Արևմտյան Թեքսասում, հատկապես Աբիլենում, հողերի գները վերջին մեկ տարում զգալիորեն աճել են, ինչը կապվում է տվյալների կենտրոնների պահանջարկի հետ: Թեքսասի էներգետիկ համակարգը ներկայումս 22% վերականգնվող էներգիա է սահմանափակում, սակայն այս պահանջարկը կարող է փոխել իրավիճակը:
Աբիլենի շրջանը, որտեղ նախկինում հողերը հիմնականում օգտագործվում էին արոտավայրերի համար, այժմ վերածվում է արհեստական բանականության կենտրոնի: OpenAI, Oracle և SoftBank ընկերությունները այստեղ կառուցում են $500 միլիարդ արժողությամբ նախագծեր, որոնք պահանջում են մեծ քանակությամբ էներգիա:
Վերջին 20 տարիների ընթացքում հողերի գները զգալիորեն աճել են, հատկապես 2020 թվականից հետո, երբ գյուղական հողերի գները կրկնապատկվել են: Սակայն, ըստ մասնագետների, շատ ծրագրեր կարող են չիրականացվել, ինչը կարող է հանգեցնել գների անկման:

Ковбои Западного Техаса зарабатывают на гонке за землёй под ИИ
В Западном Техасе, особенно в районе Абилена, цены на землю за последний год значительно возросли, что связано с растущим спросом на дата-центры. Энергетическая система Техаса в настоящее время ограничивает 22% возобновляемой энергии, но этот спрос может изменить ситуацию.
Район Абилена, где раньше земля в основном использовалась для пастбищ, теперь превращается в центр искусственного интеллекта. Компании OpenAI, Oracle и SoftBank строят здесь проекты стоимостью $500 миллиардов, которые требуют большого количества энергии.
За последние 20 лет цены на землю значительно возросли, особенно после 2020 года, когда цены на сельскую землю удвоились. Однако, по словам экспертов, многие проекты могут не осуществиться, что может привести к падению цен.