Միջազգային արժույթի հիմնադրամը հաստատել է իր կանխատեսումը, համաձայն որի՝ Ռուսաստանի ՀՆԱ աճը 2026 և 2027 թվականներին կկազմի 1.1%։ Այդ մասին նշվում է համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարներին նվիրված կազմակերպության զեկույցում, որը հրապարակվել է Վաշինգտոնում։
ԱՄՀ-ի մասնագետներն անփոփոխ են թողել ապրիլին ներկայացված գնահատականները, որոնց համաձայն՝ Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 2026 թվականին կաճի 1.1%-ով։ Նույնպես հաստատվել է 2027 թվականի համար նախատեսված 1.1% աճի կանխատեսումը։
Զեկույցում ներկայացված տվյալների համաձայն՝ Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին աճել է 4.9%-ով, իսկ 2025 թվականին՝ 1%-ով։
ԱՄՀ-ում նշել են, որ Եվրոպայում զարգացող շուկա ունեցող և զարգացող երկրների տնտեսական աճը, ակնկալվում է, կմնա զսպված՝ մոտ 2% մակարդակում։
«Արտահանման եկամուտների աճը, որը մասնավորապես պայմանավորված է հումքային ապրանքների գների բարձրացմամբ, մասամբ բարելավում է Ռուսաստանի տնտեսության վիճակը՝ թույլ տալով պահպանել տնտեսական աճի տեմպը 1.1% մակարդակում», – ասվում է զեկույցում։

Международный валютный фонд подтвердил свой прогноз, согласно которому ВВП России вырастет на 1.1% в 2026 и 2027 годах. Об этом говорится в отчете организации, посвященном перспективам развития мировой экономики, опубликованном в Вашингтоне.
Эксперты МВФ оставили без изменений оценки, представленные в апреле, согласно которым ВВП России вырастет на 1.1% в 2026 году. Также подтвержден прогноз роста на 1.1% на 2027 год.
Согласно представленным данным, ВВП России в 2024 году вырос на 4.9%, а в 2025 году — на 1%.
В МВФ отметили, что экономический рост стран с развивающимися рынками в Европе, как ожидается, останется сдержанным на уровне около 2%.
«Рост доходов от экспорта, который в частности обусловлен повышением цен на сырьевые товары, частично улучшает состояние экономики России, позволяя сохранить темпы экономического роста на уровне 1.1%», — говорится в отчете.