ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մեծամորի ատոմակայանի փակումը կուժեղացնի Հայաստանի կախվածությունը այլ երկրներից: Նա նշել է, որ Մեծամորի կայանը արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 30 տոկոսը, ինչը կարևոր է երկրի էներգետիկ բալանսի համար:
«Մատչելի էլեկտրաէներգիայի կայուն գեներացումը թույլ է տալիս Հայաստանին զարգացնել արդյունաբերությունը և ապահովել տեխնոլոգիական առաջընթաց», - ասել է Զախարովան:
Նա նաև անդրադարձել է Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբերյալ միջազգային հայտարարություններին, նշելով, որ խաղաղ ատոմը ինքնիշխանության և էներգետիկ անվտանգության կարևոր գործոն է:
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2027 թվականը որոշել նոր ատոմակայանի կառուցման տեխնոլոգիան:

Представитель МИД России Мария Захарова заявила, что закрытие Мецаморской АЭС усилит зависимость Армении от других стран. Она отметила, что Мецаморская станция производит около 30 процентов электроэнергии Армении, что важно для энергетического баланса страны.
«Стабильная генерация доступной электроэнергии позволяет Армении развивать промышленность и обеспечивать технологический прогресс», - сказала Захарова.
Она также прокомментировала международные заявления о Мецаморской АЭС, отметив, что мирный атом является важным фактором суверенитета и энергетической безопасности.
Новая армянская правительство планирует до 2027 года определиться с технологией строительства новой атомной станции.