Յենի աճը նվազում է ԱՄՆ-Ճապոնիա միջամտությունից մեկ շաբաթ անց
Միացյալ Նահանգների և Ճապոնիայի համատեղ միջամտությունից մեկ շաբաթ անց, յենի սկզբնական աճը նվազում է, քանի որ արժույթը շարունակաբար արժեզրկվում է:
Համատեղ միջամտությունը, որը իրականացվել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության և Ճապոնիայի կենտրոնական բանկի կողմից, սկզբում բարձրացրել էր յենի արժեքը մինչև 155 դոլարի դիմաց, սակայն այժմ այն կրկին իջել է մինչև 158.50:
Յենի հիմնարար գործոնները շարունակում են քննության ենթարկվել, և շուկայի դիտորդները այժմ ուշադրություն են դարձնում ներքին քաղաքական փոփոխություններին:
PGIM-ի գլխավոր տնտեսագետ Ռոբերտ Սոկկին նշում է, որ չի համոզված, որ միջամտությունը արդյունավետ կլինի, և կարող է նույնիսկ հակառակ ազդեցություն ունենալ:
Եթե միջամտությունը ձախողվի, ապա սպեկուլյատորները կարող են ակտիվորեն վաճառել յեն և ԱՄՆ պետական պարտատոմսեր, ինչը կարող է ստիպել Ճապոնիայի և ԱՄՆ-ի կենտրոնական բանկերին բարձրացնել տոկոսադրույքները:
Այս միջամտությունը հազվագյուտ դեպք է, երբ ԱՄՆ-ն աջակցում է մեկ այլ մեծ արժույթի, և ցույց է տալիս Վաշինգտոնի մտահոգությունը, որ երկարատև յենի արժեզրկումը կարող է հանգեցնել Ճապոնիայում ինֆլյացիայի աճի:

News | 2026/08/07 09:18
One week after the joint U.S.-Japan intervention to support the country's embattled yen, an initial rally appears to be waning as the currency drifts lower.
The coordinated involvement from the Treasury and BoJ had initially lifted the yen as high as 155 to the dollar, down from just above 163 beforehand.
But since then, it has wavered, giving up almost half of those gains to settle around 158.50 to the dollar, seven days after the move was announced on July 31.
The yen's fundamentals remain under scrutiny, with market watchers now turning their eye to domestic policy changes rather than government-backed support measures.
Robert Sockin, chief U.S. economist at PGIM, is "not convinced" the strategy will work, writing in a note published Wednesday.
"Yes, the intervention is no doubt squeezing out short yen positions in the short term, but I'm skeptical that it will work in reversing the JPY weakness trend by itself…and it may backfire spectacularly," he wrote.
Should it backfire, Sockin added that speculators might amplify the reversal by aggressively selling yen and Treasurys together to force the BoJ and Fed into precautionary rate hikes.
The coordinated intervention is a rare U.S. effort to support another major currency and underscored Washington's concern that prolonged yen weakness could fuel inflation in Japan, pressure other Asian currencies and destabilize global markets.