Հունիսին ավարտված եռամսյակում Xiaomi-ի զուտ շահույթը կազմել է 1,4 մլրդ դոլար։ Ցուցանիշը գերազանցել է վերլուծաբանների միջին կանխատեսումը, սակայն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 21%-ով, գրում է Bloomberg-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ հասույթը նվազել է 6,1%-ով՝ մինչև 685 միլիոն դոլար։
Հոդվածում նշվում է, որ Xiaomi-ն մյուս առաջատար սմարթֆոն արտադրողներից ավելի մեծ վնաս է կրել հիշողության չիպերի շարունակվող դեֆիցիտից։ Հիշողության խոշոր արտադրողները, այդ թվում՝ Samsung Electronics-ը և SK Hynix-ը, արտադրական հզորությունների մի մասը վերաուղղել են արհեստական բանականության համակարգերով աշխատող տվյալների կենտրոնների համար նախատեսված առաջադեմ չիպերի արտադրությանը։ Արդյունքում շուկայում ավելի պարզ հիշողության չիպերի պակաս է առաջացել, իսկ դրանց գները կտրուկ աճել են։
Bloomberg-ը նշում է, որ ներդրողները կասկածներ ունեն՝ արդյոք Xiaomi-ին հաջողվում է վերահսկել բաղադրիչների թանկացման հետևանքով աճող ծախսերը։ Գործակալության տվյալներով՝ հունիսի վերջից ընկերության բաժնետոմսերը Հոնկոնգի բորսայում թանկացել են գրեթե 20%-ով, ինչը վկայում է ընկերության հեռանկարների նկատմամբ պահպանվող լավատեսության մասին։
Միևնույն ժամանակ, Counterpoint հետազոտական ընկերության տվյալներով՝ երկրորդ եռամսյակում Xiaomi-ի սմարթֆոնների մատակարարումները կրճատվել են ավելի մեծ չափով, քան աշխարհի հինգ խոշորագույն բրենդներից որևէ մեկինը։ Ընկերությունը գործում է պահանջարկի ամբողջ սպեկտրում՝ պրեմիում դասի ծալվող սմարթֆոններից մինչև 100 դոլարից էժան բյուջետային մոդելներ, ինչի պատճառով հիշողության չիպերի դեֆիցիտը հատկապես ուժեղ ազդեցություն է ունեցել նրա վրա։
Xiaomi-ի ֆինանսական արդյունքների վրա լրացուցիչ ճնշում է գործադրել նաև ընկերության հիմնադիր Լեյ Ցզյունի՝ էլեկտրամոբիլների արտադրությանը անցումը, ինչպես նաև չինական ավտոմոբիլային շուկայում կոշտ մրցակցությունը, գրում է Bloomberg-ը։ Վերջին շաբաթներին ներդրողներին մտահոգել է երկու նոր հիբրիդային մոդելների թողարկումը, որոնց գները շուկայի սպասումներից ցածր են եղել։

News | 2026/08/19 16:45
Xiaomi's net profit for the quarter ending in June was $1.4 billion. This figure exceeded analysts' average forecast, but compared to the same period last year, it fell by 21%, according to Bloomberg.
According to the agency, revenue decreased by 6.1% to $685 million.
The article notes that Xiaomi has suffered greater losses than other leading smartphone manufacturers due to the ongoing shortage of memory chips. Major memory manufacturers, including Samsung Electronics and SK Hynix, have redirected some of their production capacities to the manufacturing of advanced chips for AI-powered data centers. As a result, there has been a shortage of simpler memory chips in the market, and their prices have surged.
Bloomberg points out that investors are doubtful whether Xiaomi can control rising costs due to the increasing prices of components. According to the agency, since the end of June, the company's shares on the Hong Kong stock exchange have risen by nearly 20%, indicating sustained optimism about the company's prospects.
At the same time, according to research firm Counterpoint, in the second quarter, Xiaomi's smartphone shipments decreased more significantly than any of the five largest brands in the world. The company operates across the entire spectrum of demand, from premium foldable smartphones to budget models costing less than $100, which has made it particularly vulnerable to the memory chip shortage.
Additional pressure on Xiaomi's financial results has also come from the founder Lei Jun's transition to electric vehicle production, as well as fierce competition in the Chinese automotive market, Bloomberg reports. In recent weeks, investors have been concerned about the release of two new hybrid models, which were priced lower than market expectations.