Միջազգային արժույթի հիմնադրամը հաստատել է իր կանխատեսումը, համաձայն որի՝ Ռուսաստանի ՀՆԱ աճը 2026 և 2027 թվականներին կկազմի 1.1%։ Այդ մասին նշվում է համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարներին նվիրված կազմակերպության զեկույցում, որը հրապարակվել է Վաշինգտոնում։
ԱՄՀ-ի մասնագետներն անփոփոխ են թողել ապրիլին ներկայացված գնահատականները, որոնց համաձայն՝ Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 2026 թվականին կաճի 1.1%-ով։ Նույնպես հաստատվել է 2027 թվականի համար նախատեսված 1.1% աճի կանխատեսումը։
Զեկույցում ներկայացված տվյալների համաձայն՝ Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին աճել է 4.9%-ով, իսկ 2025 թվականին՝ 1%-ով։
ԱՄՀ-ում նշել են, որ Եվրոպայում զարգացող շուկա ունեցող և զարգացող երկրների տնտեսական աճը, ակնկալվում է, կմնա զսպված՝ մոտ 2% մակարդակում։
«Արտահանման եկամուտների աճը, որը մասնավորապես պայմանավորված է հումքային ապրանքների գների բարձրացմամբ, մասամբ բարելավում է Ռուսաստանի տնտեսության վիճակը՝ թույլ տալով պահպանել տնտեսական աճի տեմպը 1.1% մակարդակում», – ասվում է զեկույցում։

News | 2026/07/09 14:00
The International Monetary Fund has confirmed its forecast that Russia's GDP will grow by 1.1% in 2026 and 2027. This is stated in the organization's report on the prospects for global economic development, published in Washington.
IMF experts have left unchanged the estimates presented in April, according to which Russia's GDP will grow by 1.1% in 2026. The forecast for a 1.1% growth in 2027 has also been confirmed.
According to the data presented, Russia's GDP grew by 4.9% in 2024 and by 1% in 2025.
The IMF noted that economic growth in developing markets in Europe is expected to remain subdued at around 2%.
“The increase in export revenues, which is particularly driven by rising prices for raw materials, partially improves the state of the Russian economy, allowing it to maintain an economic growth rate of 1.1%,” the report states.