Յանդեքս Հայաստանը և Հայաստանի Կոդի Ակադեմիան մեկնարկում են ML School Armenia ծրագիրը, որը նախատեսված է բարձր որակավորում ունեցող ԱԻ և ML մասնագետների ուսուցման համար: Ծրագիրը պատրաստելու է մասնակիցներին տեխնոլոգիական ոլորտի լուծումներ մշակելու համար՝ դասական մեքենայական ուսուցման համակարգերից մինչև նեյրոնային ցանցեր, համակարգչային տեսողություն և մեծ լեզվաբառարաններ:
Առաջին խմբում կհրավիրվեն ոչ ավելի, քան 30 մասնակից՝ մրցութային ընտրության գործընթացի միջոցով, որը հիմնված է մաթեմատիկայի, ալգորիթմների և ծրագրավորման ընդունելության գնահատումների վրա: Ծրագիրը անվճար է ընդունված մասնակիցների համար և բաց է IT, մաթեմատիկայի և տեխնիկական ոլորտների ուսանողների և մասնագետների համար: Դիմումները բաց են մինչև սեպտեմբերի 12-ը, 2026:
Ծրագրի հիմնական ուսումնական ծրագիրը հիմնված է Յանդեքսի Տվյալների Վերլուծության Շ school's (YSDA) ակադեմիական մոտեցումների և փորձի վրա և համակցում է հիմնարար ուսուցումը գործնական աշխատանքի հետ: Ուսանողները կսովորեն աշխատել տվյալների հետ, ընտրել և կարգավորել ML մոդելները, գնահատել լուծումների որակը, ուսուցանել նեյրոնային ցանցեր, օպտիմալացնել կոդը և ինֆերենցիան, ինչպես նաև ուսումնասիրել տարածված ուսուցման և մոդելի տեղադրման մոտեցումները:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսված են ժամանակակից մեքենայական ուսուցման ոլորտները, ներառյալ ստեղծագործական մոդելները և մեծ լեզվաբառարանները, համակարգչային տեսողությունը, NLP, առաջարկման համակարգերը և խոսքային տեխնոլոգիաները: Ուսանողները կարող են ընտրել լրացուցիչ դասընթացներ և կառուցել իրենց ուսուցման ուղին՝ հիմնվելով իրենց հետաքրքրությունների և մասնագիտական նպատակների վրա: Մասնակիցները նաև կունենան մուտք դեպի ընտրված YSDA դասընթացներ:
Ծրագրի գործնական մասը ներառում է արդյունաբերական հանգստյան օրեր՝ Յանդեքս Հայաստանի և երկրի մյուս տեխնոլոգիական ընկերությունների ML մասնագետների հետ հանդիպումներ: Ուսանողները կքննարկեն իրական համակարգերի օրինակները և կսովորեն դրանց ճարտարապետությունը, տեխնիկական լուծումները և հիմնական նախագծման որոշումների պատճառաբանությունը: Բացի այդ, ծրագիրը ներառում է նախագծային աշխատանք, որը թույլ է տալիս ուսանողներին լուծել կիրառական և հետազոտական խնդիրներ:
Ընդունումը հիմնված է մրցութային ընտրության վրա: Դիմորդները կանցկացնեն առցանց թեստ և անձնական հարցազրույց: Ընդունման ընտրության գործընթացը կգնահատի նրանց գիտելիքները մաթեմատիկայի, ալգորիթմների և ծրագրավորման ոլորտներում: Դիմեք այստեղ

Yandex Armenia and Armenian Code Academy are launching ML School Armenia, a two-year program designed to train highly skilled AI and ML professionals. The program will prepare participants to develop solutions for the technology sector, from classical machine learning systems to neural networks, computer vision systems, and large language models (LLMs).
No more than 30 participants will be admitted to the first cohort through a competitive selection process based on entrance assessments in mathematics, algorithms, and programming. The program will be free of charge for admitted participants and is open to students and professionals in IT, mathematics, and technical fields. Applications are open until September 12, 2026.
The core curriculum is based on the academic approaches and expertise of Yandex School of Data Analysis (YSDA) and combines fundamental training with practical work. Students will learn to work with data, select and tune ML models, evaluate the quality of solutions, train neural networks, optimize code and inference, and explore approaches to distributed training and model deployment.
Dedicated courses within the program cover modern areas of machine learning, including generative models and large language models, computer vision, NLP, recommendation systems, and speech technologies. Students will be able to choose additional courses and build their own learning path based on their interests and professional goals. Participants will also have access to selected YSDA courses.
The practical part of the program includes industry weekends — sessions with ML specialists from Yandex Armenia and other technology companies in the country. Students will examine examples of real-world systems and learn about their architecture, technical solutions, and the rationale behind key design decisions. In addition, the program includes project work, allowing students to tackle applied and research problems.
Classes will be held two to three times a week at the Yandex Armenia office in Yerevan, in the ML School space, which will open in October.
Admission is based on competitive selection. Applicants will take an online test and an in-person interview. The entrance selection process will assess their knowledge of mathematics, algorithms, and programming. Apply here