ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի: Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի պետական պարտքի ՀՆԱ-ի նկատմամբ հարաբերակցությունը 45%-ի մակարդակի հասցնել, մոտավորապես 5 տարվա ընթացքում, հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը:
«Միջնաժամկետ շրջանում նպատակն է մոտավորապես 5 տարի», - ասաց Ավանեսյանը ԵԱԲՌ-ի 20-ամյակին նվիրված բիզնես ֆորումի ընթացքում:
Նրա խոսքով, պետական պարտքի մակարդակը կախված է մի շարք գործոններից, այդ թվում՝ բյուջեի դեֆիցիտից և ՀՆԱ-ի աճի տեմպերից: «Այս պահին կոնկրետ ժամկետներ նշելն անլրջություն է», - նշեց փոխնախարարը:
Ավանեսյանը ընդգծեց, որ շատ բան կախված կլինի երկրի ֆինանսական տարածության սահմանափակումներից, ինչպես նաև հնարավոր նոր ճգնաժամերից, այդ թվում՝ միջազգային:
«Ընդհանուր առմամբ, կառավարության նպատակը մոտակա տարիներին այս ուղղությամբ առաջ շարժվելն է: Դա թույլ կտա էժանացնել պետական պարտքի սպասարկումը և կտա մեզ ավելի շատ հնարավորություններ maneuvering-ի համար», - ասաց նա:
Փոխնախարարը նշեց, որ կառավարության քաղաքականությունը այս ոլորտում մնում է հետևողական: «Մենք փորձում ենք պահպանել բյուջեի դեֆիցիտը կայուն մակարդակում և, համադրելով դա տնտեսական աճի հետ, ամրապնդել տնտեսության կարողությունը դիմակայել նոր մարտահրավերներին», - հայտարարեց Ավանեսյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության տվյալներով, Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2026 թվականի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է $14.0771 միլիարդ, ինչը ավելի է, քան 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի $13.906 միլիարդ:
Պետական պարտքի կառուցվածքում կառավարության պարտքը կազմել է $14.06895 միլիարդ, որոնցից արտաքին պարտքը՝ $6.6726 միլիարդ, ներքին պարտքը՝ $7.3963 միլիարդ:
Համայնքների պարտքը կազմել է $8.18 միլիոն, այդ թվում՝ արտաքին՝ $8.03 միլիոն, ներքին՝ $0.15 միլիոն:
Հայաստանի կենտրոնական բանկի արտաքին պարտքը 2026 թվականի մարտի վերջի դրությամբ կազմել է $482.4 միլիոն:

Armenia Plans to Reduce National Debt to 45% of GDP in 5 Years
YEREVAN, June 26: The Armenian government aims to reduce the ratio of national debt to GDP to 45% within approximately five years, stated the Deputy Minister of Finance of Armenia, Avag Avanesyan:
“In the medium term, the target is about five years,” Avanesyan said at a business forum dedicated to the 20th anniversary of the Eurasian Development Bank (EDB):
According to him, the level of national debt depends on several factors, including the budget deficit and GDP growth rates. “Therefore, it would be unreasonable to talk about a specific timeline right now,” the deputy minister noted:
Avanesyan emphasized that much will depend on how constrained the country’s fiscal space is, as well as potential new crises, including international ones:
“Overall, the government’s goal is to move in this direction in the coming years. This will allow us to reduce the cost of servicing the national debt and give us more maneuvering opportunities,” he said:
The deputy minister noted that the government's policy in this area remains consistent. “We strive to keep the budget deficit at a sustainable level and, by combining this with economic growth, strengthen the economy's ability to withstand new challenges,” Avanesyan stated:
According to the Ministry of Finance, the total national debt of Armenia as of March 31, 2026, amounted to $14.0771 billion, compared to $13.906 billion as of December 31, 2025:
In the structure of the national debt, the government debt amounted to $14.06895 billion, of which external debt was $6.6726 billion and internal debt was $7.3963 billion:
The debt of municipalities amounted to $8.18 million, including external debt of $8.03 million and internal debt of $0.15 million:
The external debt of the Central Bank of Armenia at the end of March 2026 amounted to $482.4 million: