորում է բոլոր կառուցողներին առաջնորդվել նոր նորմերի պահանջներով, պատասխանատու կազմակերպել շինարարությունը և մասնակցել շրջակա միջավայրի պահպանությանը:
Հատկապես, բոլոր բնակավայրերում անհրաժեշտ է վերահսկել շինհրապարակների արտանետումները աշխատանքների ողջ ընթացքում՝ կիրառելով փոշու ճնշման միջոցներ և օդի մաքրության համակարգեր:
Շինարարական տարածքները պետք է ապահովվեն օդի որակի մոնիտորինգի սարքերով: Ժամանակավոր ճանապարհները պետք է ծածկվեն բետոնով կամ այլ ամուր ծածկույթով:
Կառուցողներն պարտավոր են պահպանել շինհրապարակների համապատասխան սարքավորում, պարբերաբար մաքրություն անել, օգտագործել փոշու պաշտպանական պատնեշներ և ցանցեր:

На строительных площадках Армении должны в обязательном порядке применяться меры по подавлению пыли
На строительных площадках Армении должны в обязательном порядке применяться меры по подавлению пыли. Об этом сообщило Комитет по градостроительству.
По словам премьер-министра, в январе 2026 года строительным организациям было предоставлено достаточно времени для приобретения необходимого оборудования и оснащения строительных площадок. Новое положение действует уже месяц.
Комитет по градостроительству настоятельно призывает всех застройщиков руководствоваться требованиями новых норм, организовывать строительство ответственно и участвовать в охране окружающей среды.
В частности, во всех населенных пунктах необходимо контролировать выбросы на строительных площадках на протяжении всего периода работ путем внедрения мер по подавлению пыли и использования систем очистки воздуха.
Строительные площадки должны быть оснащены устройствами для мониторинга качества воздуха. Кроме того, временные дороги должны быть покрыты бетоном или другими твердыми покрытиями.
Застройщики также обязаны соблюдать требования к надлежащему оборудованию строительной площадки, регулярной уборке, использованию пылезащитных барьеров и сеток.