Ներկայացնում ենք «Ազդակ» օրաթերթում հրապարակված Րաֆֆի Արտալճեանի «Ո՞րն Է Իսկական «Տարածուած Միֆը». ԱԺ Պատգամաւոր Արման Եղոյեանի սփիւռքի մասին արտայայտած տեսակէտներուն առիթով հոդվածի արեւելահայերեն տարբերակը:
Րաֆֆի Արտալճեան
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը վերջերս խորհրդարանի ամբիոնից վիճարկման նյութ դարձրեց Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների մասին տարածված պատկերացումներից մեկը: Նա պնդեց, որ սփյուռքի հզորացումը կարող է տեղի ունենալ հիմնականում Հայաստանի հաշվին, քանի որ սփյուռքի թվային աճը գալիս է Հայաստանից արտագաղթից կամ մի գաղութից մյուսը տեղափոխությունից: Հետեւաբար, իր խոսքով, սփյուռքի հզորացումը Հայաստանի տկարացումն է:
Այս մտածելակերպի մեջ ճշմարտության բաժին կա, բայց դրանից բխող եզրակացությունը հիմնովին սխալ է:
Նախ պետք է ընդունել, որ սփյուռքը պետություն չէ: Չունի կառավարություն, բանակ, միասնական բյուջե կամ որոշումներ կայացնող մեկ կենտրոն. համաձայն ենք: Բայց սփյուռքը նաեւ նոր երեւույթ չէ, որը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից հետո: Այն դարերի ընթացքում, մեր պատմության բերումով ձեւավորված հայկական ցանց է, որ գոյություն է ունեցել ներկա հանրապետությունից շա՜տ առաջ եւ տարբեր ժամանակաշրջանների ընթացքում ստեղծել է տնտեսական, մշակութային, մտավոր եւ քաղաքական լուրջ հայկական կարողություն:
Երկրորդ. Հայաստանի ժողովրդագրական տկարացումը սփյուռքի հզորացում համարելն անշուշտ սխալ է: Երբ Երեւանը կամ Գյումրին պարպվում են, իսկ Գլենդեյլը մեծանում է, հայկական հավաքական ուժը չէ, որ աճում է: Մեզանից շատերը ցավով դիտել են անկախությունից ի վեր արտագաղթի ալիքները եւ դրանց պատճառով Հայաստանի ժողովրդագրական տկարացումն ու արտագաղթի շարունակական ալիքները: Ավելին. տարածաշրջանի անկայունության պատճառով նույնքան ցավով ենք դիտել Հայաստանում ապաստան փնտրող, Հայաստանից դուրս ապրող հայերի ալիքները, որոնց, ցավոք, չկարողացանք մշտապես Հայաստանում պահել` Բաքվի հայերին, իրաքահայերին, սիրիահայերին, լիբանանահայերին եւ, վերջերս, նույնիսկ արցախահայերի մի մասին: Բայց ի վերջո, յուրաքանչյուր հայ ինքն է, որ որոշում է իր կյանքի ուղին ու իր ճակատագիրը եւ թե որտեղ է ուզում ապրել: Մեր հավաքականությանը մնում է ստեղծել այն պայմաններն ու հաստատությունները, որոնք հային կխրախուսեն հայրենադարձվել Հայաստան եւ հնարավորություն կտան այնտեղ մշտապես հաստատվել, երբ Հայաստանում ապաստան է փնտրում:
Հետաքրքրական է նաեւ հակառակ շարժումը: Եթե ուշադրությամբ նայենք Հայաստանում հաստատված սփյուռքահայերին, կտեսնենք, որ նրանց մեջ զգալի ներկայություն ունեն գիտակից հայեր, որոնք մեծացել կամ կրթվել են հայկական հաստատություններում: Այսինքն` երբեմն հենց սփյուռքի ստեղծած ազգային կարողությունն է, որ տարիներ անց վերադառնում է Հայաստան:
Այո՛, հայրենադարձությունը պետք է քաջալերել. Հայաստանը հզորանում է, երբ սփյուռքահայերն այնտեղ ապրում են, աշխատում, ձեռնարկություններ հիմնում, արժեք ստեղծում եւ իրենց ընտանիքները կազմում:
Բայց հենց այստեղ է Եղոյանի փաստարկի հիմնական խնդիրը: Սփյուռքի ուժը հնարավոր չէ չափել միայն մարդկանց թվով: Մեկ միլիոն լավ կրթված, կազմակերպված, իրար կապված եւ հաստատություններ ունեցող հայեր կարող են շատ ավելի մեծ կարողություն ունենալ, քան երկու միլիոն մասնատված հայեր: Հարցը միայն թիվը չէ, այլ կարողությունը: Դրամագլուխը, գիտելիքը, համալսարանների, կառավարությունների եւ ընկերությունների հասանելիությունը, քաղաքական կապերը, մշակութային հաստատությունները, տեխնոլոգիան եւ համաշխարհային ցանցերը բոլորն էլ ուժի աղբյուրներ են: Սփյուռքը կարող է թվային առումով տկարանալ, բայց դեռ կարողությամբ հզորանալ:
