2026թ․-ի հունիսի 24-ին կայացել է ԱրարատԲանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը: ԱրարատԲանկի համար 2025 թվականը նշանավորվել է բանկային համակարգում դիրքերի ամրապնդմամբ, ծառայությունների ընդլայնմամբ և միջազգային խոշոր գործընկերների հետ կարևոր համագործակցությունների հաստատմամբ:
«Մենք արձանագրեցինք, որ ունենք բավականին հուսադրող ցուցանիշներ և կայուն աճ։ Շատ ավելի կարևոր է գալիք տարիների տեսլականը՝ մեր հաճախորդներին նոր, որակյալ ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ։ Այս առումով հատկապես կարևորում եմ ԱրարատԲանկի զարգացումը նաև թվային ծառայությունների մատուցման ավելի լայն շրջանակի շուրջ, և մեր հաճախորդները կարող են ակնկալել, որ մոտ ապագայում ԱրարատԲանկը հանդես կգա մի շարք նոր պրոդուկտներով»,- նշել է ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Վախթանգ Աբրահամյանը:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանի խոսքով․ «Նկատվում է, որ ԱրարատԲանկը լրացուցիչ ջանքեր է գործադրում Բանկի կառավարման համակարգի էլ ավելի բարելավման, ռիսկերի կառավարման համակարգի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղությամբ։ Լիահույս ենք, որ ԱրարատԲանկը, ինչպես կար, այնպես էլ լինելու է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի կարևոր և կայուն ներկայացուցիչներից մեկը և շարունակելու է իր հաճախորդներին մատուցել որակյալ ծառայություններ, զսպել ռիսկերը, ինչպես դա արվել է վերջին տասնամյակների ընթացքում»:
2025թ․-ի տարեկան արդյունքներով Բանկի ակտիվները կազմել են 423,263 մլն ՀՀ դրամ:
2025թ.-ի ամփոփման արդյունքում Բանկի սեփական կապիտալը կազմել է 78,734 մլն ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա վերջի համեմատ աճել է 8,903 մլն ՀՀ դրամով կամ 12.7%-ով:
2025թ․-ին Բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմել է ընդհանուր ակտիվների 55.3%-ը:
Բանկի կողմից տրամադրված բոլոր վարկատեսակների գծով արձանագրվել է ծավալների ավելացում․ իրավաբանական անձանց վարկերը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել են 10.2%-ով, մանրածախ վարկերը` 5.6%-ով, իսկ ֆինանսական վարձակալության ծավալները՝ 41%-ով:
2025թ.-ի ավարտին Բանկի պարտավորությունները կազմել են 344,529 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ժամկետային ավանդները հաշվետու տարվա ավարտին կազմել են 151,821 մլն ՀՀ դրամ:
2025թ․-ին Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 11,705 մլն ՀՀ դրամ:
ԱրարատԲանկի նոր տեսլականի մասին խոսելիս գործադիր տնօրեն Վախթանգ Աբրահամյանը նշել է․ «Առաջիկա տարիներին Բանկի գործունեությունը կկենտրոնանա մի քանի ռազմավարական ուղղությունների վրա, որոնցից են կայուն ֆինանսական արդյունքների ապահովումը, հաճախորդների փորձի շարունակական բարելավումը, թվային փոխակերպումը, ռիսկերի կառավարման, համապատասխանության, կիբեռանվտանգության և գործառնական կայունության հետագա ամրապնդումը, ինչպես նաև աշխատակիցների մասնագիտական զարգացումը»: Նշված առաջնահերթությունները սահմանելու են ԱրարատԲանկի զարգացման առաջիկա ուղղությունը՝ դեպի ավելի արդյունավետ, տեխնոլոգիական և հաճախորդակենտրոն բանկ դառնալու ճանապարհին:
«35 տարվա վստահություն»՝ այս խորագիրն էր կրում տարեկան ժողովի գալա-ընդունելության հատվածը, որին ներկա էին ֆինանսական և գործարար համայնքների, միջազգային կազմակերպությունների, հիմնադրամների, հասարակական կառույցների, բարձր տեխնոլոգիաների հատվածի, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, հաճախորդներ և գործընկերներ:
Այս տարի լրացել է նաև ԱրարատԲանկի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի հնգամյակը։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Բանկն իրականացրել է բազում ծրագրեր կրթության, առողջապահության, մշակույթի, բնապահպանության, սոցիալական ձեռնարկատիրության և համայնքային զարգացման ոլորտներում, որի շրջանակներում Բանկի գործընկերներն են եղել տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ և հիմնադրամներ:
Գալա-ընդունելիության ժամանակ ցուցադրվեց նաև ԱրարատԲանկի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի 2025 թվականի ամփոփիչ տեսանյութը, որտեղ ներկայացվել են Բանկի նախաձեռնությունները՝ ուղղված հասարակության կայուն զարգացմանն ու իրական ազդեցության ստեղծմանը:

24 июня 2026 года прошло годовое общее собрание акционеров АраратБанка. Для АраратБанка 2025 год стал годом укрепления позиций в банковской системе, расширения услуг и установления важных партнерств с крупными международными компаниями.
