2026 թվականի հունիսի 24-ին Արարատբանկը անցկացրեց իր բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը: 2025 թվականին բանկը ամրապնդել է իր դիրքերը բանկային ոլորտում, ընդլայնել է ծառայությունները և հաստատել է նշանակալի գործընկերություններ առաջատար միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ:
«Մենք գրանցեցինք խրախուսիչ արդյունքներ և շարունակական աճ տարվա ընթացքում: Բանկի ապագայի տեսլականը մեծ ուշադրություն է դարձնում նոր, բարձրորակ ծառայությունների մատուցմանը մեր հաճախորդներին: Այս առումով ես հատկապես ընդգծեմ Արարատբանկի թվային բանկային առաջարկների շարունակական բարելավումը: Մեր հաճախորդները կարող են ակնկալել, որ բանկը մոտ ապագայում կներկայացնի մի շարք նոր արտադրանք և լուծումներ», - ասաց Վահթանգ Աբրահամյանը, Արարատբանկի գործադիր խորհրդի նախագահ և գլխավոր տնօրեն:
Հայաստանի կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Հովհաննես Խաչատրյանը նշեց. «Արարատբանկը շարունակաբար ներդնում է զգալի ջանքեր իր կառավարման շրջանակը բարելավելու, ռիսկերի կառավարման ամրապնդման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման առաջընթացի համար: Մենք վստահ ենք, որ Արարատբանկը շարունակելու է մնալ Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի կարևոր և կայուն հաստատություններից մեկը և կշարունակի մատուցել բարձրորակ ծառայություններ իր հաճախորդներին, արդյունավետ կերպով նվազեցնելով ռիսկերը, ինչպես դա անընդհատ անում է անցյալում»:
2025 թվականի վերջի դրությամբ բանկի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 423,263 միլիոն AMD:
Բանկի ընդհանուր կապիտալը կազմել է 78,734 միլիոն AMD, որը ներկայացնում է 8,903 միլիոն AMD-ի կամ 12.7%-ի աճ նախորդ տարվա վերջի համեմատ:
2025 թվականին բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմել է ընդհանուր ակտիվների 55.3%-ը:
Աճ է գրանցվել բոլոր վարկավորման հատվածներում: Նախորդ տարվա համեմատ իրավաբանական անձանց վարկերը աճել են 10.2%-ով, մանրածախ վարկերը՝ 5.6%-ով, և ֆինանսական լիզինգի ծավալները՝ 41%-ով:
2025 թվականի վերջում բանկի ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են 344,529 միլիոն AMD, իսկ ժամկետային ավանդները կազմել են 151,821 միլիոն AMD հաշվետու տարվա վերջում:
Բանկի 2025 թվականի զուտ շահույթը կազմել է 11,705 միլիոն AMD:
Վահթանգ Աբրահամյանը, գլխավոր տնօրեն, խոսելով Արարատբանկի նոր տեսլականի մասին, նշեց. «Ապագայում բանկի գործունեությունը կկենտրոնանա մի շարք ռազմավարական առաջնահերթությունների վրա, այդ թվում՝ կայուն ֆինանսական արդյունքների ապահովում, հաճախորդների փորձի շարունակական բարելավում, թվային փոխակերպման առաջընթաց, ռիսկերի կառավարման, համապատասխանության, կիբեռանվտանգության և գործողությունների կայունության further strengthening, ինչպես նաև մեր աշխատակիցների մասնագիտական զարգացման աջակցություն»:
Այս առաջնահերթությունները կուղեցույց լինեն Արարատբանկի ապագա զարգացման համար, քանի որ այն շարունակելու է իր վերափոխումը ավելի արդյունավետ, տեխնոլոգիական և հաճախորդ-կենտրոնացված ֆինանսական հաստատության:
Բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովից հետո տեղի ունեցավ «Հավատքի 35 տարին» թեմայով Գալա ընդունելություն, որտեղ հավաքվել էին ֆինանսական և բիզնես համայնքների, միջազգային կազմակերպությունների, հիմնադրամների, ոչ կառավարական կազմակերպությունների, IT ոլորտի, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև բանկի հաճախորդներն ու գործընկերները:

АраратБанк подводит итоги 2025 года на ежегодном общем собрании акционеров
24 июня 2026 года АраратБанк провел свое ежегодное общее собрание акционеров. В 2025 году банк укрепил свои позиции в банковском секторе, расширил свои услуги и установил значительные партнерства с ведущими международными финансовыми учреждениями.
«Мы зафиксировали обнадеживающие результаты и устойчивый рост в течение года. Большое внимание уделяется видению банка на ближайшие годы, особенно в плане предоставления новых, качественных услуг нашим клиентам. В этом отношении я особенно отмечаю продолжение улучшения цифровых банковских предложений АраратБанка. Наши клиенты могут ожидать, что банк в ближайшее время представит ряд новых продуктов и решений», - сказал Вахтанг Абрамян, председатель правления и генеральный директор АраратБанка.
По словам Геворга Хачатряна, заместителя председателя Центрального банка Армении, «АраратБанк продолжает прилагать значительные усилия для дальнейшего улучшения своей управленческой структуры, укрепления управления рисками и продвижения использования информационных технологий. Мы уверены, что АраратБанк останется одним из значительных и устойчивых учреждений финансового сектора Армении и продолжит предоставлять высококачественные услуги своим клиентам, эффективно снижая риски, как это делал на протяжении последних десятилетий».
На конец 2025 года общие активы банка составили 423,263 миллиона AMD:
Общий капитал банка составил 78,734 миллиона AMD, что представляет собой увеличение на 8,903 миллиона AMD или 12,7% по сравнению с концом предыдущего года:
В 2025 году общий кредитный портфель банка составил 55,3% от общих активов:
Рост зафиксирован по всем сегментам кредитования. По сравнению с предыдущим годом кредиты юридическим лицам увеличились на 10,2%, розничные кредиты - на 5,6%, а объемы финансовой аренды - на 41%:
На конец 2025 года общие обязательства банка составили 344,529 миллиона AMD, в то время как срочные депозиты составили 151,821 миллиона AMD на конец отчетного года:
Чистая прибыль банка за 2025 год составила 11,705 миллиона AMD:
Говоря о новом видении АраратБанка, Вахтанг Абрамян, генеральный директор, отметил: «В ближайшие годы деятельность банка будет сосредоточена на нескольких стратегических приоритетах, включая достижение устойчивых финансовых результатов, постоянное улучшение клиентского опыта, продвижение цифровой трансформации, дальнейшее укрепление управления рисками, соблюдения, кибербезопасности и операционной устойчивости, а также поддержку профессионального развития наших сотрудников».
Эти приоритеты будут направлять будущее развитие АраратБанка, поскольку он продолжает свою трансформацию в более эффективное, ориентированное на технологии и клиента финансовое учреждение:
После общего собрания акционеров состоялся Гала-прием на тему «35 лет доверия», на который собрались представители финансовых и бизнес-сообществ, международных организаций, фондов, неправительственных организаций, IT-сектора, дипломатического корпуса, а также клиенты и партнеры банка:
В этом году также отмечается пятый юбилей инициатив социальной ответственности АраратБанка. За последние пять лет банк реализовал множество программ в области образования, здравоохранения, культуры, устойчивого развития окружающей среды, социальной предпринимательской деятельности и развития сообществ в сотрудничестве с десятками неправительственных организаций и фондов. Во время Гала-приема АраратБанк также представил видеоролик, демонстрирующий свои инициативы по социальной ответственности за 2025 год, предлагая мгновенный снимок усилий банка по содействию устойчивому развитию и созданию ощутимого социального воздействия.