Արմենիան աշխատում է ԵԱՏՄ թվային հարթակ ստեղծելու ուղղությամբ
Արմենիայի ֆինանսների փոխնախարար Ակոպ Ավակյանը հայտարարել է, որ երկիրը աշխատում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) հետ միասին՝ ստեղծելու միաժամանակյա թվային հարթակ, որը կհեշտացնի ընկերությունների մասնակցությունը պետական գնումների շուկաներում:
Այս գործընթացը տեղի է ունենում ԵԱՏՄ շրջանակներում, և, ըստ Ավակյանի, հարթակը պետք է լինի վստահելի համակարգ, որը կգրավի տարբեր երկրներից մատակարարների հայտարարությունները:
«Մենք արդեն միակողմանիորեն տրամադրել ենք մուտք բոլոր երկրներին, սակայն կան որոշ կանոնակարգեր, որոնք սահմանափակում են հայկական ընկերությունների մասնակցությունը», - ավելացրել է նա:

Армения работает над созданием цифровой платформы в рамках ЕАЭС
Замминистра финансов Армении Акоп Авакян сообщил, что страна работает с Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) над созданием единой цифровой платформы для упрощения участия компаний на рынках государственных закупок.
По его словам, эта платформа должна стать надежной системой, которая соберет объявления с разных площадок и предоставит организациям возможность участвовать в закупках.
«Мы уже в одностороннем порядке предоставили доступ всем странам, но существуют определенные правила, которые ограничивают участие армянских компаний», - добавил он.