Հունիսին ավարտված եռամսյակում Xiaomi-ի զուտ շահույթը կազմել է 1,4 մլրդ դոլար։ Ցուցանիշը գերազանցել է վերլուծաբանների միջին կանխատեսումը, սակայն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 21%-ով, գրում է Bloomberg-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ հասույթը նվազել է 6,1%-ով՝ մինչև 685 միլիոն դոլար։
Հոդվածում նշվում է, որ Xiaomi-ն մյուս առաջատար սմարթֆոն արտադրողներից ավելի մեծ վնաս է կրել հիշողության չիպերի շարունակվող դեֆիցիտից։ Հիշողության խոշոր արտադրողները, այդ թվում՝ Samsung Electronics-ը և SK Hynix-ը, արտադրական հզորությունների մի մասը վերաուղղել են արհեստական բանականության համակարգերով աշխատող տվյալների կենտրոնների համար նախատեսված առաջադեմ չիպերի արտադրությանը։ Արդյունքում շուկայում ավելի պարզ հիշողության չիպերի պակաս է առաջացել, իսկ դրանց գները կտրուկ աճել են։
Bloomberg-ը նշում է, որ ներդրողները կասկածներ ունեն՝ արդյոք Xiaomi-ին հաջողվում է վերահսկել բաղադրիչների թանկացման հետևանքով աճող ծախսերը։ Գործակալության տվյալներով՝ հունիսի վերջից ընկերության բաժնետոմսերը Հոնկոնգի բորսայում թանկացել են գրեթե 20%-ով, ինչը վկայում է ընկերության հեռանկարների նկատմամբ պահպանվող լավատեսության մասին։
Միևնույն ժամանակ, Counterpoint հետազոտական ընկերության տվյալներով՝ երկրորդ եռամսյակում Xiaomi-ի սմարթֆոնների մատակարարումները կրճատվել են ավելի մեծ չափով, քան աշխարհի հինգ խոշորագույն բրենդներից որևէ մեկինը։ Ընկերությունը գործում է պահանջարկի ամբողջ սպեկտրում՝ պրեմիում դասի ծալվող սմարթֆոններից մինչև 100 դոլարից էժան բյուջետային մոդելներ, ինչի պատճառով հիշողության չիպերի դեֆիցիտը հատկապես ուժեղ ազդեցություն է ունեցել նրա վրա։
Xiaomi-ի ֆինանսական արդյունքների վրա լրացուցիչ ճնշում է գործադրել նաև ընկերության հիմնադիր Լեյ Ցզյունի՝ էլեկտրամոբիլների արտադրությանը անցումը, ինչպես նաև չինական ավտոմոբիլային շուկայում կոշտ մրցակցությունը, գրում է Bloomberg-ը։ Վերջին շաբաթներին ներդրողներին մտահոգել է երկու նոր հիբրիդային մոդելների թողարկումը, որոնց գները շուկայի սպասումներից ցածր են եղել։

Чистая прибыль Xiaomi за квартал, завершившийся в июне, составила 1,4 миллиарда долларов. Этот показатель превысил средний прогноз аналитиков, однако по сравнению с аналогичным периодом прошлого года он снизился на 21%, сообщает Bloomberg.
По данным агентства, выручка снизилась на 6,1% до 685 миллионов долларов.
В статье отмечается, что Xiaomi понесла большие убытки по сравнению с другими ведущими производителями смартфонов из-за продолжающегося дефицита памяти чипов. Крупные производители памяти, включая Samsung Electronics и SK Hynix, перенаправили часть своих производственных мощностей на производство передовых чипов для центров обработки данных, работающих на основе искусственного интеллекта. В результате на рынке возник дефицит более простых чипов памяти, и их цены резко возросли.
Bloomberg отмечает, что инвесторы сомневаются, сможет ли Xiaomi контролировать растущие расходы из-за удорожания компонентов. По данным агентства, с конца июня акции компании на Гонконгской бирже подорожали почти на 20%, что свидетельствует о сохраняющемся оптимизме относительно перспектив компании.
В то же время, по данным исследовательской компании Counterpoint, во втором квартале поставки смартфонов Xiaomi сократились в большей степени, чем у любого из пяти крупнейших брендов мира. Компания работает на всем спектре спроса — от премиум-сегмента складных смартфонов до бюджетных моделей стоимостью менее 100 долларов, из-за чего дефицит чипов памяти оказал на нее особенно сильное влияние.
На финансовые результаты Xiaomi также оказало дополнительное давление переход основателя компании Лей Цзюня на производство электромобилей, а также жесткая конкуренция на китайском автомобильном рынке, сообщает Bloomberg. В последние недели инвесторов беспокоила выпуск двух новых гибридных моделей, цены на которые оказались ниже рыночных ожиданий.