Apple-ը հինգշաբթի օրը դատական հայց է ներկայացրել OpenAI-ի դեմ՝ մեղադրելով նրան առևտրային գաղտնիքների գողության մեջ: iPhone-ի արտադրողը պնդում է, որ արհեստական բանականության լաբորատորիան օգտագործել է Apple-ի մտավոր սեփականությունը՝ իր սեփական սպառողական սարքավորումները մշակելու համար:
Apple-ի փաստաթղթում նշվում է, որ OpenAI-ն, սկսած տեխնիկական անձնակազմից մինչև գլխավոր սարքավորումների պաշտոնյա, համակարգված կերպով գողանում է Apple-ի առևտրային գաղտնիքները:
Այս դատական հայցը շոկային շրջադարձ է երկու ընկերությունների համար, որոնք 2024 թվականին բարձր-profile գործընկերություն են հաստատել:
Apple-ը պնդում է, որ OpenAI-ի գլխավոր սարքավորումների պաշտոնյա Tang Tan-ն, ով նախկինում եղել է Apple-ի փոխնախագահ, Apple-ի աշխատակիցներին հրահանգել է հարցազրույցների ժամանակ կիսվել Apple-ի գաղտնիքներով:
Apple-ը պահանջում է վնասներ, արգելքներ և հրաման, որպեսզի OpenAI-ն դադարեցնի իր առևտրային գաղտնիքների օգտագործումը:

Apple подала в суд на OpenAI, обвиняя ее в краже коммерческой тайны, утверждая, что лаборатория искусственного интеллекта использовала интеллектуальную собственность Apple для разработки собственного потребительского оборудования.
В юридическом документе Apple утверждает, что OpenAI на всех уровнях, от технического персонала до главного аппаратного директора, систематически крадет коммерческие тайны и конфиденциальную информацию Apple.
Это шокирующий поворот для двух компаний, которые в 2024 году заключили высокопрофильное партнерство.
Apple утверждает, что главный аппаратный директор OpenAI Танг Тан, который ранее был вице-президентом Apple, направлял сотрудников Apple, проходящих собеседования в OpenAI, делиться секретами Apple.
Apple требует компенсации, запретов и приказа о прекращении использования своих коммерческих секретов OpenAI.