ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մեծամորի ատոմակայանի փակումը կուժեղացնի Հայաստանի կախվածությունը այլ երկրներից: Նա նշել է, որ Մեծամորի կայանը արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 30 տոկոսը, ինչը կարևոր է երկրի էներգետիկ բալանսի համար:
«Մատչելի էլեկտրաէներգիայի կայուն գեներացումը թույլ է տալիս Հայաստանին զարգացնել արդյունաբերությունը և ապահովել տեխնոլոգիական առաջընթաց», - ասել է Զախարովան:
Նա նաև անդրադարձել է Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբերյալ միջազգային հայտարարություններին, նշելով, որ խաղաղ ատոմը ինքնիշխանության և էներգետիկ անվտանգության կարևոր գործոն է:
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2027 թվականը որոշել նոր ատոմակայանի կառուցման տեխնոլոգիան:

Zakharova: Closure of Metsamor NPP will strengthen Armenia's dependence on other countries
Maria Zakharova, the official representative of the Russian Foreign Ministry, stated that the closure of the Metsamor NPP will strengthen Armenia's dependence on other countries. She noted that the Metsamor plant produces about 30 percent of Armenia's electricity, which is crucial for the country's energy balance.
“Stable generation of affordable electricity allows Armenia to develop its industry and ensure technological progress,” Zakharova said.
She also addressed international statements regarding the Metsamor NPP, emphasizing that peaceful nuclear energy is an important factor for sovereignty and energy security.
The new Armenian government plans to decide on the technology for constructing a new nuclear power plant by 2027.