Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում անդամ երկրների ներկայացուցիչները ստորագրել են առնվազն 50 միլիարդ դոլարի պայմանագրեր։ Այդ մասին հայտնում է Euractiv-ը՝ հղում անելով Դաշինքի ներկայացուցչին։
Պայմանագրերում հիմնական ուշադրությունը դարձվել է հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ԱԹՍ-ների գնումներին և մարտական տեխնիկայի ու սպառազինությունների արտադրության ոլորտում համատեղ նախագծերին:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է Drone Edge նախաձեռնությանը Դաշինքի անդամ 20 երկրների միանալու մասին։ Այդ ծրագրով առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում նախատեսվում է ներդնել 40 միլիարդ ԱՄՆ դոլար անօդաչուների արտադրության, ինչպես նաև դրանց հակազդման մեխանիզմների մշակման մեջ։
Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն ընթանում է հուլիսի 7-8-ը: Դրան մասնակցում են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի 32 անդամ պետությունների ղեկավարներ։ Հանդիպման հիմնական թեմաներն են ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների միջև պաշտպանական համագործակցությունը և ներդրումները Դաշինքի տեխնոլոգիական զարգացման գործում:

Участники саммита НАТО в Анкаре подписали контракты на сумму не менее 50 миллиардов долларов
В рамках саммита НАТО, проходящего в столице Турции Анкаре, представители стран-участниц подписали контракты на сумму не менее 50 миллиардов долларов. Об этом сообщает Euractiv, ссылаясь на представителя Альянса.
Контракты в основном касаются систем противовоздушной обороны, закупок БПЛА и совместных проектов в области производства боевой техники и вооружений.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг объявил о присоединении 20 стран-участниц к инициативе Drone Edge. В рамках этой программы в течение следующих пяти лет планируется инвестировать 40 миллиардов долларов США в производство беспилотников, а также в разработку механизмов противодействия им.
Саммит НАТО в Анкаре проходит 7-8 июля. В нем участвуют лидеры 32 стран-членов Североатлантического альянса. Основные темы встречи - оборонительное сотрудничество между странами НАТО и инвестиции в технологическое развитие Альянса.