Այս երեւույթը նոր չէ մեր պատմության մեջ: Մադրասի փոքրաթիվ հայկական գաղութը դարձավ հայկական մտքի կարեւոր կենտրոններից մեկը: Այնտեղ գործեցին Շահամիր Շահամիրյանն ու Հովսեփ Էմինը, այնտեղ ծնվեցին հայկական պետականության եւ քաղաքական վերածննդի մասին գաղափարներ առանց այդ գաղութը Հայաստանից արտագաղթով մեծացնելու: Նույն ժամանակաշրջանում Մխիթարյանները Վենետիկում եւ Վիեննայում ստեղծեցին մտավոր ու մշակութային հսկայական կարողություն. հայկական ուժը միշտ չէ, որ ստեղծված է Հայաստանի աշխարհագրական սահմաններում եւ զորացած Հայաստանից արտագաղթով:
Եղոյանն իր ելույթում հետաքրքիր հարց է ուղղում սփյուռքի մասին. «Ո՞վ է այդ հեռախոսահամարի տերը»: Պատասխանը պարզ է. ոչ ոք: Եվ թերեւս այդպես էլ պետք է լինի:
Պարտադիր չէ, որ ազգը մեկ հրամանատարական կենտրոն ունենա: Նրան անհրաժեշտ են հաստատություններ, որոնք կարող են իր տարբեր կենտրոնների միջեւ կապ, համակարգում եւ համագործակցություն ստեղծել: Այո՛, Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր հայ ազգի ինքնիշխան քաղաքական կենտրոնն է: Բայց դրանից չի բխում, որ հայկական ամբողջ կարողությունը պետք է գտնվի Հայաստանում: Մեր պատմության ընթացքում մենք ոչ միայն այլ պետությունների մեջ կարողություն ենք ստեղծել, այլեւ պետականազուրկ ժամանակաշրջաններում նույնիսկ Կիլիկիայում հայկական պետականություն ենք կերտել:
Այստեղ, սակայն, արժե մի պահ հիշեցնել, թե այս «առանց հեռախոսահամարի» սփյուռքն ինչ է արել Հայաստանի համար վերջին չորս տասնամյակների ընթացքում: 1988-ի երկրաշարժից սկսած այն օգնության հասավ աղետյալներին, անկախությունից հետո մասնակցեց նոր պետության վերականգնմանը, ֆինանսավորեց ճանապարհներ, դպրոցներ, բնակարաններ եւ հիվանդանոցներ, Հայաստանի դեսպանատների համար շենքեր գնեց ու նվիրեց տարբեր մայրաքաղաքներում, միջազգային քաղաքական աջակցություն կազմակերպեց Արցախի առաջին պատերազմի տարիներին եւ դրանից հետո: Քըրք Քըրքորյանի «Լինսի» հիմնադրամը միայն ավելի քան մեկ միլիարդ դոլար տրամադրեց Հայաստանին: Սփյուռքահայ նախաձեռնությամբ կամ մասնակցությամբ ստեղծվեցին ու զարգացան Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, ԹՈՒՄՕ-ն, FAST-ը, COAF-ը, «Հայաստան ծառատունկ ծրագիր»-ը, «Ավրորա»-ն եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը: Սփյուռքահայ դրամագլուխը մասնակցեց «Զվարթնոցի» արդիականացմանը, Հայաստանի տեխնոլոգիական համակարգի զարգացմանը, գիտության, մշակույթի, կրթության եւ ձեռնարկատիրության վերելքին: Իսկ հազարավոր ուրիշներ իրենց դրամը, գիտելիքը, կապերը, ժամանակը եւ երբեմն կյանքը դրեցին Հայաստանի ու Արցախի ծառայության: Սփյուռքահայ դրամագլուխը, գիտելիքն ու կապերն իրենց կարեւոր բաժինն ունեցան նաեւ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի կայացման ու զարգացման մեջ, ներառյալ վերջերս իրագործված Firebird-ի արհեստական բանականության գործարանը: Մեր ընտանիքի փոքր հիմնադրամն էլ այս բազմաթիվ օրինակներից մեկն է. իր համեստ միջոցներով իր նպաստը բերել է Հայաստանի մի շարք ծրագրերի եւ կարեւոր դեր է ունեցել` ազգային պատվաստման ծրագրի հիմնադրման մեջ:
Եվ վստահ եմ` հազարավոր այլ լուսավոր կետեր եմ մոռանում այս կարճ թվարկման մեջ: Հայաստանի ժողովուրդը գիտի, թե ինչի՛ մասին եմ խոսում: Ամեն այցելության ժամանակ մարդկանց աչքերում տեսնում եմ այդ ճանաչումն ու երախտագիտությունը սփյուռքի հանդեպ:
Այս ամենը կատարվեց առանց «մեկ հեռախոսահամարի», առանց մեկ կենտրոնի եւ առանց մեկ հրամանատարի:
Ուրեմն խնդիրը ուժեղ Հայաստան կամ ուժեղ սփյուռք ընտրելը չէ: Քաղաքական խնդիրը երկուսի կարողությունները բազմապատկելն ու իրար կապելն է: Բայց սա երկար նյութ է, որի պատասխանը, անկախությունից ի վեր, դեռ միասնաբար չենք գտել:
Եվ հենց այս պատճառով այսօր մեկ վտանգից պետք է զգուշանալ: Հայաստանի ներքաղաքական պայքարն արդեն իսկ բավական խոր բաժանումներ է ստեղծել: Այն սփյուռք արտահանելը նոր ուժ չի ստեղծի: Ընդհակառակը, կմասնատի այն հայկական կարողությունը, որը պետք է այսօր համախմբել ու բազմապատկել:
