Ամերիաբանկը 50 միլիոն դոլար է հավաքել OPEC-ի զարգացման հիմնադրամից՝ Հայաստանի ՓՄՁ ֆինանսավորումը բարձրացնելու համար
Լուրեր | 2026/06/26 17:14
Ամերիաբանկը կնքել է 50 միլիոն դոլարի վարկային համաձայնագիր OPEC-ի զարգացման հիմնադրամի հետ
Ամերիաբանկը և OPEC-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OPEC Fund) կնքել են 50 միլիոն դոլարի վարկային համաձայնագիր։ Համաձայնագիրը կնքվել է 2026 թվականի OPEC Fund զարգացման ֆորումի ընթացքում Վիեննայում, որտեղ նաև նշվեց հիմնադրամի 50-ամյակը։
Հավաքված միջոցները կօգտագործվեն Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ) ֆինանսավորելու համար, enabling them to secure the necessary funds to develop their businesses, create new jobs, and expand operations.
Համաձայնագիրը կնքվել է Ամերիաբանկի ֆինանսական հաստատությունների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանի և OPEC հիմնադրամի նախագահ Դոկտոր Աբդուլհամիդ Ալխալիֆայի կողմից։
«Այս համագործակցությունը OPEC հիմնադրամի հետ մեր երկարաժամկետ գործընկերության ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկն է և մինչև այժմ այս հիմնադրամից ապահովված ամենամեծ ֆինանսավորումն է։ ՓՄՁ-ների աջակցությունը Ամերիաբանկի ռազմավարության հիմնական柱երից մեկն է, և մենք բարձր ենք գնահատում այս նոր համագործակցության շրջանակներում տրամադրված հնարավորությունները։ Այս նախագծի միջոցով հավաքված միջոցները թույլ կտան ընդլայնել ֆինանսավորման հնարավորությունները ՓՄՁ-ների համար, աջակցելով ավելի շատ ձեռնարկությունների հիմնադրմանը, զարգացմանը և մրցունակության բարձրացմանը»,- ասաց Արա Սարգսյանը։
OPEC հիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից, նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ և առևտրի ֆինանսավորման միջոցով։ Այս պահին արդեն 125 միլիոն դոլարի պայմանագրեր են կնքվել, որոնց շրջանակներում հավաքված միջոցները օգտագործվել են տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ արտադրության, սննդի արդյունաբերության, առևտրի և հյուրանոցային ոլորտի ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման համար։
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական և տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկն է, որը մեծ ներդրում է կատարում Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Իր թվային փոխակերպման ռազմավարության շրջանակներում, բանկը շարունակաբար ներկայացնում և բարելավում է նորարարական արտադրանք, ծառայություններ և հարթակներ, որոնք նախատեսված են հաճախորդների ֆինանսական և ոչ ֆինանսական պահանջները բավարարելու համար։ Ամերիաբանկը, որպես արագ զարգացող ֆինտեխ տարածք, առաջարկում է անխափան լուծումներ կյանքի որակի բարելավման համար։
Բանկը վերահսկվում է Հայաստանի կենտրոնական բանկի կողմից։
OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OPEC Fund) աշխարհում միակ զարգացման հիմնադրամն է, որը ֆինանսավորում է անդամ երկրներից ոչ անդամ երկրներին բացառապես։ OPEC հիմնադրամը հիմնադրվել է 1976 թվականին և իր աշխատանքը կենտրոնացնում է մարդկանց վրա, ֆինանսավորելով այն նախագծերը, որոնք բավարարում են կենսական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքը, զբաղվածությունը (خصوصاً կապված ՓՄՁ-ների հետ), մաքուր ջուրը և սանիտարական պայմանները, առողջապահությունը և կրթությունը։ Այսօր OPEC հիմնադրամը ավելի քան 32 միլիարդ դոլար է տրամադրել զարգացման նախագծերի համար ավելի քան 125 երկրներում։ Այս նախագծերը ներկայացնում են ընդհանուր արժեք, որը գերազանցում է 240 միլիարդ դոլարը, ինչը հավասար է մոտ 7.50 դոլարի յուրաքանչյուր 1 դոլարի համար, որը տրամադրվել է OPEC հիմնադրամի կողմից։ OPEC հիմնադրամը գնահատվում է AA+/Stable Outlook՝ Fitch-ի կողմից և AA+, Stable Outlook՝ S&P-ի կողմից։ Մեր տեսլականն է՝ աշխարհ, որտեղ կայուն զարգացումը իրականություն է բոլորի համար։

Америабанк привлек 50 миллионов долларов от Фонда ОПЕК для международного развития для повышения финансирования МСБ в Армении
Новости | 2026/06/26 17:14
Америабанк подписал кредитное соглашение на 50 миллионов долларов с Фондом ОПЕК
Америабанк и Фонд ОПЕК для международного развития (OPEC Fund) подписали кредитное соглашение на сумму 50 миллионов долларов. Соглашение было подписано на Форуме по развитию OPEC Fund 2026 в Вене, который также отметил 50-летие учреждения.
