Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն այցելել է Արարատի ցեմենտի գործարան և տեղում ծանոթացել արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Շրջայցի ընթացքում նրան ուղեկցել է գործարանի գլխավոր տնօրենը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Էդգար Զաքարյանը հայտնել է նախարարության պատրաստակամությունը աջակցելու գործարանի արտադրական գործունեության ընթացքում առաջացող հնարավոր խոչընդոտների լուծմանը։
Անդրադառնալով գործարանի աշխատանքի վերականգնման ընթացքին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ արտադրական գործընթացի անխափան և անընդհատ պրոցեսը կարևոր է ինչպես արդյունաբերական ներուժի պահպանման, այնպես էլ տնտեսական ակտիվության խթանման տեսանկյունից։
Հիշեցնենք, որ Արարատի ցեմենտի գործարանի աշխատանքները դադարեցվել էին հուլիսի 6-ից՝ գործարանի սեփականատեր, գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակներում։ Հուլիսի 6-ին իրավապահները խուզարկություններ էին անցկացրել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և նրան պատկանող ձեռնարկություններում, այդ թվում՝ Արարատի ցեմենտի գործարանում։ Հուլիսի 9-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն այցելել էր Արարատի ցեմենտի գործարան, հանդիպել տնօրինության հետ, որից հետո լրագրողներին հայտնել էր, որ հուլիսի 10-ից գործարանը կվերսկսի աշխատանքը։

News | 2026/07/11 03:01
The Deputy Minister of Economy of Armenia, Edgar Zakaryan, visited the Ararat Cement Plant and got acquainted with the organization of the production process on-site. He was accompanied by the plant's general director during the tour.
According to Armenpress, this was reported by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
Edgar Zakaryan expressed the ministry's readiness to assist in resolving any obstacles that may arise during the plant's production activities.
Referring to the process of restoring the plant's operations, the deputy minister noted that a smooth and continuous production process is crucial for maintaining industrial potential and stimulating economic activity.
It is noteworthy that the operations of the Ararat Cement Plant were suspended on July 6 due to a criminal case involving the plant's owner, businessman and leader of the Prosperous Armenia party, Gagik Tsarukyan. On July 6, law enforcement conducted searches at Gagik Tsarukyan's residence and at the enterprises owned by him, including the Ararat Cement Plant. On July 9, Deputy Minister of Economy Edgar Zakaryan visited the Ararat Cement Plant, met with the management, and subsequently informed journalists that the plant would resume operations on July 10.