Արմենիայի ֆինանսների նախարարությունը. Թուրքիա ուղղվող երկաթուղու վերականգնումը պետք է հաշվի առնի անվտանգության և տնտեսական ազդեցությունը
Լուրեր | 2026/06/26 21:21
Երկաթուղու վերականգնման նախագծի շուրջ քննարկումներ են շարունակվում
Վերականգնման գործընթացը պետք է գնահատվի՝ հաշվի առնելով տրանսպորտի անվտանգությունը և տնտեսական ազդեցությունը, հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
Նա նշել է, որ երկաթուղու վերականգնման նախագծի շուրջ բանակցություններ են ընթանում, և կարևոր է, որ այդ գործընթացը լինի շահավետ Հայաստանի համար:
Минфин Армении: восстановление железной дороги в сторону Турции должно учитывать безопасность и экономический эффект
Ավանեսյանը նշել է, որ երկաթուղու վերականգնման գործընթացում պետք է հաշվի առնել թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր ներդրողների շահերը:
«Մեր շահույթը ցանկացած ենթակառուցվածքից՝ դա լինի տրանսպորտ, անվտանգություն, տնտեսական աճ, պետք է լինի առավելագույնը», - ասել է նա:

Armenian Finance Ministry: Restoration of Railway to Turkey Must Consider Safety and Economic Impact
News | 2026/06/26 21:21
Discussions around the railway restoration project are ongoing
The restoration process should be evaluated in terms of transport safety and economic impact, stated the Deputy Minister of Finance of Armenia, Avag Avanesyan:
He noted that negotiations on the railway restoration project are ongoing, and it is important for this process to be beneficial for Armenia.
Avanesyan emphasized that the interests of both state and private investors must be taken into account in the railway restoration process.
“Our profit from any infrastructure — whether it be transport, security, or economic growth — must be maximized,” he stated: