Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում անդամ երկրների ներկայացուցիչները ստորագրել են առնվազն 50 միլիարդ դոլարի պայմանագրեր։ Այդ մասին հայտնում է Euractiv-ը՝ հղում անելով Դաշինքի ներկայացուցչին։
Պայմանագրերում հիմնական ուշադրությունը դարձվել է հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ԱԹՍ-ների գնումներին և մարտական տեխնիկայի ու սպառազինությունների արտադրության ոլորտում համատեղ նախագծերին:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է Drone Edge նախաձեռնությանը Դաշինքի անդամ 20 երկրների միանալու մասին։ Այդ ծրագրով առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում նախատեսվում է ներդնել 40 միլիարդ ԱՄՆ դոլար անօդաչուների արտադրության, ինչպես նաև դրանց հակազդման մեխանիզմների մշակման մեջ։
Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն ընթանում է հուլիսի 7-8-ը: Դրան մասնակցում են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի 32 անդամ պետությունների ղեկավարներ։ Հանդիպման հիմնական թեմաներն են ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների միջև պաշտպանական համագործակցությունը և ներդրումները Դաշինքի տեխնոլոգիական զարգացման գործում:

Participants of the NATO Summit in Ankara Sign Contracts Worth at Least $50 Billion
During the NATO summit taking place in Ankara, Turkey, representatives of member countries have signed contracts worth at least $50 billion. This was reported by Euractiv, citing a representative of the Alliance.
The contracts primarily focus on air defense systems, drone acquisitions, and joint projects in the production of military equipment and armaments.
NATO Secretary General Mark Rutte announced the joining of 20 member countries to the Drone Edge initiative. Under this program, it is planned to invest $40 billion in drone production and the development of countermeasures over the next five years.
The NATO summit in Ankara is taking place on July 7-8. Leaders of 32 member states of the North Atlantic Alliance are participating. The main topics of the meeting are defense cooperation among NATO member countries and investments in the Alliance's technological development.