«Мы зафиксировали довольно обнадеживающие показатели и стабильный рост. Гораздо важнее видение на будущие годы в направлении предоставления нашим клиентам новых качественных услуг. В этом отношении я особенно подчеркиваю развитие АраратБанка также в области предоставления более широкого спектра цифровых услуг, и наши клиенты могут ожидать, что в ближайшем будущем АраратБанк представит ряд новых продуктов», - отметил председатель правления и генеральный директор АраратБанка Вахтанг Абрамян.
По словам заместителя председателя Центрального банка Армении Геворга Хачатряна, «заметно, что АраратБанк прилагает дополнительные усилия к дальнейшему улучшению системы управления Банком, системы управления рисками и применения информационных технологий. Мы уверены, что АраратБанк, как и прежде, будет важным и стабильным представителем финансовой системы Армении и продолжит предоставлять своим клиентам качественные услуги, сдерживая риски, как это делалось в последние десятилетия».
По итогам 2025 года активы Банка составили 423,263 млн драмов.
По итогам 2025 года собственный капитал Банка составил 78,734 млн драмов, что на 8,903 млн драмов или 12,7% больше по сравнению с концом предыдущего года.
В 2025 году общий кредитный портфель Банка составил 55,3% от общих активов.
По всем видам кредитов, выданных Банком, зафиксировано увеличение объемов: кредиты юридическим лицам увеличились на 10,2% по сравнению с предыдущим годом, розничные кредиты - на 5,6%, а объемы финансовой аренды - на 41%.
На конец 2025 года обязательства Банка составили 344,529 млн драмов, а срочные депозиты на конец отчетного года составили 151,821 млн драмов.
Чистая прибыль Банка в 2025 году составила 11,705 млн драмов.
Говоря о новой стратегии АраратБанка, генеральный директор Вахтанг Абрамян отметил: «В ближайшие годы деятельность Банка будет сосредоточена на нескольких стратегических направлениях, среди которых обеспечение устойчивых финансовых результатов, постоянное улучшение клиентского опыта, цифровая трансформация, дальнейшее укрепление управления рисками, соблюдения, кибербезопасности и операционной устойчивости, а также профессиональное развитие сотрудников». Указанные приоритеты определят направление развития АраратБанка на пути к более эффективному, технологичному и ориентированному на клиента банку.
«35 лет доверия» - так назывался раздел гала-вечера годового собрания, на котором присутствовали представители финансового и делового сообществ, международных организаций, фондов, общественных организаций, высоких технологий, дипломатического корпуса, клиенты и партнеры.
В этом году также исполнилось пять лет программ социальной ответственности АраратБанка. За последние пять лет Банк реализовал множество программ в области образования, здравоохранения, культуры, охраны окружающей среды, социальной предпринимательской деятельности и развития сообществ, в рамках которых партнерами Банка стали десятки общественных организаций и фондов.
Во время гала-вечера был также представлен итоговый видеоролик программ социальной ответственности АраратБанка за 2025 год, в котором были показаны инициативы Банка, направленные на устойчивое развитие общества и создание реального воздействия.