2022–2025 թվականների համար ԱԱՀ-ի հաշվանցումների հնարավորություն է ընձեռվել. ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքում կատարված լրացումներով և փոփոխություններով՝ այս տարվա հուլիսի 1-ից հնարավորություն է տրվել 2022–2025 թվականների ընթացքում ԱԱՀ վճարող համարվելու և որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու վերաբերյալ հայտարարություն (Հայտարարություն) չներկայացրած հարկ վճարողներին այդ տարիների համար հաշվառվելու որպես ԱԱՀ վճարող և կատարելու ԱԱՀ-ի հաշվանցումներ:
Այդ նպատակով հարկ վճարողը մինչև 2026թ. դեկտեմբերի 21-ը ներառյալ` հարկային մարմին է ներկայացնում համապատասխան դիմում։ Դիմումի ձևը սահմանված է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի 2026թ. հունիսի 15-ի N665-Լ հրամանով: Դիմումը հարկային մարմին կարող է ներկայացվել ինչպես թղթային կրիչով, այնպես էլ էլեկտրոնային փոստի կամ «e-request» հարթակի միջոցով:
Ներկայացված դիմումում նշված հարկային տարվա համար հարկ վճարողը մինչև 2026թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ պետք է ներկայացնի Հայտարարություն։ Հայտարարության հիման վրա հարկ վճարողը հարկային մարմնում կհաշվառվի ԱԱՀ վճարող և կկատարի ԱԱՀ-ի հաշվանցումներ՝ ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով։

Предоставлена возможность для учета НДС за 2022-2025 годы. ГНК
Государственный налоговый комитет сообщает, что в соответствии с дополнениями и изменениями, внесенными в налоговый кодекс РА, с 1 июля этого года предоставлена возможность налогоплательщикам, не представившим заявление о регистрации в качестве плательщика НДС за 2022-2025 годы, зарегистрироваться в качестве плательщика НДС и производить учет НДС за указанные годы.
Для этого налогоплательщик должен подать соответствующее заявление в налоговый орган до 21 декабря 2026 года включительно. Форма заявления установлена приказом председателя ГНК РА от 15 июня 2026 года N665-Л. Заявление может быть подано в налоговый орган как в бумажном виде, так и по электронной почте или через платформу «e-request».
По представленному заявлению налогоплательщик должен до 31 декабря 2026 года включительно представить Заявление. На основании Заявления налогоплательщик будет зарегистрирован в налоговом органе как плательщик НДС и будет производить учет НДС в соответствии с установленным порядком налогового кодекса РА.