ԱԲ-ն կարող է պետական կառավարման համակարգը դարձնել ավելի արդյունավետ
Հայաստանի ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ արհեստական բանականությունը (ԱԲ) կարող է բարելավել պետական կառավարման համակարգը, դարձնելով այն ավելի արդյունավետ և քաղաքացիների կարիքներին արագ արձագանքող:
Հարցազրույցում նա ընդգծել է, որ ԱԲ-ն կարող է բարձրացնել ծառայությունների որակը, աջակցել խարդախությունների բացահայտմանը և նպաստել տվյալահեն որոշումների կայացմանը:
Նա նաև նշել է, որ ԱԲ-ի կիրառումը պետք է ուղեկցվի էթիկայի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և հաշվետվողականության սկզբունքներով:
«Մեր նպատակն է ստեղծել մրցունակ, պատասխանատու և ներառական արհեստական բանականության էկոհամակարգ, որը կդառնա տնտեսական աճի և պետական կառավարման արդիականացման խթան»,- ասել է Հայրապետյանը:

Министр высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян отметил, что искусственный интеллект (ИИ) может улучшить систему государственного управления, сделав ее более эффективной и быстро реагирующей на нужды граждан:
В интервью он подчеркнул, что ИИ может повысить качество услуг, помочь в выявлении мошенничества и способствовать принятию решений на основе данных:
Он также отметил, что применение ИИ должно сопровождаться принципами этики, защиты прав человека и подотчетности:
«Наша цель - создать конкурентоспособную, ответственную и инклюзивную экосистему ИИ, которая станет стимулом для экономического роста и модернизации государственного управления», - сказал Айрапетян: