ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Америабанк և Միջազգային ՕՊԵԿ-ի զարգացման հիմնադրամը (ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամ) ստորագրել են $50 մլն արժողությամբ վարկային համաձայնագիր։ Ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ Վիեննայում՝ ՕՊԵԿ-ի զարգացման 2026 ֆորումի շրջանակներում, որը նաև նշում էր ՕՊԵԿ-ի 50-ամյակը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Ստացված միջոցները կուղղվեն Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՍՊ) ֆինանսավորմանը, ինչը նրանց հնարավորություն կտա ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսի զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման և գործունեության ընդլայնման համար։
Համաձայնագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի ֆինանսական հաստատությունների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը և ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի նախագահ դոկտոր Աբդուլհամիդ Ալխալիվան։
«Այս համագործակցությունը ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի հետ մեր երկարամյա գործընկերության ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկն է և մինչ օրս ամենամեծ ֆինանսավորումն է, որը ստացվել է այս կառույցից։ Փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությունը Ամերիաբանկի ռազմավարության կարևոր ուղղություններից մեկն է, և մենք բարձր ենք գնահատում նոր համագործակցության հնարավորությունները։ Այս ծրագրի շրջանակներում ստացվող միջոցները հնարավորություն կտան ընդլայնել ՄՍՊ-ների ֆինանսավորման հնարավորությունները, նպաստելով ավելի շատ ձեռնարկությունների զարգացմանը և մրցունակության բարձրացմանը», - նշել է Արա Սարգսյանը։
ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամն ու Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից, նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՄՍՊ-ների և առևտրային ֆինանսավորման ոլորտներում։ Ընդհանուր առմամբ, մինչ օրս կնքվել են $125 մլն արժողությամբ համաձայնագրեր։
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական տեխնոլոգիական հաստատությունն է և կարևոր դեր է խաղում երկրի տնտեսությունում։ Բանկը մշտապես ներդնում է նորարարական արտադրանքներ, ծառայություններ և հարթակներ՝ հաճախորդների ֆինանսական և ոչ ֆինանսական պահանջները բավարարելու համար։ Բանկը վերահսկվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից։
ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի մասին
ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամը աշխարհում միակ կազմակերպությունն է, որը լիազորված է ֆինանսավորում տրամադրել միայն ՕՊԵԿ-ի անդամ չհանդիսացող երկրներին։ Հիմնադրամը ստեղծվել է 1976 թվականին և կենտրոնանում է մարդկանց բարեկեցության վրա՝ ֆինանսավորելով հիմնական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքները, աշխատանքը (հատկապես միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար), մաքուր ջուրը, սանիտարական ծառայությունները, առողջությունը և կրթությունը։

ЕРЕВАН, 26 июня. /АРКА/. Америабанк и Международный фонд развития ОПЕК (фонд ОПЕК) подписали кредитное соглашение на сумму $50 млн. Церемония подписания состоялась в Вене в рамках «Форума развития 2026» фонда ОПЕК, который также отметил 50-летие формирования ОПЕК, сообщает пресс-служба банка.
Привлеченные средства будут направлены на финансирование малых и средних предприятий (МСП) Армении, что даст им возможность получить необходимые средства для развития бизнеса, создания новых рабочих мест и расширения деятельности.
Соглашение подписали руководитель отдела финансовых институтов Америабанка Ара Саргсян и президент фонда ОПЕК доктор Абдулхамид Альхалифа.
«Это сотрудничество с фондом ОПЕК является одним из важнейших достижений нашего многолетнего партнерства и на сегодняшний день самым крупным финансированием, привлеченным от данной структуры. Поддержка малого и среднего бизнеса — одно из ключевых направлений стратегии Америабанка, и мы высоко ценим возможности, которые открываются благодаря новому сотрудничеству. Средства, привлекаемые в рамках данной программы, позволят расширить возможности финансирования МСП, способствуя становлению, развитию и повышению конкурентоспособности большего числа предприятий», — отметил руководитель отдела финансовых институтов Америабанка Ара Саргсян.
Фонд ОПЕК и Америабанк сотрудничают с 2015 года, способствуя развитию экономики Армении в направлениях финансирования МСП и торгового финансирования. В частности, к настоящему времени заключены соглашения на сумму 125 млн долларов США.
О ЗАО «Америабанк»
Америабанк является ведущим финансово-технологическим учреждением в Армении и играет важную роль в экономике страны. В рамках стратегии цифровой трансформации банк постоянно внедряет и совершенствует инновационные продукты, услуги и платформы, призванные удовлетворить финансовые и нефинансовые потребности клиентов. Банк контролируется Центральным банком РА.
О Фонде ОПЕК
Фонд международного развития ОПЕК (фонд ОПЕК) — единственная в мире организация, уполномоченная предоставлять финансирование из стран-членов исключительно странам, не являющимся членами ОПЕК. Фонд ОПЕК был создан в 1976 году, и его работа ориентирована на благополучие людей, сосредотачиваясь на финансировании проектов, удовлетворяющих основные потребности, такие как продовольствие, энергетика, инфраструктура, занятость (особенно в отношении микро, малых и средних предприятий), чистая вода и санитария, здравоохранение и образование.