ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Америабанк և Միջազգային ՕՊԵԿ-ի զարգացման հիմնադրամը (ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամ) ստորագրել են $50 մլն արժողությամբ վարկային համաձայնագիր։ Ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ Վիեննայում՝ ՕՊԵԿ-ի զարգացման 2026 ֆորումի շրջանակներում, որը նաև նշում էր ՕՊԵԿ-ի 50-ամյակը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Ստացված միջոցները կուղղվեն Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՍՊ) ֆինանսավորմանը, ինչը նրանց հնարավորություն կտա ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսի զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման և գործունեության ընդլայնման համար։
Համաձայնագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի ֆինանսական հաստատությունների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը և ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի նախագահ դոկտոր Աբդուլհամիդ Ալխալիվան։
«Այս համագործակցությունը ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի հետ մեր երկարամյա գործընկերության ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկն է և մինչ օրս ամենամեծ ֆինանսավորումն է, որը ստացվել է այս կառույցից։ Փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությունը Ամերիաբանկի ռազմավարության կարևոր ուղղություններից մեկն է, և մենք բարձր ենք գնահատում նոր համագործակցության հնարավորությունները։ Այս ծրագրի շրջանակներում ստացվող միջոցները հնարավորություն կտան ընդլայնել ՄՍՊ-ների ֆինանսավորման հնարավորությունները, նպաստելով ավելի շատ ձեռնարկությունների զարգացմանը և մրցունակության բարձրացմանը», - նշել է Արա Սարգսյանը։
ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամն ու Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից, նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՄՍՊ-ների և առևտրային ֆինանսավորման ոլորտներում։ Ընդհանուր առմամբ, մինչ օրս կնքվել են $125 մլն արժողությամբ համաձայնագրեր։
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական տեխնոլոգիական հաստատությունն է և կարևոր դեր է խաղում երկրի տնտեսությունում։ Բանկը մշտապես ներդնում է նորարարական արտադրանքներ, ծառայություններ և հարթակներ՝ հաճախորդների ֆինանսական և ոչ ֆինանսական պահանջները բավարարելու համար։ Բանկը վերահսկվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից։
ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի մասին
ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամը աշխարհում միակ կազմակերպությունն է, որը լիազորված է ֆինանսավորում տրամադրել միայն ՕՊԵԿ-ի անդամ չհանդիսացող երկրներին։ Հիմնադրամը ստեղծվել է 1976 թվականին և կենտրոնանում է մարդկանց բարեկեցության վրա՝ ֆինանսավորելով հիմնական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքները, աշխատանքը (հատկապես միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար), մաքուր ջուրը, սանիտարական ծառայությունները, առողջությունը և կրթությունը։

Ameriabank Secures $50 Million from OPEC Fund to Boost SME Financing in Armenia
YEREVAN, June 26. /ARKA/. Ameriabank and the OPEC Fund for International Development (the OPEC Fund) have signed a loan agreement worth $50 million. The signing ceremony took place in Vienna during the OPEC Fund’s ‘Development Forum 2026’, which also marked the 50th anniversary of OPEC’s establishment, the bank's press service reported.
The funds raised will be directed towards financing small and medium-sized enterprises (SMEs) in Armenia, enabling them to access necessary resources for business development, job creation, and expansion.
The agreement was signed by Ameriabank’s head of financial institutions Ara Sargsyan and OPEC Fund President Dr. Abdulhamid Al Khalifa.
This cooperation with the OPEC Fund is one of the most significant achievements of our long-term partnership and the largest financing obtained from this structure to date. Supporting small and medium-sized businesses is one of the key areas of Ameriabank's strategy, and we highly value the opportunities that arise from this new collaboration. The funds raised under this program will allow us to expand financing opportunities for SMEs, contributing to the establishment, development, and increased competitiveness of a greater number of enterprises,” noted Ara Sargsyan.
The OPEC Fund and Ameriabank have been collaborating since 2015, facilitating the development of Armenia's economy in the areas of SME financing and trade financing. To date, agreements have been signed totaling $125 million.
Ameriabank is a leading financial technology institution in Armenia and plays a crucial role in the country’s economy. As part of its digital transformation strategy, the bank continuously implements and enhances innovative products, services, and platforms aimed at meeting the financial and non-financial needs of its clients. The bank is regulated by the Central Bank of Armenia.
About the OPEC Fund
The OPEC Fund for International Development is the only organization in the world authorized to provide financing from member countries exclusively to non-OPEC countries. Established in 1976, its work focuses on the well-being of people, concentrating on funding projects that meet basic needs such as food, energy, infrastructure, employment (especially concerning micro, small, and medium enterprises), clean water and sanitation, healthcare, and education.