ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 9,328.5 տոննա պանիր։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համադրելի ցուցանիշի համեմատությամբ՝ արտադրության ծավալը նվազել է 2․2%-ով։
Միևնույն ժամանակ, կարագի արտադրությունը աճել է 0․5%-ով և կազմել 1,287.3 տոննա։ Կաթի արտադրությունն նվազել է 31․1%-ով՝ կազմելով 5,503.2 տոննա։
Կաթնաշոռի արտադրական ծավալն աճել է 27․9%-ով և կազմել 1,493.0 տոննա։ Մածունի արտադրությունն աճել է 24%-ով և կազմել 5,211.9 տոննա, իսկ թթվասերի արտադրությունը աճել է 2․4%-ով՝ կազմելով 3,238.1 տոննա:

Cheese production volume in Armenia decreased by 2.2% in January-May 2026
According to data published by the Statistical Committee of Armenia, in January-May 2026, Armenia produced 9,328.5 tons of cheese. Compared to the same period last year, the production volume decreased by 2.2%.
At the same time, butter production increased by 0.5% to 1,287.3 tons. Milk production decreased by 31.1% to 5,503.2 tons.
The production volume of cottage cheese increased by 27.9% to 1,493.0 tons. Yogurt production increased by 24% to 5,211.9 tons, while sour cream production increased by 2.4% to 3,238.1 tons.