«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը ճեպազրույցի ժամանակ մեկնաբանեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ վերջին հայտարարությունները՝ նշելով, որ ստորագրված փաստաթղթերում նման արտահայտություն չկա։
«Այստեղ փաստարկի ու հակափաստարկի հարց ընդհանրապես չկա։ Կան ստորագրված փաստաթղթեր, հայտարարություններ, նույնիսկ նախաստորագրված համաձայնագրի նախագիծ, և այդ բոլոր փաստաթղթերում որևէ տեղ չեք հանդիպի «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությանը. նման բան չկա։
Քաղաքական խոսույթի մակարդակում շատերը շատ բան կարող են ասել։ Մենք էլ ենք ասում, որ նման հասկացություն, նման տերմինով ենթակառուցվածք Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գոյություն չունի։ Հայաստանի տարածքում գոյություն ունի ԹՐԻՓՓ նախագիծը, որի տակ դրված են Ադրբեջանի նախագահի, ԱՄՆ նախագահի և Հայաստանի վարչապետի ստորագրությունները։ Դրան հաջորդել են այլ փաստաթղթեր ևս, այդ թվում՝ օրեր առաջ հրապարակված եռակողմ համատեղ հայտարարությունը օգոստոսի 8-ի համաձայնության մեկամյակի առիթով, և այնտեղ ևս այդ արտահայտությունը չկա»,- ասաց Եղոյանը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ճանապարհների ապաշրջափակմանը և դրանց շահավետությանը՝ պատգամավորը նշեց, որ գործընթացը ձեռնտու է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի համար։
«Եթե ձեռնտու չլիներ, այդ փաստաթուղթը չէր ստորագրվի։ Տարածաշրջանի ապաշրջափակումը ստորագրված փաստաթղթերում նկարագրված պայմաններով, բնականաբար, ձեռնտու է և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին։ Հակառակ դեպքում նրանց ստորագրություններն այնտեղ չէին լինի։ Շատ լավ է, որ այդ պայմաններով ապաշրջափակման հարցում տեսակետները համընկնում են»,- ասաց Եղոյանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օգոստոսի 11-ին Նախիջևանում Ադրբեջանի հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծումն անվանել էր Ադրբեջանի նախաձեռնությունը, իսկ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանին կապելը՝ իրենց «վաղեմի երազանքը»։ Օգոստոսի 10-ին հրապարակված ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարության մեջ նախագիծը հիշատակվում է որպես ԹՐԻՓՓ։

В подписанных документах нет выражения «Зангезурский коридор». Егорян о заявлениях Алиева
Депутат фракции «Гражданский договор» Арман Егорян в ходе брифинга прокомментировал последние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о «Зангезурском коридоре», отметив, что в подписанных документах такого выражения нет.
«Здесь вообще нет вопроса аргументации и контраргументации. Есть подписанные документы, заявления, даже проект предварительного соглашения, и нигде в этих документах вы не встретите выражение «Зангезурский коридор». Такого нет.
На уровне политической риторики многие могут говорить много чего. Мы тоже говорим, что такого понятия, такой терминологии инфраструктуры на территории Республики Армения не существует. На территории Армении существует проект ТРИПП, под которым стоят подписи президента Азербайджана, президента США и премьер-министра Армении. За этим последовали и другие документы, в том числе опубликованное несколько дней назад трехстороннее совместное заявление по случаю годовщины соглашения от 8 августа, и там также этого выражения нет», - сказал Егорян.
Комментируя разблокировку дорог в Южном Кавказе и их выгодность, депутат отметил, что этот процесс выгоден как Армении, так и Азербайджану.
«Если бы это не было выгодно, этот документ не был бы подписан. Разблокировка региона на условиях, описанных в подписанных документах, естественно, выгодна как Армении, так и Азербайджану. В противном случае их подписи не были бы там. Очень хорошо, что по этим условиям мнения по вопросу разблокировки совпадают», - добавил Егорян.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью азербайджанскому телевидению 11 августа в Нахичеване назвал создание «Зангезурского коридора» инициативой Азербайджана, а соединение основной части Азербайджана с Нахичеваном - их «давней мечтой». В совместном заявлении США, Армении и Азербайджана, опубликованном 10 августа, проект упоминается как ТРИПП.