Մեզ պակասողը նոր ճակատներ չեն: Մեզ պակասողը Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում տարածված հայկական կարողությունները իրար կապելու քաղաքական երեւակայությունն ու հաստատություններն են:
Ազգային ժողովի պատգամավոր Արման Եղոյանը, թերեւս, պետք է նկատի ունենա, որ սփյուռքը կարող է «հստակ քաշային կարգ» չունենալ: Բայց Հայաստանում տարածված իսկական «միֆը», կարծես, այն է, թե հայկական ուժը ուժ է միայն այն ժամանակ, երբ Երեւանում է կենտրոնացած:
Այս հոդվածը հրապարակվել է «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան աջակցությամբ: Հոդվածում արտահայտված մտքերը պարտադիր չէ, որ արտացոլեն «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան կամ Մեդիամաքսի տեսակետները:

«Проблема не в выборе между сильным Арменией или сильной диаспорой»
Представляем восточноармянскую версию статьи Раффи Арталачяна, опубликованной в газете «Аздак», под названием «Каков же на самом деле «Распространенный миф». В связи с мнением депутата парламента Армана Еголяна о диаспоре:
Раффи Арталачян
Депутат парламента Арман Еголян недавно поставил на обсуждение в парламенте один из распространенных взглядов на отношения между Арменией и диаспорой. Он утверждает, что укрепление диаспоры может происходить в основном за счет Армении, поскольку численный рост диаспоры происходит за счет эмиграции из Армении или перемещения из одной колонии в другую. Поэтому, по его словам, укрепление диаспоры — это ослабление Армении.
В этом мышлении есть доля правды, но вывод, который из него следует, совершенно ошибочен:
Во-первых, следует признать, что диаспора не является государством. У нее нет правительства, армии, единого бюджета или единого центра принятия решений. Мы согласны. Но диаспора также не является новым явлением, которое возникло после независимости Республики Армения. Это армянская сеть, сформировавшаяся на протяжении веков в результате нашей истории, которая существовала задолго до нынешней республики и в разные исторические эпохи создала серьезные экономические, культурные, интеллектуальные и политические ресурсы.
Во-вторых, считать демографическое ослабление Армении укреплением диаспоры, безусловно, ошибочно. Когда Ереван или Гюмри разрушаются, а Глендейл растет, это не означает, что армянская коллективная сила увеличивается. Многие из нас с печалью наблюдали за волнами эмиграции с момента независимости и за демографическим ослаблением Армении и продолжающимися волнами эмиграции. Более того, из-за нестабильности в регионе мы с такой же печалью наблюдали за волнами армян, ищущих убежище в Армении и за ее пределами, которых, к сожалению, мы не смогли удержать в Армении — это армяне из Баку, иракские армяне, сирийские армяне, ливанские армяне и, в последнее время, даже часть армян из Карабаха. Но в конце концов, каждый армянин сам решает свой жизненный путь и свою судьбу и где он хочет жить. Наша община должна создать те условия и учреждения, которые будут поощрять армян вернуться в Армению и позволят им постоянно осесть там, когда они ищут убежище в Армении.
Также интересно обратить внимание на обратное движение. Если внимательно посмотреть на армян, которые обосновались в Армении, мы увидим, что среди них значительное присутствие имеют сознательные армяне, которые выросли или получили образование в армянских учреждениях. То есть иногда именно национальный капитал, созданный диаспорой, возвращается в Армению спустя годы.
