2026թ.-ի հունվար-մայիսին Հայաստանի և այլ երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 7,864.7 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2025թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 0․1%-ով: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հաշվետու ժամանակահատվածում գործընկեր երկրների հետ առևտրային հարաբերություններում ներմուծումը գերազանցել է արտահանումը 2,134․9 մլն ԱՄՆ դոլարով:
Այսպես, 2026թ.-ի հունվար-մայիսին Հայաստանն արտահանել է 2,864.9 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք և այլ երկրներից ներմուծել 4,999.8 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք:
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արտահանման անկումը կազմել է 3․7%, իսկ ներմուծման ոլորտում արձանագրված աճը՝ 2․2%։

Экспорт Армении сократился на 3,7% в январе-мае 2026 года
В январе-мае 2026 года объем внешней торговли между Арменией и другими странами составил 7,864.7 миллиона долларов США. По сравнению с аналогичным показателем 2025 года зафиксирован рост на 0.1%. Об этом сообщает Статистический комитет РА.
Согласно представленным данным, в отчетный период импорт превысил экспорт на 2,134.9 миллиона долларов США.
Таким образом, в январе-мае 2026 года Армения экспортировала товаров на сумму 2,864.9 миллиона долларов и импортировала товаров на сумму 4,999.8 миллиона долларов.
Следует отметить, что в отчетные месяцы, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, экспорт снизился на 3.7%, а импорт увеличился на 2.2%.