Չնայած ՆԳՆ Կիբեռոստիկանության կողմից բազմիցս հրապարակված իրազեկումներին՝ խարդախները շարունակում են «5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանալ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և համոզել քաղաքացիներին հեռախոսում ներբեռնել հատուկ ծրագրեր։
«Ցավոք, այս մեթոդի հետևանքով շարունակում են արձանագրվել նոր տուժած քաղաքացիներ։
Հիշե՛ք՝ նման ծրագրերի տեղադրումը հանցավորներին հնարավորություն է տալիս հեռակա հասանելիություն ստանալ ձեր բջջային հեռախոսին, մուտք գործել բանկային հավելվածներ և հափշտակել ձեր դրամական միջոցները։ Ձեր անվտանգությունն ապահովելու համար՝
մի՛ ներբեռնեք անծանոթ անձանց առաջարկած ծրագրեր,
մի՛ տրամադրեք հաստատման կոդեր, գաղտնաբառեր կամ այլ անձնական տվյալներ,
կասկածելի զանգ ստանալու դեպքում անմիջապես ընդհատեք խոսակցությունը և կապ հաստատեք ձեր բջջային օպերատորի պաշտոնական սպասարկման կենտրոնի հետ։
Հիշե՛ք՝ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորները երբեք հեռախոսազանգի միջոցով չեն պահանջում ներբեռնել որևէ հավելված կամ ծրագիր»։

Despite multiple warnings from the Cyber Police of the Ministry of Internal Affairs, fraudsters continue to present themselves as employees of mobile operators operating in Armenia, claiming to be conducting '5G network updates', 'improving call quality', or 'technical adjustments', and convincing citizens to download special programs on their phones.
'Unfortunately, this method continues to result in new victims.
Remember, installing such programs gives criminals remote access to your mobile phone, the ability to access banking applications, and steal your funds. To ensure your safety:
do not download programs suggested by unknown individuals,
do not provide confirmation codes, passwords, or other personal information,
if you receive a suspicious call, immediately terminate the conversation and contact your mobile operator's official service center.
Remember, mobile operators operating in Armenia never ask you to download any application or program over the phone.'