Ամերիաբանկը 50 միլիոն դոլար է հավաքել OPEC-ի զարգացման հիմնադրամից՝ Հայաստանի ՓՄՁ ֆինանսավորումը բարձրացնելու համար
Լուրեր | 2026/06/26 17:14
Ամերիաբանկը կնքել է 50 միլիոն դոլարի վարկային համաձայնագիր OPEC-ի զարգացման հիմնադրամի հետ
Ամերիաբանկը և OPEC-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OPEC Fund) կնքել են 50 միլիոն դոլարի վարկային համաձայնագիր։ Համաձայնագիրը կնքվել է 2026 թվականի OPEC Fund զարգացման ֆորումի ընթացքում Վիեննայում, որտեղ նաև նշվեց հիմնադրամի 50-ամյակը։
Հավաքված միջոցները կօգտագործվեն Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ) ֆինանսավորելու համար, enabling them to secure the necessary funds to develop their businesses, create new jobs, and expand operations.
Համաձայնագիրը կնքվել է Ամերիաբանկի ֆինանսական հաստատությունների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանի և OPEC հիմնադրամի նախագահ Դոկտոր Աբդուլհամիդ Ալխալիֆայի կողմից։
«Այս համագործակցությունը OPEC հիմնադրամի հետ մեր երկարաժամկետ գործընկերության ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկն է և մինչև այժմ այս հիմնադրամից ապահովված ամենամեծ ֆինանսավորումն է։ ՓՄՁ-ների աջակցությունը Ամերիաբանկի ռազմավարության հիմնական柱երից մեկն է, և մենք բարձր ենք գնահատում այս նոր համագործակցության շրջանակներում տրամադրված հնարավորությունները։ Այս նախագծի միջոցով հավաքված միջոցները թույլ կտան ընդլայնել ֆինանսավորման հնարավորությունները ՓՄՁ-ների համար, աջակցելով ավելի շատ ձեռնարկությունների հիմնադրմանը, զարգացմանը և մրցունակության բարձրացմանը»,- ասաց Արա Սարգսյանը։
OPEC հիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից, նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ և առևտրի ֆինանսավորման միջոցով։ Այս պահին արդեն 125 միլիոն դոլարի պայմանագրեր են կնքվել, որոնց շրջանակներում հավաքված միջոցները օգտագործվել են տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ արտադրության, սննդի արդյունաբերության, առևտրի և հյուրանոցային ոլորտի ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման համար։
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական և տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկն է, որը մեծ ներդրում է կատարում Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Իր թվային փոխակերպման ռազմավարության շրջանակներում, բանկը շարունակաբար ներկայացնում և բարելավում է նորարարական արտադրանք, ծառայություններ և հարթակներ, որոնք նախատեսված են հաճախորդների ֆինանսական և ոչ ֆինանսական պահանջները բավարարելու համար։ Ամերիաբանկը, որպես արագ զարգացող ֆինտեխ տարածք, առաջարկում է անխափան լուծումներ կյանքի որակի բարելավման համար։
Բանկը վերահսկվում է Հայաստանի կենտրոնական բանկի կողմից։
OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OPEC Fund) աշխարհում միակ զարգացման հիմնադրամն է, որը ֆինանսավորում է անդամ երկրներից ոչ անդամ երկրներին բացառապես։ OPEC հիմնադրամը հիմնադրվել է 1976 թվականին և իր աշխատանքը կենտրոնացնում է մարդկանց վրա, ֆինանսավորելով այն նախագծերը, որոնք բավարարում են կենսական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքը, զբաղվածությունը (خصوصاً կապված ՓՄՁ-ների հետ), մաքուր ջուրը և սանիտարական պայմանները, առողջապահությունը և կրթությունը։ Այսօր OPEC հիմնադրամը ավելի քան 32 միլիարդ դոլար է տրամադրել զարգացման նախագծերի համար ավելի քան 125 երկրներում։ Այս նախագծերը ներկայացնում են ընդհանուր արժեք, որը գերազանցում է 240 միլիարդ դոլարը, ինչը հավասար է մոտ 7.50 դոլարի յուրաքանչյուր 1 դոլարի համար, որը տրամադրվել է OPEC հիմնադրամի կողմից։ OPEC հիմնադրամը գնահատվում է AA+/Stable Outlook՝ Fitch-ի կողմից և AA+, Stable Outlook՝ S&P-ի կողմից։ Մեր տեսլականն է՝ աշխարհ, որտեղ կայուն զարգացումը իրականություն է բոլորի համար։

Ameriabank Raises USD 50 Million from OPEC Fund for International Development to boost SME Financing in Armenia
News | 2026/06/26 17:14
Ameriabank has signed a USD 50 million loan agreement with the OPEC Fund
Ameriabank and the OPEC Fund for International Development (The OPEC Fund) signed a USD 50 million loan agreement. The agreement was signed during OPEC Fund Development Forum 2026 in Vienna, which also marked the 50th anniversary of the institution.
The raised funds will be used for financing small and medium enterprises (SMEs) in Armenia, enabling them to secure the necessary funds to develop their businesses, create new jobs, and expand operations.
The agreement was signed by Ara Sargsyan, Head of Financial Institutions Division of Ameriabank, and Dr. Abdulhamid Alkhalifa, OPEC Fund President.
“This cooperation with OPEC Fund is among the most important achievements of our long-term partnership and the largest funding secured from this institution to date. Supporting small and medium enterprises is one of core pillars of Ameriabank’s strategy, and we highly value the opportunities provided under this new collaboration. Funds raised through this project will allow us to expand financing opportunities for SMEs, supporting the establishment, development, and increased competitiveness of a larger number of enterprises,” – said Ara Sargsyan, Head of Financial Institutions Division of Ameriabank.
The OPEC Fund and Ameriabank have been cooperating since 2015, contributing to the development of Armenia’s economy through SME and trade finance. Specifically, agreements worth USD 125 million have been signed to date, funds raised under which have been used for financing SMEs in various sectors, such as manufacturing, food industry, trade, and hospitality.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In line with its digital transformation strategy, the bank continually introduces and enhances innovative products, services, and platforms designed to meet the evolving financial and non-financial needs of its customers. Ameriabank, as a dynamically growing fintech space, offers seamless solutions to improve the quality of life.
The Bank is supervised by the Central Bank of Armenia.
The OPEC Fund for International Development (the OPEC Fund) is the only globally mandated development institution that provides financing from member countries to non-member countries exclusively. The OPEC Fund was established in 1976 and its work is people-centered, focusing on financing projects that meet essential needs, such as food, energy, infrastructure, employment (particularly relating to MSMEs), clean water and sanitation, healthcare and education. To date, the OPEC Fund has committed more than US$32 billion to development projects in over 125 countries. These projects represent a total value exceeding US$240 billion, equivalent to approximately US$7.50 mobilized for every US$1 committed by the OPEC Fund. The OPEC Fund is rated AA+/Outlook Stable by Fitch and AA+, Outlook Stable by S&P. Our vision is a world where sustainable development is a reality for all.