ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Վերահսկիչ մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը քննարկել է ԱՄՆ-ի USDA ներկայացուցիչների հետ Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի և ծաղիկների արտահանման, ինչպես նաև Թուրքիայով տրանսպորտի կազմակերպման հարցերը:
Նրանք քննարկել են նաև ֆիտոսանիթարական վկայականների տրամադրման, ապրանքների հետագծելիության ապահովման, TRACES համակարգում տնտեսվարողների գրանցման, մնացորդային նյութերի առավելագույն թույլատրելի մակարդակների և լաբորատոր հնարավորությունների զարգացման հարցերը:
Վարորդությունը հայտնել է, որ ձեռք է բերվել համաձայնություն խորացնել համագործակցությունը երկու երկրների համապատասխան մարմինների միջև, ինչը կնպաստի ապրանքաշրջանառության ակտիվացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը և շուկայի համապարփակ զարգացմանը:
Արտահանողների աջակցություն Հայաստանում
Ռուսաստանի առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցման միջոցները, մասնավորապես, ԵՄ երկրների ուղղությամբ: Կառավարությունը փոխհատուցում է փոխադրումների ծախսերը և մաքսային տուրքերը Եվրոպա, Միացյալ Թագավորություն և Կանադա մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների մատակարարումների համար, ինչպես նաև տրամադրում է սուբսիդիաներ որոշ արտահանման ապրանքների համար:
Արտահանման սահմանափակումներ Ռուսաստանում
Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից եկող բոլոր ենթակառուցվածքային ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց տրանսպորտը ԵԱՏՄ անդամ երկրներ: Սահմանափակումների տակ են ընկել, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային ըմպելիքները, բանջարեղենը, մրգերը, կանաչեղենը:
Վարորդությունը նշել է, որ արգելքը կգործի մինչև ապրանքների անվտանգության և հետագծելիության ապահովման կոնկրետ ալգորիթմի մշակումը:

ЕРЕВАН, 26 июня. /АРКА/. Глава Инспекционного органа безопасности продуктов питания Армении Тигран Петросян обсудил с представителями USDA вопросы экспорта армянской сельхозпродукции и цветов в США, а также транзита через Турцию в другие страны.
Обсуждались также вопросы выдачи фитосанитарных сертификатов, обеспечения прослеживаемости товаров, регистрации хозсубъектов в системе TRACES, максимально допустимых уровней остаточных веществ в продукции, а также развития лабораторных возможностей.
В ведомстве сообщили, что достигнута договоренность углубить сотрудничество между профильными органами двух стран, что будет способствовать активизации товарооборота, укреплению экономических связей и всестороннему развитию рынка.
На фоне российских торговых ограничений Армения расширила меры поддержки экспортеров, в частности, в направлении стран ЕС. Правительство компенсирует транспортные расходы и таможенные пошлины при поставках фруктов, овощей и цветов в ЕС, Великобританию и Канаду, а также предоставляет субсидии по ряду экспортных товаров.
Россия с 12 июня 2026 года ограничила ввоз всей подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС. Под ограничения Россельхознадзор попали, в частности, минеральная вода "Джермук", алкогольные напитки, овощи, фрукты, зелень.
В ведомстве в качестве причины назвали "систематические выявление карантинных объектов" в продукции растительного происхождения и цветов из Армении. Отмечается, что запрет будет действовать до выработки конкретного алгоритма по обеспечению безопасности и прослеживаемости отгружаемых товаров.