Armbanks Weekly Digest: կարևոր իրադարձություններ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում (29 հունիսի-5 հուլիսի)
Լուրեր | 2026/07/06 05:40
Ֆինանսական շուկայում տեղի ունեցած կարևոր փոփոխություններ և նորություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Այս շաբաթ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում տեղի ունեցավ կարգավորիչ և ինստիտուցիոնալ կարգավորում: Հիմնական ուշադրությունը դարձվեց արժույթի դինամիկային, բանկային կարգավորմանը, կապիտալի շուկային, դրամական փոխանցումներին, սոցիալ-ֆինանսական գործիքներին և միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ փոխգործակցությանը:
1. Բանկեր և համապատասխանություն: Բանկերի վերակառուցման մեխանիզմի ներդրում
Հայաստանի Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ին հաստատեց «Բանկերի վերակառուցման մասին» օրենքը և մի շարք հարակից օրենքներ: Օրենքով առաջարկվում է ներդնել բանկերի վերակառուցման ինստիտուտ, որի բացառիկ լիազորությունները կպահպանվեն Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից:
2. Վարկային շուկա: Դոլարը գրեթե չի փոխվել, եվրոն և ռուբլին աճել են
Կենտրոնական բանկի տվյալներով, շաբաթվա ընթացքում դոլարի փոխարժեքը հայ դրամի նկատմամբ մի փոքր նվազել է, իսկ եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքները բարձրացել են:
3. Սոցիալական ֆինանսներ: Հետադարձ ипотեկային ծրագիր կգործի 2027 թվականից
Հայաստանի խորհրդարանը հուլիսի 3-ին ընդունեց քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ, որոնք նախատեսում են հետադարձ ипотեկայի ներդրում:
4. Նոր նշանակում: Ֆաբրիցիո Զարկոնեն գլխավորեց Համաշխարհային բանկի խմբի Հայաստանը
Ֆաբրիցիո Զարկոնեն հուլիսի 1-ից սկսեց իր պարտականությունները որպես Համաշխարհային բանկի խմբի ղեկավար:
5. Դրամական փոխանցումներ: Հինգ ամսվա ընթացքում մաքուր ներհոսքը աճել է 2.12 անգամ
Հայաստանի ԿԲ-ի տվյալներով, հունվար-մայիս 2026 թվականին մաքուր դրամական փոխանցումները կազմել են $1.08 մլրդ:
6. Կապիտալի շուկա: Անհայտ ներդրումային հիմնադրամների մասնակիցների սահմանը բարձրացվել է 99-ի
Հայաստանի Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ին հաստատեց «Ներդրումային հիմնադրամների մասին» օրենքում փոփոխություն:
Շաբաթվա արդյունքներ
Այս շաբաթ ուշադրությունը կենտրոնացած էր կարգավորիչ հիմքերի ամրապնդման, ներդրումային ենթակառուցվածքի ընդլայնման և աճող ֆինանսական հոսքերի սպասարկման վրա:

Armbanks Weekly Digest: ключевые события финансового рынка Армении (29 июня-5 июля)
ЕРЕВАН, 6 июля. /АРКА/. Неделя на финансовом рынке Армении прошла в режиме регуляторной и институциональной настройки. В фокусе были валютная динамика, банковское регулирование, рынок капитала, денежные переводы, социально-финансовые инструменты и взаимодействие с международными финансовыми структурами.
1. Банки и комплаенс: внедрен механизм реструктуризации банков вместо ликвидации
Национальное Собрание Армении 3 июля утвердило закон «О реструктуризации банков» и ряд смежных законов. Законом предлагается ввести институт реструктуризации банков, исключительная компетенция по применению которого будет закреплена за Центральным банком Армении.
2. Валютный рынок: доллар почти не изменился, евро и рубль выросли
По данным Центрального банка, в течение недели курс доллара к армянскому драму незначительно снизился, курс евро вырос, рубля — также.
3. Социальные финансы: обратную ипотеку для пенсионеров внедрят с 2027 года
Парламент Армении принял 3 июля поправки в Гражданский кодекс, предусматривающие внедрение института обратной ипотеки для пенсионеров.
4. Новое назначение: Фабрицио Зарконе возглавил группу ВБ в Армении
Фабрицио Зарконе с 1 июля вступил в должность главы группы Всемирного банка в Армении.
5. Денежные переводы: чистый приток за 5 месяцев вырос в 2,12 раза
По данным ЦБ Армении, чистый приток трансграничных переводов в пользу физических лиц в Армении составил $1,08 млрд.
6. Рынок капитала: лимит участников непубличных инвестфондов увеличен до 99
Национальное Собрание Армении 3 июля утвердило поправку в закон «Об инвестиционных фондах».
Основной акцент на прошлой неделе был смещен в сторону укрепления регуляторной базы, расширения инвестиционной инфраструктуры и обслуживания растущих финансовых потоков населения.