Привлеченные средства будут использованы для финансирования малых и средних предприятий (МСП) в Армении, что позволит им получить необходимые средства для развития бизнеса, создания новых рабочих мест и расширения операций.
Соглашение подписали Ара Саргсян, глава отдела финансовых учреждений Америабанка, и доктор Абдулхамид Альхалифа, президент Фонда ОПЕК.
«Это сотрудничество с Фондом ОПЕК является одним из самых важных достижений нашего долгосрочного партнерства и крупнейшим финансированием, полученным от этого учреждения на сегодняшний день. Поддержка малых и средних предприятий является одним из основных столпов стратегии Америабанка, и мы высоко ценим возможности, предоставленные в рамках этого нового сотрудничества. Средства, собранные в рамках этого проекта, позволят нам расширить возможности финансирования для МСП, поддерживая создание, развитие и повышение конкурентоспособности большего числа предприятий», — сказал Ара Саргсян.
Фонд ОПЕК и Америабанк сотрудничают с 2015 года, способствуя развитию экономики Армении через финансирование МСП и торговли. В частности, на сегодняшний день подписаны соглашения на сумму 125 миллионов долларов, средства которых были использованы для финансирования МСП в различных секторах, таких как производство, пищевая промышленность, торговля и гостиничный бизнес.
Америабанк является ведущей финансовой и технологической компанией в Армении, значительным вкладом в экономику Армении. В соответствии со своей стратегией цифровой трансформации банк постоянно вводит и улучшает инновационные продукты, услуги и платформы, предназначенные для удовлетворения меняющихся финансовых и нефинансовых потребностей своих клиентов. Америабанк, как динамично развивающееся финтех-пространство, предлагает бесшовные решения для повышения качества жизни.
Банк контролируется Центральным банком Армении.
Фонд ОПЕК для международного развития (OPEC Fund) является единственным глобально уполномоченным институтом развития, который предоставляет финансирование от стран-членов странам-не членам исключительно. Фонд ОПЕК был основан в 1976 году, и его работа ориентирована на людей, сосредотачиваясь на финансировании проектов, которые удовлетворяют основные потребности, такие как продовольствие, энергия, инфраструктура, занятость (особенно в связи с МСП), чистая вода и санитария, здравоохранение и образование. На сегодняшний день Фонд ОПЕК обязался инвестировать более 32 миллиардов долларов в проекты развития более чем в 125 странах. Эти проекты представляют собой общую стоимость более 240 миллиардов долларов, что эквивалентно примерно 7,50 долларов, мобилизованным на каждый 1 доллар, вложенный Фондом ОПЕК. Фонд ОПЕК имеет рейтинг AA+/Стабильный прогноз от Fitch и AA+, Стабильный прогноз от S&P. Наша цель — мир, где устойчивое развитие является реальностью для всех.