2022–2025 թվականների համար ԱԱՀ-ի հաշվանցումների հնարավորություն է ընձեռվել. ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքում կատարված լրացումներով և փոփոխություններով՝ այս տարվա հուլիսի 1-ից հնարավորություն է տրվել 2022–2025 թվականների ընթացքում ԱԱՀ վճարող համարվելու և որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու վերաբերյալ հայտարարություն (Հայտարարություն) չներկայացրած հարկ վճարողներին այդ տարիների համար հաշվառվելու որպես ԱԱՀ վճարող և կատարելու ԱԱՀ-ի հաշվանցումներ:
Այդ նպատակով հարկ վճարողը մինչև 2026թ. դեկտեմբերի 21-ը ներառյալ` հարկային մարմին է ներկայացնում համապատասխան դիմում։ Դիմումի ձևը սահմանված է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի 2026թ. հունիսի 15-ի N665-Լ հրամանով: Դիմումը հարկային մարմին կարող է ներկայացվել ինչպես թղթային կրիչով, այնպես էլ էլեկտրոնային փոստի կամ «e-request» հարթակի միջոցով:
Ներկայացված դիմումում նշված հարկային տարվա համար հարկ վճարողը մինչև 2026թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ պետք է ներկայացնի Հայտարարություն։ Հայտարարության հիման վրա հարկ վճարողը հարկային մարմնում կհաշվառվի ԱԱՀ վճարող և կկատարի ԱԱՀ-ի հաշվանցումներ՝ ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով։

The State Revenue Committee informs that, according to the amendments and changes made to the tax code of the Republic of Armenia, starting from July 1 of this year, taxpayers who have not submitted an application to be registered as VAT payers for the years 2022-2025 are given the opportunity to register as VAT payers and to carry out VAT accounting for those years.
For this purpose, the taxpayer must submit the relevant application to the tax authority by December 21, 2026, inclusive. The form of the application is established by the order of the Chairman of the SRC of Armenia dated June 15, 2026, N665-L. The application can be submitted to the tax authority both in paper form and electronically via email or through the “e-request” platform.
Based on the submitted application, the taxpayer must submit a Declaration by December 31, 2026, inclusive, for the tax year specified in the application. Based on the Declaration, the taxpayer will be registered as a VAT payer in the tax authority and will carry out VAT accounting in accordance with the procedure established by the tax code of the Republic of Armenia.