ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է արդարադատության նախարարությանը ուսումնասիրել հնարավոր գների բարձրացման դեպքերը բենզինի շուկայում։ Ֆեդերալ հակամենաշնորհային կարգավորողները պաշտոնապես խնդրել են նահանգների գլխավոր դատախազներին միանալ այս ջանքերին, զգուշացնելով, որ նավթի շուկայում տեղի ունեցող փոփոխությունները չեն կարող արդարացնել հակամրցակցային վարքագիծը։
Արդարադատության նախարարությունը և Ֆեդերալ առևտրի հանձնաժողովը ակտիվորեն հետևում են նավթի շուկային՝ հետազոտելով գների բարձրացման կամ մենաշնորհի ապացույցներ։ Նրանք կոչ են անում նահանգներին պարզել, թե արդյոք վառելիքի մանրածախ վաճառողները կամ մատակարարները խախտել են իրենց սեփական սպառողների պաշտպանության օրենքները։
«Վերջին ժամանակների նավթի գների անկումը չի կարող արդարացնել հակամենաշնորհային օրենքների կամ նահանգային սպառողների պաշտպանության օրենքների խախտումները»,- նշվում է նրանց ուղերձում։

Президент США Дональд Трамп поручил Министерству юстиции расследовать возможные случаи завышения цен на бензин. Федеральные антимонопольные регулирующие органы официально попросили генеральных прокуроров штатов присоединиться к этой работе, предупреждая, что колебания на нефтяном рынке не могут служить оправданием для антиконкурентного поведения.
Министерство юстиции и Федеральная торговая комиссия активно следят за нефтяными рынками на предмет доказательств ценового сговора или монополизации. Они призвали штаты выяснить, нарушали ли розничные продавцы или поставщики свои собственные законы о защите потребителей.
«Недавняя волатильность цен на сырую нефть не отменяет антимонопольные законы или законы о защите потребителей штатов и не дает компаниям права манипулировать розничными ценами или сговариваться с конкурентами», - добавили они.