Չնայած ՆԳՆ Կիբեռոստիկանության կողմից բազմիցս հրապարակված իրազեկումներին՝ խարդախները շարունակում են «5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանալ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և համոզել քաղաքացիներին հեռախոսում ներբեռնել հատուկ ծրագրեր։
«Ցավոք, այս մեթոդի հետևանքով շարունակում են արձանագրվել նոր տուժած քաղաքացիներ։
Հիշե՛ք՝ նման ծրագրերի տեղադրումը հանցավորներին հնարավորություն է տալիս հեռակա հասանելիություն ստանալ ձեր բջջային հեռախոսին, մուտք գործել բանկային հավելվածներ և հափշտակել ձեր դրամական միջոցները։ Ձեր անվտանգությունն ապահովելու համար՝
մի՛ ներբեռնեք անծանոթ անձանց առաջարկած ծրագրեր,
մի՛ տրամադրեք հաստատման կոդեր, գաղտնաբառեր կամ այլ անձնական տվյալներ,
կասկածելի զանգ ստանալու դեպքում անմիջապես ընդհատեք խոսակցությունը և կապ հաստատեք ձեր բջջային օպերատորի պաշտոնական սպասարկման կենտրոնի հետ։
Հիշե՛ք՝ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորները երբեք հեռախոսազանգի միջոցով չեն պահանջում ներբեռնել որևէ հավելված կամ ծրագիր»։

Несмотря на многократные предупреждения Киберполиции МВД, мошенники продолжают представляться сотрудниками мобильных операторов, действующих в Армении, под предлогом «обновления 5G сети», «улучшения качества связи» или «технических настроек» и убеждают граждан загружать специальные программы на свои телефоны.
«К сожалению, в результате этого метода продолжают регистрироваться новые пострадавшие граждане.
Помните, что установка таких программ дает преступникам возможность удаленного доступа к вашему мобильному телефону, входа в банковские приложения и кражи ваших денежных средств. Для обеспечения вашей безопасности:
не загружайте программы, предложенные незнакомыми лицами,
не предоставляйте коды подтверждения, пароли или другие личные данные,
при получении подозрительного звонка немедленно прервите разговор и свяжитесь с официальным сервисным центром вашего мобильного оператора.
Помните, что мобильные операторы, действующие в Армении, никогда не требуют по телефону загрузить какое-либо приложение или программу».