4 օր տևած դադարից հետո կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող Արարատի ցեմենտի գործարանը կվերագործարկեն:
Այսօր վաղ առավոտյան, ըստ էության, հարկադիր պարապուրդի մատնված աշխատակիցները հավաքվել էին գործարանի մոտ՝ բողոքի ակցիայի, քիչ անց քննիչներն ու ոստիկաններ եկան, ավելի ուշ եկավ նաև էկոնոմիկայի փոխնախարարը. փակ դռների հետևում բանակցեցին ընկերության ղեկավարների հետ, ավելի ուշ փոխնախարար Էդգար Զաքարյանը տեղեկացրեց՝ գործարանը գործարկում են, վաղվանից այն կաշխատի ամբողջ թափով:
«Հիմա գործարանը սկսում է աշխատանքները, հուսանք մի քանի ժամից փոքրիկ տեխնիկական խոչընդոտները կավարտվեն, վաղվանից լրիվ ռեժիմով կաշխատի, երևի ավելի շուտ, քան վաղը, բայց վաղվանից ամբողջությամբ կընկնի ռեժիմի մեջ», - ասաց Զաքարյանը:
Երկուշաբթի առավոտ՝ Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալությանն ու նրա առանձնատան խուզարկություններին զուգահեռ իրավապահները կապարակնքեցին նաև Հայաստանի 82-րդ ամենամեծ ընկերությունը՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը ու մինչ այսօր որևէ տեղեկություն չկար՝ մինչև երբ խոշոր արդյունաբերական ընկերությունը չի գործի. այսօր գործարան այցելած էկոնոմիկայի փոխնախարար Զաքարյանը հայտնեց, թե գործադիրում որոշում ունեն վերսկսել արտադրությունը՝ չխոչընդոտելով իրավական գործընթացը:
Ընկերության շուրջ 1000 աշխատակիցները, մինչդեռ, չորս օր շարունակ տեղեկություն չունեին՝ ի՞նչ է իրենց սպասվում, երբ աշխատանքի կգան ու աշխատավարձ կստանա՞ն. վաղ առավոտյան նրանք պատասխաններ ստանալու պահանջով հավաքվել էին գործարանի դիմաց:
Այսօր հուլիսի 9-ն է, աշխատակիցներն առայժմ իրենց աշխատավարձն էլ չեն ստացել:
Բողոքի դուրս եկած աշխատակիցներն առավոտյան պատմում էին՝ ընտանիքներն ապրում են իրենց ստացած աշխատավարձերով, մեկը մինչև 170-180 հազար դրամ է վաստակում, մյուսը փոքր-ինչ ավելի շատ, պարտքեր, վարկեր ունեն, ի՞նչ են անելու, հարցնում են:
Փաստացի միայն այսօր տեղի ունեցած բողոքի ակցիայից հետո որոշեցին վերսկսել արտադրությունը. ու մինչ աշխատակիցներն այս հարցերն էին բարձրացնում, մայրաքաղաքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ սպառնում էր «Արարատցեմենտի» աշխատակիցներին՝ պնդելով՝ «պատվերով գործողություններ իրականացնողները կազատվեն աշխատանքից»:
«Նրանք, որոնք կանեն էդ կարգի գործողություններ, այսինքն մարդկանց վրա ճնշում կգործադրեն և այլն՝ փորձելով նրանց մղել գործողությունների ազատվելու են աշխատանքից... այո, սպառնում եմ, ըստ էության», - ասաց Փաշինյանը:
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց Արարատի ցեմենտի գործարանը պետականացնելու մտադրության մասին. այսօր արդեն հայտնեց, թե այնտեղ ժամանակավոր կառավարիչ են նշանակելու, ի՞նչ ընթացակարգով ու իրավական հիմքերով, ո՞ւմ և ի՞նչ ժամկետներում կնշանակեն Փաշինյանը չհստակեցրեց: «Արարատցեմենտ»-ը անցած տարի ավելի քան 6.2 միլիարդ դրամի հարկեր է վճարել:

Завод Армянского цемента будет перезапущен после 4-дневного перерыва, связанного с арестом бизнесмена Гагика Царукяна:
Сегодня рано утром работники, фактически находившиеся в вынужденном простое, собрались у завода на акцию протеста. Вскоре прибыли следователи и полиция, а позже также заместитель министра экономики. За закрытыми дверями они провели переговоры с руководством компании, после чего заместитель министра Эдгар Закарян сообщил, что завод будет запущен, и с завтрашнего дня он будет работать в полном объеме:
«Теперь завод начинает работу, надеемся, что через несколько часов небольшие технические препятствия будут устранены, и с завтрашнего дня он будет работать в полном режиме, возможно, даже раньше, чем завтра, но с завтрашнего дня полностью перейдет в режим», - сказал Закарян:
В понедельник утром, одновременно с арестом Гагика Царукяна и обысками в его доме, правоохранительные органы также опечатали 82-ю по величине компанию в Армении - завод Армянского цемента, и до сегодняшнего дня не было информации о том, когда крупное промышленное предприятие возобновит свою работу. Сегодня заместитель министра экономики Закарян сообщил, что в правительстве принято решение возобновить производство, не препятствуя юридическим процессам:
Тем не менее, около 1000 сотрудников компании в течение четырех дней не имели информации о том, что с ними будет, когда они выйдут на работу и получат ли зарплату. Утром они собрались перед заводом с требованием получить ответы:
Сегодня 9 июля, сотрудники пока даже не получили свои зарплаты:
Работники, вышедшие на протест, утром говорили, что их семьи живут на их зарплатах, один зарабатывает до 170-180 тысяч драмов, другой немного больше, у них есть долги и кредиты, что они будут делать, спрашивают:
Фактически, только после сегодняшней акции протеста было решено возобновить производство. И пока сотрудники поднимали эти вопросы, премьер-министр Никол Пашинян открыто угрожал работникам «Армянского цемента», утверждая, что «работники, действующие по заказу, будут уволены»:
«Те, кто будут совершать такие действия, то есть оказывать давление на людей и так далее, пытаясь заставить их к действиям, будут уволены... да, я угрожаю, по сути», - сказал Пашинян:
Во время предвыборной кампании Никол Пашинян заявил о намерении национализировать завод Армянского цемента. Сегодня он также сообщил, что там будет назначен временный управляющий, но не уточнил, каким образом и на каких правовых основаниях, кому и в какие сроки они будут назначены. Завод «Армянский цемент» в прошлом году уплатил более 6,2 миллиарда драмов налогов: