Չինական էլեկտրական ավտոմոբիլների արտադրող Xpeng-ի բաժնետոմսերը Հոնկոնգում ընկել են 9%-ով, քանի որ ընկերությունը երրորդ եռամսյակի մատակարարումների կանխատեսումը չի արդարացրել ներդրողների սպասումները։ Այս ընթացքում Xpeng-ի ռոբոտաշինության բաժինը 900 միլիոն դոլարից ավելի գումար է հավաքել՝ 6.3 միլիարդ դոլարից ավելի գնահատմամբ:
Xpeng-ը հաղորդել է, որ երկրորդ եռամսյակում 1.34 միլիարդ յուան (200 միլիոն դոլար) վնաս է կրել, ինչը ավելի մեծ է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում, մինչդեռ եկամուտը աճել է 8%-ով՝ հասնելով 19.74 միլիարդ յուանի:
Ընկերությունը կանխատեսել է, որ երրորդ եռամսյակում կտրամադրի 115,000-ից 121,000 ավտոմեքենա։ Citi ընկերությունը նշել է, որ մատակարարումների կանխատեսումը չի արդարացրել ներդրողների սպասումները, ինչը հիմնականում պայմանավորված է մատակարարման շղթայի խնդիրներով:
Xpeng-ի ռոբոտաշինության բաժինը 900 միլիոն դոլարից ավելի գումար է հավաքել՝ IDG Capital-ի ղեկավարությամբ, իսկ Tencent և Alibaba ընկերությունները մասնակցել են որպես ռազմավարական ներդրողներ:
Xpeng-ի փոխնախագահ Բրայան Գուն նշել է, որ ընկերության նպատակն է «նոր փուլ մտնել գլոբալ զանգվածային արտադրության և առաջադեմ մարդանման ռոբոտների կոմերցիոն կիրառման»:

Акции Xpeng падают из-за слабого прогноза поставок
Акции китайского производителя электромобилей Xpeng упали более чем на 9% в Гонконге после того, как компания представила более слабый, чем ожидалось, прогноз поставок на третий квартал, несмотря на то, что ее робототехническое подразделение получило оценку более 6,3 миллиарда долларов в рамках раунда финансирования.
Акции Xpeng, котирующиеся в США, закрылись на 8,5% ниже в понедельник.
Компания сообщила о чистом убытке во втором квартале в размере 1,34 миллиарда юаней (200 миллионов долларов), что больше, чем годом ранее, в то время как выручка выросла на 8% до 19,74 миллиарда юаней.
Она прогнозирует поставки от 115 000 до 121 000 автомобилей в третьем квартале. Citi заявила, что прогноз поставок не оправдал ожиданий инвесторов, в основном из-за проблем с цепочками поставок.
Робототехническое подразделение Xpeng привлекло более 900 миллионов долларов в своем первом раунде финансирования, что дало подразделению оценку более 6,3 миллиарда долларов.
Брайан Гу, вице-председатель и сопредседатель Xpeng, сказал, что амбиция компании заключается в том, чтобы «ввести новую фазу глобального массового производства и коммерческого развертывания для продвинутых человекоподобных роботов».