Խոզի մսի համաշխարհային արտադրությունը կդանդաղի
Խոզի մսի համաշխարհային շուկաները շարունակում են մնալ ճնշման տակ, թեև հավասարակշռության աստիճանական վերականգնումն արդեն սկսվել է։ Դրա մասին նշվում է Rabobank-ի հրապարակած Global Pork Quarterly Q3 2026 զեկույցում։
Ըստ դրանում արված գնահատականի՝ 2026 թվականի երկրորդ կեսին խոզի մսի համաշխարհային արտադրությունը կդանդաղի, սակայն խոզի մսի գներն առայժմ մնում են ցածր՝ պահանջարկի լճացման և առաջարկի ավելցուկի պատճառով, հաղորդում է «Ագրոէքսպորտ»-ը։ Ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում խոզի մսի համաշխարհային առևտրի ծավալներն ընդհանուր առմամբ կմնան կայուն՝ չնայած կառուցվածքային փոփոխություններին։
«Արտահանման կառուցվածքը փոխվում է․ եվրոպական շուկայի մասնաբաժինը կրճատվել է հիվանդություններին առնչվող խնդիրների և Չինաստանի կողմից պահանջարկի թուլացման պատճառով, իսկ Բրազիլիան արագորեն մեծացրել է իր մասնաբաժինը։ Միաժամանակ փոխվում է նաև ներմուծման կառուցվածքը․ Մեքսիկան և Ֆիլիպինները զգալիորեն ավելացրել են ներմուծումը, իսկ Չինաստանը կրճատել է ծավալները»,- նշում են հեղինակները։

Global Pork Production to Slow Down
Pork markets around the world continue to be under pressure, although a gradual recovery of balance has already begun. This is noted in the Rabobank report Global Pork Quarterly Q3 2026.
According to the assessment, global pork production will slow down in the second half of 2026, but pork prices remain low due to stagnant demand and an oversupply, as reported by Agroexport. The volumes of global pork trade in the second half of the current year will generally remain stable despite structural changes.
“The structure of exports is changing: the share of the European market has decreased due to disease-related issues and weakened demand from China, while Brazil is rapidly increasing its share. At the same time, the structure of imports is also changing: Mexico and the Philippines have significantly increased imports, while China has reduced volumes,” the authors note.