ԱԲ-ն կարող է պետական կառավարման համակարգը դարձնել ավելի արդյունավետ
Հայաստանի ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ արհեստական բանականությունը (ԱԲ) կարող է բարելավել պետական կառավարման համակարգը, դարձնելով այն ավելի արդյունավետ և քաղաքացիների կարիքներին արագ արձագանքող:
Հարցազրույցում նա ընդգծել է, որ ԱԲ-ն կարող է բարձրացնել ծառայությունների որակը, աջակցել խարդախությունների բացահայտմանը և նպաստել տվյալահեն որոշումների կայացմանը:
Նա նաև նշել է, որ ԱԲ-ի կիրառումը պետք է ուղեկցվի էթիկայի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և հաշվետվողականության սկզբունքներով:
«Մեր նպատակն է ստեղծել մրցունակ, պատասխանատու և ներառական արհեստական բանականության էկոհամակարգ, որը կդառնա տնտեսական աճի և պետական կառավարման արդիականացման խթան»,- ասել է Հայրապետյանը:

The Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mikitar Hayrapetyan, stated that artificial intelligence (AI) can improve the public administration system, making it more efficient and responsive to citizens' needs:
In the interview, he emphasized that AI can enhance service quality, assist in fraud detection, and facilitate data-driven decision-making:
He also noted that the application of AI should be accompanied by principles of ethics, human rights protection, and accountability:
"Our goal is to create a competitive, responsible, and inclusive AI ecosystem that will serve as a catalyst for economic growth and modernization of public administration," said Hayrapetyan: