ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը չորեքշաբթի օրը հաստատեց Արմենական ԱԷԿ-ին 20.1 միլիարդ դրամ բյուջետային crédito տրամադրումը: Այս միջոցները նախատեսված են Արմենական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և արդիականացման աշխատանքների ֆինանսավորման համար:
2020-2025 թվականներին Արմենական ԱԷԿ-ին տրամադրվել էր 63.2 միլիարդ դրամ բյուջետային crédito առաջին ծրագրի շրջանակներում, որը նախատեսում էր էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացում մինչև 2026 թվականը:
2023 թվականի սեպտեմբերին կառավարությունը հաստատեց երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման և արդիականացման ծրագիրը մինչև 2036 թվականը: Ծրագրի իրականացման համար նախատեսված է 160 միլիոն դոլար:
Արմենական ԱԷԿ-ը՝ Հարավային Կովկասի միակ ատոմային էլեկտրակայանը, գտնվում է Մեցամորի մոտ, Երևանից մոտ 30 կմ արևմուտք: Այն երկրի հիմնական էլեկտրաէներգիայի աղբյուրներից մեկն է, ապահովելով ընդհանուր արտադրության 40%-ը:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են 8-10 տարվա ընթացքում կառուցել նոր ԱԷԿ: Ներկայումս ուսումնասիրվում են տարբեր տարբերակներ և գործընկերների փորձ ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից, Ռուսաստանից և Հարավային Կորեայից:
Հայկական կողմի քննարկման տակ արդեն գտնվում է "Ռոսատոմ" պետական կորպորացիայի կողմից մշակված նոր բլոկի կառուցման նախնական ՏԵՈ-ն, որը նախատեսում է 1200 ՄՎտ հզորություն:
Ռոսատոմի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովը, պատասխանելով "ԱՌԿԱ" գործակալության հարցին, նշել է, որ կորպորացիան կարող է առաջարկել Հայաստանին 50-1000 ՄՎտ հզորությամբ ատոմային ռեակտորներ:

Armenian Nuclear Power Plant to Receive AMD 20.1 Billion Budget Loan for Extension of Block Operation
News | 2026/07/09 16:59
The Armenian government has approved the allocation of a budget loan
YEREVAN, July 9. /ARKA/. The Armenian government approved on Thursday the allocation of a budget loan of AMD 20.1 billion to the Armenian Nuclear Power Plant. According to the justification for the decision, the funds are intended to finance the work for the repeated extension of the operational period and modernization of the second block of the Armenian NPP.
Earlier, in 2020-2025, the Armenian NPP was granted a budget loan of AMD 63.2 billion as part of the first program for extending the operational period and modernization of the second block until 2026.
Subsequently, in September 2023, the government approved a program for the repeated extension of the operational period and modernization of the second block of the Armenian NPP until 2036. The implementation of the program is estimated to cost $160 million.
About the Armenian NPP
The Armenian NPP is the only nuclear power plant in the South Caucasus region. It is located near the town of Metsamor, approximately 30 km west of Yerevan. The plant is one of the key sources of electricity in the country, providing up to 40% of total generation.
The Armenian authorities plan to build a new nuclear power plant within 8-10 years. Currently, various options and experiences from partners in the USA, France, China, Russia, and South Korea are being studied.
The Armenian side is already considering a preliminary feasibility study for the construction of a new block with a capacity of 1200 MW developed by the state corporation "Rosatom." Earlier, Kirill Komarov, the first deputy general director of Rosatom, stated in response to a question from the ARKA agency that the corporation could offer Armenia nuclear reactors with a capacity ranging from 50 to 1000 MW. According to him, it is possible to "assemble" a reactor of any capacity from 50 MW blocks.