Յենի աճը նվազում է ԱՄՆ-Ճապոնիա միջամտությունից մեկ շաբաթ անց
Միացյալ Նահանգների և Ճապոնիայի համատեղ միջամտությունից մեկ շաբաթ անց, յենի սկզբնական աճը նվազում է, քանի որ արժույթը շարունակաբար արժեզրկվում է:
Համատեղ միջամտությունը, որը իրականացվել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության և Ճապոնիայի կենտրոնական բանկի կողմից, սկզբում բարձրացրել էր յենի արժեքը մինչև 155 դոլարի դիմաց, սակայն այժմ այն կրկին իջել է մինչև 158.50:
Յենի հիմնարար գործոնները շարունակում են քննության ենթարկվել, և շուկայի դիտորդները այժմ ուշադրություն են դարձնում ներքին քաղաքական փոփոխություններին:
PGIM-ի գլխավոր տնտեսագետ Ռոբերտ Սոկկին նշում է, որ չի համոզված, որ միջամտությունը արդյունավետ կլինի, և կարող է նույնիսկ հակառակ ազդեցություն ունենալ:
Եթե միջամտությունը ձախողվի, ապա սպեկուլյատորները կարող են ակտիվորեն վաճառել յեն և ԱՄՆ պետական պարտատոմսեր, ինչը կարող է ստիպել Ճապոնիայի և ԱՄՆ-ի կենտրոնական բանկերին բարձրացնել տոկոսադրույքները:
Այս միջամտությունը հազվագյուտ դեպք է, երբ ԱՄՆ-ն աջակցում է մեկ այլ մեծ արժույթի, և ցույց է տալիս Վաշինգտոնի մտահոգությունը, որ երկարատև յենի արժեզրկումը կարող է հանգեցնել Ճապոնիայում ինֆլյացիայի աճի:

Рally иены затухает через неделю после вмешательства США и Японии
Через неделю после совместного вмешательства США и Японии, первоначальный рост иены затухает, поскольку валюта продолжает ослабевать.
Совместное вмешательство, осуществленное Министерством финансов США и Банком Японии, сначала подняло курс иены до 155 иен за доллар, но теперь он снова упал до 158.50.
Фундаментальные факторы иены продолжают находиться под пристальным вниманием, и наблюдатели за рынком теперь обращают внимание на внутренние политические изменения.
Главный экономист PGIM Роберт Соккин отмечает, что он не уверен, что вмешательство будет эффективным, и оно может даже иметь обратный эффект.
Если вмешательство провалится, спекулянты могут активно продавать иену и государственные облигации США, что может заставить центральные банки Японии и США повысить процентные ставки.
Это вмешательство является редким случаем, когда США поддерживают другую крупную валюту, и подчеркивает беспокойство Вашингтона о том, что длительное ослабление иены может привести к инфляции в Японии.