2026թ․-ի հունիսի 24-ին կայացել է ԱրարատԲանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը: ԱրարատԲանկի համար 2025 թվականը նշանավորվել է բանկային համակարգում դիրքերի ամրապնդմամբ, ծառայությունների ընդլայնմամբ և միջազգային խոշոր գործընկերների հետ կարևոր համագործակցությունների հաստատմամբ:
«Մենք արձանագրեցինք, որ ունենք բավականին հուսադրող ցուցանիշներ և կայուն աճ։ Շատ ավելի կարևոր է գալիք տարիների տեսլականը՝ մեր հաճախորդներին նոր, որակյալ ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ։ Այս առումով հատկապես կարևորում եմ ԱրարատԲանկի զարգացումը նաև թվային ծառայությունների մատուցման ավելի լայն շրջանակի շուրջ, և մեր հաճախորդները կարող են ակնկալել, որ մոտ ապագայում ԱրարատԲանկը հանդես կգա մի շարք նոր պրոդուկտներով»,- նշել է ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Վախթանգ Աբրահամյանը:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանի խոսքով․ «Նկատվում է, որ ԱրարատԲանկը լրացուցիչ ջանքեր է գործադրում Բանկի կառավարման համակարգի էլ ավելի բարելավման, ռիսկերի կառավարման համակարգի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղությամբ։ Լիահույս ենք, որ ԱրարատԲանկը, ինչպես կար, այնպես էլ լինելու է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի կարևոր և կայուն ներկայացուցիչներից մեկը և շարունակելու է իր հաճախորդներին մատուցել որակյալ ծառայություններ, զսպել ռիսկերը, ինչպես դա արվել է վերջին տասնամյակների ընթացքում»:
2025թ․-ի տարեկան արդյունքներով Բանկի ակտիվները կազմել են 423,263 մլն ՀՀ դրամ:
2025թ.-ի ամփոփման արդյունքում Բանկի սեփական կապիտալը կազմել է 78,734 մլն ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա վերջի համեմատ աճել է 8,903 մլն ՀՀ դրամով կամ 12.7%-ով:
2025թ․-ին Բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմել է ընդհանուր ակտիվների 55.3%-ը:
Բանկի կողմից տրամադրված բոլոր վարկատեսակների գծով արձանագրվել է ծավալների ավելացում․ իրավաբանական անձանց վարկերը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել են 10.2%-ով, մանրածախ վարկերը` 5.6%-ով, իսկ ֆինանսական վարձակալության ծավալները՝ 41%-ով:
2025թ.-ի ավարտին Բանկի պարտավորությունները կազմել են 344,529 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ժամկետային ավանդները հաշվետու տարվա ավարտին կազմել են 151,821 մլն ՀՀ դրամ:
2025թ․-ին Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 11,705 մլն ՀՀ դրամ:
ԱրարատԲանկի նոր տեսլականի մասին խոսելիս գործադիր տնօրեն Վախթանգ Աբրահամյանը նշել է․ «Առաջիկա տարիներին Բանկի գործունեությունը կկենտրոնանա մի քանի ռազմավարական ուղղությունների վրա, որոնցից են կայուն ֆինանսական արդյունքների ապահովումը, հաճախորդների փորձի շարունակական բարելավումը, թվային փոխակերպումը, ռիսկերի կառավարման, համապատասխանության, կիբեռանվտանգության և գործառնական կայունության հետագա ամրապնդումը, ինչպես նաև աշխատակիցների մասնագիտական զարգացումը»: Նշված առաջնահերթությունները սահմանելու են ԱրարատԲանկի զարգացման առաջիկա ուղղությունը՝ դեպի ավելի արդյունավետ, տեխնոլոգիական և հաճախորդակենտրոն բանկ դառնալու ճանապարհին:
«35 տարվա վստահություն»՝ այս խորագիրն էր կրում տարեկան ժողովի գալա-ընդունելության հատվածը, որին ներկա էին ֆինանսական և գործարար համայնքների, միջազգային կազմակերպությունների, հիմնադրամների, հասարակական կառույցների, բարձր տեխնոլոգիաների հատվածի, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, հաճախորդներ և գործընկերներ:
Այս տարի լրացել է նաև ԱրարատԲանկի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի հնգամյակը։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Բանկն իրականացրել է բազում ծրագրեր կրթության, առողջապահության, մշակույթի, բնապահպանության, սոցիալական ձեռնարկատիրության և համայնքային զարգացման ոլորտներում, որի շրջանակներում Բանկի գործընկերներն են եղել տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ և հիմնադրամներ:
Գալա-ընդունելիության ժամանակ ցուցադրվեց նաև ԱրարատԲանկի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի 2025 թվականի ամփոփիչ տեսանյութը, որտեղ ներկայացվել են Բանկի նախաձեռնությունները՝ ուղղված հասարակության կայուն զարգացմանն ու իրական ազդեցության ստեղծմանը:

AraratBank Summarizes 2025
On June 24, 2026, the annual general meeting of shareholders of AraratBank took place. For AraratBank, 2025 was marked by strengthening its positions in the banking system, expanding services, and establishing important partnerships with major international partners.
“We noted that we have quite encouraging indicators and stable growth. Much more important is the vision for the coming years towards providing our customers with new, quality services. In this regard, I especially emphasize the development of AraratBank in the area of providing a wider range of digital services, and our customers can expect that in the near future AraratBank will present a number of new products,” said Vahagn Abrahamyan, Chairman of the Board and CEO of AraratBank.
According to the Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia, Hovhannes Khachatryan, “It is noticeable that AraratBank is making additional efforts to further improve the Bank's management system, risk management system, and the application of information technologies. We are confident that AraratBank will continue to be an important and stable representative of the financial system of Armenia and will continue to provide its customers with quality services, mitigating risks as it has done over the past decades.”
According to the results of 2025, the Bank's assets amounted to 423.263 million AMD.
As of the end of 2025, the Bank's equity amounted to 78.734 million AMD, which is an increase of 8.903 million AMD or 12.7% compared to the end of the previous year.
In 2025, the Bank's total loan portfolio constituted 55.3% of total assets.
There was an increase in volumes across all types of loans provided by the Bank: loans to legal entities increased by 10.2% compared to the previous year, retail loans by 5.6%, and financial leasing volumes by 41%.
At the end of 2025, the Bank's liabilities amounted to 344.529 million AMD, while term deposits at the end of the reporting year amounted to 151.821 million AMD.
The Bank's net profit for 2025 amounted to 11.705 million AMD.
Speaking about AraratBank's new vision, CEO Vahagn Abrahamyan noted, “In the coming years, the Bank's activities will focus on several strategic directions, including ensuring sustainable financial results, continuous improvement of customer experience, digital transformation, further strengthening of risk management, compliance, cybersecurity, and operational resilience, as well as professional development of employees.” These priorities will define the direction of AraratBank's development towards becoming a more efficient, technological, and customer-centric bank.
“35 years of trust” was the title of the gala reception section of the annual meeting, attended by representatives of financial and business communities, international organizations, foundations, public organizations, high technology sectors, diplomatic corps, clients, and partners.
This year also marked the five-year anniversary of AraratBank's social responsibility programs. Over the past five years, the Bank has implemented numerous programs in the fields of education, healthcare, culture, environmental protection, social entrepreneurship, and community development, partnering with dozens of public organizations and foundations.
During the gala reception, a summary video of AraratBank's social responsibility programs for 2025 was also presented, showcasing the Bank's initiatives aimed at sustainable development of society and creating real impact.