Да, возвращение на родину следует поощрять. Армения укрепляется, когда армяне из диаспоры живут там, работают, создают предприятия, создают ценности и создают свои семьи.
Но именно здесь и заключается основная проблема аргументации Еголяна. Силу диаспоры невозможно измерить только числом людей. Один миллион хорошо образованных, организованных, связанных между собой и имеющих учреждения армян могут иметь гораздо большую силу, чем два миллиона разрозненных армян. Вопрос не только в числе, но и в потенциале. Капитал, знания, доступ к университетам, правительствам и компаниям, политические связи, культурные учреждения, технологии и мировые сети — все это источники силы. Диаспора может численно ослабевать, но все же укрепляться по потенциалу.
Это явление не ново в нашей истории. Небольшая армянская колония в Мадрасе стала одним из важных центров армянской мысли. Там работали Шахамир Шахамирян и Овсеп Эмин, там родились идеи о армянском государстве и политическом возрождении, не увеличивая эту колонию за счет эмиграции из Армении. В то же время Мхитаристы в Венеции и Вене создавали огромные интеллектуальные и культурные ресурсы. Армянская сила не всегда создавалась в географических границах Армении и не укреплялась эмиграцией из Армении.
Еголян задает интересный вопрос о диаспоре в своем выступлении: «Кто владелец этого телефонного номера?» Ответ прост: никто. И, возможно, так и должно быть:
Не обязательно, чтобы нация имела один командный центр. Ей нужны учреждения, которые могут создать связь, координацию и сотрудничество между ее различными центрами. Да, Республика Армения сегодня является суверенным политическим центром армянского народа. Но из этого не следует, что весь армянский капитал должен находиться в Армении. На протяжении нашей истории мы создавали капитал не только в других государствах, но и в период безгосударственности даже создали армянское государство в Киликии.
Тем не менее, стоит напомнить, что сделала эта «без телефонного номера» диаспора для Армении за последние сорок лет. Начиная с землетрясения 1988 года, она помогала пострадавшим, участвовала в восстановлении нового государства после независимости, финансировала дороги, школы, квартиры и больницы, покупала и дарила здания для армянских посольств в разных столицах, организовывала международную политическую поддержку в годы первой войны в Арцах и после нее. Фонд «Линси» Кирка Киркория только что выделил более одного миллиарда долларов Армении. При участии или инициативе армян из диаспоры были созданы и развиты Американский университет Армении, ТУМО, FAST, COAF, программа «Посадка деревьев в Армении», «Аврора» и Глобальный армянский фонд. Капитал армян из диаспоры участвовал в модернизации «Звартноца», развитии технологической системы Армении, подъеме науки, культуры, образования и предпринимательства. А тысячи других людей вложили свои деньги, знания, связи, время и иногда жизнь на службу Армении и Арцаху. Капитал, знания и связи армян из диаспоры также сыграли важную роль в становлении и развитии высоких технологий в Армении, включая недавно реализованную сделку с искусственным интеллектом Firebird. Наш небольшой семейный фонд также является одним из многих примеров: с помощью своих скромных средств он внес свой вклад в ряд программ в Армении и сыграл важную роль в создании национальной программы вакцинации.
Я уверен, что я забываю о тысячах других светлых моментах в этом коротком перечислении. Народ Армении знает, о чем я говорю. Каждый раз, когда я посещаю страну, я вижу признание и благодарность народа к диаспоре в их глазах:
Все это произошло без «одного телефонного номера», без одного центра и без одного командира:
Поэтому проблема не в выборе между сильной Арменией или сильной диаспорой. Политическая проблема заключается в том, чтобы умножить возможности обоих и связать их друг с другом. Но это длинная тема, на которую мы еще не нашли совместного ответа с момента независимости:
И именно по этой причине сегодня следует остерегаться одной опасности: внутренняя политическая борьба в Армении уже создала достаточно глубокие разделения. Экспортируя это в диаспору, мы не создадим новую силу. Напротив, это разделит армянский потенциал, который необходимо объединить и умножить сегодня:
Нам не нужны новые фронты. Нам не хватает политического воображения и учреждений, которые могли бы связать армянские ресурсы, распространенные по Армении и всему миру:
Депутат парламента Арман Еголян, возможно, должен учитывать, что диаспора может не иметь «четкой весовой категории». Но настоящий «миф», похоже, заключается в том, что армянская сила — это сила только тогда, когда она сосредоточена в Ереване:
Эта статья была опубликована при поддержке Фонда Галуста Гюльбенкяна: мнения, выраженные в статье, не обязательно отражают мнение Фонда Гюльбенкяна или Медиамакс.