«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը ճեպազրույցի ժամանակ մեկնաբանեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ վերջին հայտարարությունները՝ նշելով, որ ստորագրված փաստաթղթերում նման արտահայտություն չկա։
«Այստեղ փաստարկի ու հակափաստարկի հարց ընդհանրապես չկա։ Կան ստորագրված փաստաթղթեր, հայտարարություններ, նույնիսկ նախաստորագրված համաձայնագրի նախագիծ, և այդ բոլոր փաստաթղթերում որևէ տեղ չեք հանդիպի «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությանը. նման բան չկա։
Քաղաքական խոսույթի մակարդակում շատերը շատ բան կարող են ասել։ Մենք էլ ենք ասում, որ նման հասկացություն, նման տերմինով ենթակառուցվածք Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գոյություն չունի։ Հայաստանի տարածքում գոյություն ունի ԹՐԻՓՓ նախագիծը, որի տակ դրված են Ադրբեջանի նախագահի, ԱՄՆ նախագահի և Հայաստանի վարչապետի ստորագրությունները։ Դրան հաջորդել են այլ փաստաթղթեր ևս, այդ թվում՝ օրեր առաջ հրապարակված եռակողմ համատեղ հայտարարությունը օգոստոսի 8-ի համաձայնության մեկամյակի առիթով, և այնտեղ ևս այդ արտահայտությունը չկա»,- ասաց Եղոյանը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ճանապարհների ապաշրջափակմանը և դրանց շահավետությանը՝ պատգամավորը նշեց, որ գործընթացը ձեռնտու է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի համար։
«Եթե ձեռնտու չլիներ, այդ փաստաթուղթը չէր ստորագրվի։ Տարածաշրջանի ապաշրջափակումը ստորագրված փաստաթղթերում նկարագրված պայմաններով, բնականաբար, ձեռնտու է և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին։ Հակառակ դեպքում նրանց ստորագրություններն այնտեղ չէին լինի։ Շատ լավ է, որ այդ պայմաններով ապաշրջափակման հարցում տեսակետները համընկնում են»,- ասաց Եղոյանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օգոստոսի 11-ին Նախիջևանում Ադրբեջանի հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծումն անվանել էր Ադրբեջանի նախաձեռնությունը, իսկ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանին կապելը՝ իրենց «վաղեմի երազանքը»։ Օգոստոսի 10-ին հրապարակված ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարության մեջ նախագիծը հիշատակվում է որպես ԹՐԻՓՓ։

Arman Yeghoyan, a deputy of the Civil Contract faction, commented during a briefing on the recent statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev regarding the 'Zangezur Corridor,' noting that there is no such expression in the signed documents.
'There is no question of argument and counter-argument here at all. There are signed documents, statements, even a draft of a preliminary agreement, and you will not find the expression 'Zangezur Corridor' anywhere in those documents. It does not exist.'
'At the level of political discourse, many can say a lot. We also say that such a concept, such a term of infrastructure does not exist on the territory of the Republic of Armenia. There is a TRIP project on the territory of Armenia, under which the signatures of the President of Azerbaijan, the President of the USA, and the Prime Minister of Armenia are placed. Other documents have followed, including the trilateral joint statement published a few days ago on the occasion of the anniversary of the agreement of August 8, and that expression is also not there,' Yeghoyan said.
Commenting on the unblocking of roads in the South Caucasus and their profitability, the deputy noted that the process is beneficial for both Armenia and Azerbaijan.
'If it were not beneficial, that document would not have been signed. The unblocking of the region under the conditions described in the signed documents is naturally beneficial for both Armenia and Azerbaijan. Otherwise, their signatures would not be there. It is very good that the views on the issue of unblocking coincide on those conditions,' Yeghoyan added.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, in an interview with Azerbaijani television on August 11 in Nakhchivan, called the creation of the 'Zangezur Corridor' an initiative of Azerbaijan, and linking the main part of Azerbaijan to Nakhchivan their 'long-standing dream.' In the joint statement of the USA, Armenia, and Azerbaijan published on August 10, the project is referred to as TRIP.