Արարատ համայնքի քաղաքային զբոսայգու հողատարածքի վերադարձ
Արարատի մարզի դատախազությունը պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ուսումնասիրել է Արարատի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա. Բ.-ն, խախտելով իրավահարաբերության ծագման պահին գործող Հողային օրենսգրքի 77-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջները, Արարատ քաղաքի Այգի 10 հասցեում գտնվող 630 քմ մակերեսով հողամասը 2008 թվականի փետրվարի 12-ին կառուցապատման իրավունքով 99 տարի ժամկետով հատկացրել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազը միջնորդագիր է հասցեագրել Արարատ համայնքի ղեկավարին Արարատ համայնքի և կառուցապատողի միջև 2008 թվականի փետրվարի 12-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա Արարատի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում 2026 թվականի հուլիսի 17-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Արարատ քաղաքի Այգի 10 հասցեում գտնվող 630 քմ մակերեսով, 1 միլիոն 182 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի հունիսի 18-ին դատախազական ներգործության արդյունքում Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել էր Արարատի քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Շահումյան 36/5 հասցեում գտնվող 0,1280 հա մակերեսով, 2 միլիոն 403 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

Возвращение земельного участка в городском парке Армавира
Армавирская прокуратура в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов изучила документы, касающиеся предоставления земельных участков в городской парке Армавира различным лицам:
В ходе исследования было установлено, что бывший глава Армавирской общины А. Б. в нарушение требований части 1 статьи 77 Земельного кодекса, действовавшего на момент возникновения правоотношений, 12 февраля 2008 года предоставил земельный участок площадью 630 кв. м по адресу Армавир, Айг 10, с правом застройки на срок 99 лет физическому лицу:
Прокурор направил запрос главе Армавирской общины о принятии мер по прекращению права застройки, заключенного между Армавирской общиной и застройщиком 12 февраля 2008 года:
На основании запроса, в результате действий уполномоченных органов Армавирской мэрии 17 июля 2026 года в Комитете кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки на земельный участок площадью 630 кв. м по адресу Армавир, Айг 10, с кадастровой стоимостью около 1 миллиона 182 тысяч драмов:
Напоминаем, что 18 июня 2026 года в результате прокурорского вмешательства было прекращено право застройки на земельный участок площадью 0,1280 га в городской парке Армавира по адресу Шахумян 36/5, с кадастровой стоимостью около 2 миллионов 403 тысяч драмов: