ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը չորեքշաբթի օրը հաստատեց Արմենական ԱԷԿ-ին 20.1 միլիարդ դրամ բյուջետային crédito տրամադրումը: Այս միջոցները նախատեսված են Արմենական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և արդիականացման աշխատանքների ֆինանսավորման համար:
2020-2025 թվականներին Արմենական ԱԷԿ-ին տրամադրվել էր 63.2 միլիարդ դրամ բյուջետային crédito առաջին ծրագրի շրջանակներում, որը նախատեսում էր էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացում մինչև 2026 թվականը:
2023 թվականի սեպտեմբերին կառավարությունը հաստատեց երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման և արդիականացման ծրագիրը մինչև 2036 թվականը: Ծրագրի իրականացման համար նախատեսված է 160 միլիոն դոլար:
Արմենական ԱԷԿ-ը՝ Հարավային Կովկասի միակ ատոմային էլեկտրակայանը, գտնվում է Մեցամորի մոտ, Երևանից մոտ 30 կմ արևմուտք: Այն երկրի հիմնական էլեկտրաէներգիայի աղբյուրներից մեկն է, ապահովելով ընդհանուր արտադրության 40%-ը:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են 8-10 տարվա ընթացքում կառուցել նոր ԱԷԿ: Ներկայումս ուսումնասիրվում են տարբեր տարբերակներ և գործընկերների փորձ ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից, Ռուսաստանից և Հարավային Կորեայից:
Հայկական կողմի քննարկման տակ արդեն գտնվում է "Ռոսատոմ" պետական կորպորացիայի կողմից մշակված նոր բլոկի կառուցման նախնական ՏԵՈ-ն, որը նախատեսում է 1200 ՄՎտ հզորություն:
Ռոսատոմի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովը, պատասխանելով "ԱՌԿԱ" գործակալության հարցին, նշել է, որ կորպորացիան կարող է առաջարկել Հայաստանին 50-1000 ՄՎտ հզորությամբ ատոմային ռեակտորներ:

ЕРЕВАН, 9 июля. /АРКА/. Правительство Армении на заседании в четверг одобрило предоставление Армянской АЭС бюджетного кредита на 20,1 млрд драмов. Согласно обоснованию решения, средства предназначены для финансирования работ по повторному продлению срока эксплуатации и модернизации второго энергоблока Армянской АЭС.
Ранее, в 2020–2025 годах, Армянской АЭС был предоставлен бюджетный кредит в размере 63,2 млрд драмов в рамках первой программы продления проектного срока эксплуатации и модернизации второго энергоблока до 2026 года.
Впоследствии, в сентябре 2023 года правительство утвердило программу повторного продления проектного срока эксплуатации и модернизации второго энергоблока ААЭС до 2036 года. На реализацию программы предусмотрено $160 млн.
Об Армянской АЭС
Армянская АЭС — единственная атомная электростанция в регионе Южного Кавказа. Она расположена вблизи города Мецамор, примерно в 30 км к западу от Еревана. Станция является одним из ключевых источников электроэнергии в стране, обеспечивая до 40% общей выработки.
Власти Армении планируют в течение 8–10 лет построить новую АЭС. В настоящее время изучаются различные варианты и опыт партнеров из США, Франции, Китая, России и Южной Кореи.
На рассмотрении армянской стороны уже находится разработанное госкорпорацией "Росатом" предварительное ТЭО строительства нового блока мощностью 1200 МВт.
Ранее первый заместитель гендиректора Росатома Кирилл Комаров, отвечая на вопрос агентства "АРКА", заявил, что корпорация может предложить Армении ядерные реакторы мощностью от 50 до 1000 МВт. По его словам, есть, в частности, возможность из блоков в 50 МВт "собрать" реактор любой мощности.