Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն այցելել է Արարատի ցեմենտի գործարան և տեղում ծանոթացել արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Շրջայցի ընթացքում նրան ուղեկցել է գործարանի գլխավոր տնօրենը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Էդգար Զաքարյանը հայտնել է նախարարության պատրաստակամությունը աջակցելու գործարանի արտադրական գործունեության ընթացքում առաջացող հնարավոր խոչընդոտների լուծմանը։
Անդրադառնալով գործարանի աշխատանքի վերականգնման ընթացքին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ արտադրական գործընթացի անխափան և անընդհատ պրոցեսը կարևոր է ինչպես արդյունաբերական ներուժի պահպանման, այնպես էլ տնտեսական ակտիվության խթանման տեսանկյունից։
Հիշեցնենք, որ Արարատի ցեմենտի գործարանի աշխատանքները դադարեցվել էին հուլիսի 6-ից՝ գործարանի սեփականատեր, գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակներում։ Հուլիսի 6-ին իրավապահները խուզարկություններ էին անցկացրել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և նրան պատկանող ձեռնարկություններում, այդ թվում՝ Արարատի ցեմենտի գործարանում։ Հուլիսի 9-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն այցելել էր Արարատի ցեմենտի գործարան, հանդիպել տնօրինության հետ, որից հետո լրագրողներին հայտնել էր, որ հուլիսի 10-ից գործարանը կվերսկսի աշխատանքը։

Завод цемента в Арарат возобновил производственный процесс
Заместитель министра экономики Армении Эдгар Закарян посетил завод цемента в Арарате и ознакомился с организацией производственного процесса на месте. Во время экскурсии его сопровождал генеральный директор завода.
По информации «Арменпресс», об этом сообщило министерство экономики РА.
Эдгар Закарян сообщил о готовности министерства помочь в решении возможных препятствий, возникающих в процессе производственной деятельности завода.
Говоря о процессе восстановления работы завода, заместитель министра отметил, что бесперебойный и непрерывный производственный процесс важен как для сохранения промышленного потенциала, так и для стимулирования экономической активности.
Напомним, что работа завода цемента в Арарате была приостановлена с 6 июля в рамках уголовного дела, связанного с владельцем завода, бизнесменом и президентом партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном. 6 июля правоохранительные органы провели обыски в доме Гагика Царукяна и в принадлежащих ему предприятиях, включая завод цемента в Арарате. 9 июля заместитель министра экономики Армении Эдгар Закарян посетил завод цемента в Арарате, встретился с руководством, после чего сообщил журналистам, что с 10 июля завод возобновит свою работу.