«Արարատցեմենտ»-ը վերսկսում է աշխատանքը
«Արարատցեմենտ» գործարանը վերսկսում է աշխատանքը Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանի և գործարանի տնօրինության միջև կայացած քննարկումից հետո։
Էդգար Զաքարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ գործարանը սկսում է վերադառնալ բնականոն աշխատանքի, իսկ առաջիկա ժամերին տեխնիկական խոչընդոտները կհարթվեն։
«Հիմա գործարանը սկսում է աշխատանքները։ Հուսանք՝ մի քանի ժամից արդեն փոքր տեխնիկական խոչընդոտները կհարթվեն, վաղվանից լրիվ ռեժիմով կաշխատի»,- ասաց Զաքարյանը։
«Արարատցեմենտ»-ի աշխատակիցները վաղ առավոտից ակցիա էին իրականացնում՝ բողոքելով գործարանի աշխատանքի ժամանակավոր դադարեցման դեմ։
«Արարատցեմենտ»-ը պատկանում է գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, որն այս պահին կալանավորված է խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքներով։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը նշել էր, որ իր այցի նպատակն է հասկանալ՝ ինչպես կազմակերպել գործընթացը, որպեսզի իրավական ընթացակարգերը չխոչընդոտեն արտադրությանը։ Նա ընդգծել էր, որ «Արարատցեմենտ»-ը ռազմավարական կարևոր օբյեկտ է, և պետք է անել այնպես, որ գործարանի աշխատանքը չխաթարվի։
Հուլիսի 6-ին իրավապահ մարմինները քրեական վարույթի շրջանակում խուզարկություններ էին իրականացրել Ծառուկյանի առանձնատանը և նրան պատկանող շուրջ 70 այլ հասցեներում։ Քրեական վարույթի շրջանակում Ծառուկյանին պատկանող մի շարք ձեռնարկությունների, այդ թվում՝ «Արարատցեմենտ»-ի աշխատանքը ժամանակավորապես դադարեցվել էր։
Ավելի վաղ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություններ էր տարածել՝ հայտնելով «Արարատցեմենտ»-ի մասնավորեցման, ինչպես նաև ընկերությանը պատկանող հողամասերի և առողջարանի ձեռքբերման գործընթացներում հայտնաբերված խախտումների մասին։

«Араратцемент» возобновляет работу
Завод «Араратцемент» возобновляет работу после обсуждения между заместителем министра экономики Эдгаром Закаряном и руководством завода.
Эдгар Закарян сообщил журналистам, что завод начинает возвращаться к нормальной работе, а в ближайшие часы будут устранены технические препятствия.
«Сейчас завод начинает работу. Надеемся, что через несколько часов небольшие технические препятствия будут устранены, и с завтрашнего дня он будет работать в полном режиме», - сказал Закарян.
Сотрудники «Араратцемент» с раннего утра проводили акцию, протестуя против временной приостановки работы завода.
«Араратцемент» принадлежит бизнесмену Гагику Царукяну, председателю партии «Процветающая Армения», который в настоящее время задержан по обвинениям в мошенничестве и отмывании денег.
Заместитель министра экономики отметил, что его визит был направлен на понимание того, как организовать процесс, чтобы юридические процедуры не мешали производству. Он подчеркнул, что «Араратцемент» является стратегически важным объектом, и необходимо сделать так, чтобы работа завода не была нарушена.
6 июля правоохранительные органы провели обыски в доме Царукяна и около 70 других адресах, принадлежащих ему. В рамках уголовного дела работа ряда предприятий, принадлежащих Царукяну, включая «Араратцемент», была временно приостановлена.
Ранее Генеральная прокуратура РА распространила сообщения о нарушениях, обнаруженных в процессе приватизации «Араратцемент», а также в процессе приобретения земельных участков и здравницы, принадлежащих компании.