ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Վերահսկիչ մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը քննարկել է ԱՄՆ-ի USDA ներկայացուցիչների հետ Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի և ծաղիկների արտահանման, ինչպես նաև Թուրքիայով տրանսպորտի կազմակերպման հարցերը:
Նրանք քննարկել են նաև ֆիտոսանիթարական վկայականների տրամադրման, ապրանքների հետագծելիության ապահովման, TRACES համակարգում տնտեսվարողների գրանցման, մնացորդային նյութերի առավելագույն թույլատրելի մակարդակների և լաբորատոր հնարավորությունների զարգացման հարցերը:
Վարորդությունը հայտնել է, որ ձեռք է բերվել համաձայնություն խորացնել համագործակցությունը երկու երկրների համապատասխան մարմինների միջև, ինչը կնպաստի ապրանքաշրջանառության ակտիվացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը և շուկայի համապարփակ զարգացմանը:
Արտահանողների աջակցություն Հայաստանում
Ռուսաստանի առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցման միջոցները, մասնավորապես, ԵՄ երկրների ուղղությամբ: Կառավարությունը փոխհատուցում է փոխադրումների ծախսերը և մաքսային տուրքերը Եվրոպա, Միացյալ Թագավորություն և Կանադա մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների մատակարարումների համար, ինչպես նաև տրամադրում է սուբսիդիաներ որոշ արտահանման ապրանքների համար:
Արտահանման սահմանափակումներ Ռուսաստանում
Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից եկող բոլոր ենթակառուցվածքային ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց տրանսպորտը ԵԱՏՄ անդամ երկրներ: Սահմանափակումների տակ են ընկել, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային ըմպելիքները, բանջարեղենը, մրգերը, կանաչեղենը:
Վարորդությունը նշել է, որ արգելքը կգործի մինչև ապրանքների անվտանգության և հետագծելիության ապահովման կոնկրետ ալգորիթմի մշակումը:

YEREVAN, June 26. /ARKA/. The head of Armenia's food safety inspection authority, Tigran Petrosyan, discussed with USDA representatives the issues of exporting Armenian agricultural products and flowers to the USA, as well as organizing transit through Turkey to other countries.
They also discussed issues related to the issuance of phytosanitary certificates, ensuring product traceability, registering economic entities in the TRACES system, maximum allowable levels of residues in products, and developing laboratory capabilities.
The agency stated that an agreement was reached to deepen cooperation between the relevant authorities of the two countries, which will contribute to the activation of trade turnover, strengthening economic ties, and comprehensive market development.
Support for exporters in Armenia
Amid Russian trade restrictions, Armenia has expanded support measures for exporters, particularly towards EU countries. The government compensates transportation costs and customs duties for the supply of fruits, vegetables, and flowers to the EU, the UK, and Canada, as well as provides subsidies for several export goods.
Restrictions on products from Armenia in Russia
As of June 12, 2026, Russia has restricted the import of all quarantine products originating from and dispatched from Armenia, as well as their transit through Russia to EAEU member states. The restrictions include, in particular, "Jermuk" mineral water, alcoholic beverages, vegetables, fruits, and greens.
The agency cited "systematic identification of quarantine objects" in plant products and flowers from Armenia as the reason. It is noted that the ban will remain in effect until a specific algorithm for ensuring the safety and traceability of shipped goods is developed.