Յվոն Գոնզալես Ռոջերս՝ Մետայի դեմ դատավարության ղեկավար
Յվոն Գոնզալես Ռոջերսը, Կալիֆոռնիայի շրջանային դատավորը, ներկայումս ղեկավարում է դատավարություն, որը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ Մետայի ապագայի վրա։ Ռոջերսը հայտնի է իր վճռականությամբ և նախկինում ղեկավարել է մի շարք կարևոր տեխնոլոգիական դատավարություններ, այդ թվում՝ Apple-ի, Google-ի և OpenAI-ի դեմ։
Այս դատավարությունը, որը համարվում է սոցիալական մեդիայի «Մեծ ծխախոտի պահը», կարող է հանգեցնել Մետայի գովազդային բիզնեսի ճակատագրի որոշմանը։ Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտան ղեկավարում է մի խումբ նահանգների գլխավոր դատախազների, որոնք դատական հայց են ներկայացրել Մետայի դեմ՝ մեղադրելով ընկերությանը, որ այն գիտակցաբար օգտագործում է իր հավելվածների որոշ առանձնահատկություններ՝ երիտասարդ օգտվողներին գրավելու համար։
Ռոջերսը, ով 15 տարի առաջ նշանակվել է նախագահ Օբամայի կողմից, վերջերս նշանակվել է դատարանի գլխավոր դատավոր։ Նրա ղեկավարած դատավարությունը, որը կարող է տևել 6-7 շաբաթ, կենտրոնանում է քաղաքացիական տուգանքների, փոխհատուցման և հասարակության համար կարևոր հարցերի շուրջ։

Судья Йвонн Гонсалес Роджерс ведет дело против Meta
Йвонн Гонсалес Роджерс, судья окружного суда Калифорнии, в настоящее время ведет дело, которое может оказать значительное влияние на будущее Meta. Роджерс известна своей решительностью и ранее руководила рядом важных судебных процессов против таких компаний, как Apple, Google и OpenAI.
Этот процесс, который считается «Большим табачным моментом» для социальных медиа, может определить судьбу рекламного бизнеса Meta. Генеральный прокурор Калифорнии Роб Бонта возглавляет группу генеральных прокуроров штатов, которые подали иск против Meta, обвиняя компанию в том, что она сознательно использует определенные функции своих приложений для привлечения молодых пользователей.
Роджерс, назначенная президентом Обамой 15 лет назад, недавно была назначена главным судьей суда. Ее процесс, который может продлиться 6-7 недель, сосредоточен на гражданских штрафах, компенсациях и важных вопросах для общества.