ԱՄՆ-ն պատրաստում է ռուսական նավթի դեմ նոր պատժամիջոցներ
ԱՄՆ Կոնգրեսի քննարկմանը ներկայացված է ռուսական էներգակիրների դեմ նոր պատժամիջոցների մասին օրինագիծը (Sanctioning Russia Act)։ Այն ԱՄՆ նախագահին իրավունք է տալիս միանձնյա որոշմամբ մինչև 100% մաքսատուրքեր սահմանել Ռուսաստանի նավթի և գազի խոշորագույն հինգ գնորդ երկրների ցանկացած ապրանքի նկատմամբ։
Այս օրինագիծը հաճախ անվանում են «մեղմացված» կամ «փոխզիջումային», քանի որ դրա նախնական տարբերակում նախատեսվում էին մինչև 500% մաքսատուրք։ Սակայն գործնականում, երբ մաքսատուրքի չափը գերազանցում է 50%-ը, դրա ճշգրիտ տոկոսն արդեն մեծ նշանակություն չունի։ Նման դրույքաչափը փաստացի արգելող սակագին է, որի կիրառման դեպքում տվյալ ապրանքը կորցնում է մուտքը դեպի ԱՄՆ շուկա՝ աշխարհի խոշորագույն սպառողական շուկաներից մեկը, որը կարևոր նշանակություն ունի ասիական և եվրոպական երկրների մեծ մասի համար։
Սակայն հարցը միայն մաքսատուրքերի չափը չէ։ Գլխավորն այն է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փաստացի հնարավորություն կստանա միանձնյա որոշումներ ընդունել առևտրային պատերազմներ սկսելու և դադարեցնելու վերաբերյալ՝ առանց Սենատի կամ Ներկայացուցիչների պալատի համաձայնության անհրաժեշտության։
Այս համատեքստում Ռուսաստանը դիտարկվում է ոչ միայն որպես պատժամիջոցների թիրախ, այլև որպես երրորդ երկրների վրա ճնշում գործադրելու գործիք։ Նման մեխանիզմը կարող է օգտագործվել ինչպես ամերիկյան տնտեսության շահերի, այնպես էլ առանձին բիզնես շահերի կամ իշխանությանը մոտ կանգնած շրջանակների օգտին։ Այդ պատճառով օրինագիծը, ըստ հոդվածի, հակասական է թվում մի երկրի համար, որն իրեն ներկայացնում է որպես «ժողովրդավարության հենարան»։
Ռուսաստանի նավթային եկամուտների դեմ պայքարի անվան տակ ԱՄՆ-ն ստեղծում է երրորդ երկրների վրա ճնշման մեխանիզմ:
Կարևոր հանգամանքն այն է, որ օրինագծի ընդունումը չի նշանակում պատժամիջոցների ավտոմատ ուժի մեջ մտնել։ Ըստ հոդվածի՝ Ռուսաստանի նավթային եկամուտների դեմ պայքարի պատրվակով Կոնգրեսի միջոցով իրականում ընդլայնվում են ԱՄՆ նախագահի լիազորությունները համաշխարհային տնտեսության ոլորտում։
Եթե օրինագիծն ընդունվի, նախագահը կկարողանա իր ստորագրությամբ որոշել, թե որ երկրներն են կարողանալու միաժամանակ շարունակել գնել ռուսական նավթն ու գազը և առևտուր անել ԱՄՆ-ի հետ, իսկ որոնք՝ ոչ։

The US is preparing new sanctions against Russian oil
A new bill against Russian energy resources (Sanctioning Russia Act) is being discussed in the US Congress. It grants the US president the authority to unilaterally impose tariffs of up to 100% on any products imported from the five largest buyers of Russian oil and gas.
This bill is often referred to as “softened” or “compromised,” as its initial version proposed tariffs of up to 500%. However, in practice, once the tariff exceeds 50%, its exact percentage becomes less significant. Such a rate is effectively a prohibitive tariff, meaning that the product loses access to the US market, one of the largest consumer markets in the world, which is crucial for many Asian and European countries.
However, the issue is not just the tariff rates. The key point is that President Donald Trump will effectively gain the ability to make unilateral decisions regarding the initiation and cessation of trade wars without the need for Senate or House of Representatives approval.
In this context, Russia is viewed not only as a target for sanctions but also as a tool for exerting pressure on third countries. Such a mechanism could be used in favor of both American economic interests and the interests of specific businesses or circles close to power. Therefore, the bill seems contradictory for a country that presents itself as a “bulwark of democracy.”
Under the pretext of combating Russian oil revenues, the US is creating a mechanism for exerting pressure on third countries:
It is important to note that the passage of the bill does not automatically mean that sanctions will come into force. According to the article, under the guise of combating Russian oil revenues, the powers of the US president in the global economy are effectively being expanded.
If the bill is passed, the president will be able to decide by his signature which countries can continue to purchase Russian oil and gas while trading with the US, and which cannot.