Wildberries-ի և վաճառողների հնարավոր ընդհանուր վնասը գնահատվում է 600–800 միլիարդ ռուբլի (շուրջ 9,54 միլիարդ դոլար- խմբ.)։ Իրավիճակի մասին հայտնում է Forbes-ը։
Data Insight հետազոտական գործակալության առաջատար վերլուծաբան Սերգեյ Սեմկոյի գնահատմամբ՝ պահեստների և ենթակառուցվածքի վերականգնումը կարող է արժենալ 147,1–223,1 միլիարդ ռուբլի, իսկ եթե անհրաժեշտ լինի տարածքի ամբողջական ապամոնտաժում, թափոնների դուրսբերում և ռեկուլտիվացիա, ծախսերը կարող են աճել, հասնելով մինչև 169,2–278,9 միլիարդ ռուբլու։ Բացի դրանից, վաճառողների հնարավոր կորուստները, ըստ Սեմկոյի, նախնական գնահատմամբ կարող են կազմել 445–507,8 միլիարդ ռուբլի։
Մինչև օգոստոսի 10-ը փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հանձնարարել էր մշակել աջակցության միջոցներ Wildberries-ի պահեստների վրա հարձակումների հետևանքով տուժած ձեռնարկատերերի համար։ Նշված ժամկետին որևէ գաղափարի մասին չէր հաղորդվել։ Սակայն, ինչպես հայտնի է դարձել Forbes-ին, Պետդումայում տեղի է ունեցել տուժած վաճառողների, մարքեթփլեյսների ներկայացուցիչների, պատգամավորների և պաշտոնյաների հանդիպում, որտեղ քննարկվել են աջակցության միջոցները։ Վաճառողները ցանկանում են ոչ միայն միանվագ փոխհատուցումներ և հարկային արտոնություններ, այլև պարտավորեցնել հարթակներին պատասխանատվություն կրել իրենց վստահված ապրանքի համար։

Убытки Wildberries и продавцов оцениваются в 600–800 миллиардов рублей (около 9,54 миллиарда долларов - примечание). Об этом сообщает Forbes.
По оценкам ведущего аналитика исследовательского агентства Data Insight Сергея Семькова, восстановление складов и инфраструктуры может стоить от 147,1 до 223,1 миллиарда рублей, а если потребуется полное демонтаж территории, вывоз отходов и рекультивация, расходы могут возрасти до 169,2–278,9 миллиарда рублей. Кроме того, возможные потери продавцов, по предварительным оценкам Семькова, могут составить от 445 до 507,8 миллиарда рублей.
До 10 августа вице-премьер Александр Новак поручил разработать меры поддержки для пострадавших предпринимателей из-за атак на склады Wildberries. На указанный срок никаких идей не было сообщено. Однако, как стало известно Forbes, в Госдуме прошло совещание пострадавших продавцов, представителей маркетплейсов, депутатов и чиновников, на котором обсуждались меры поддержки. Продавцы хотят не только единовременные компенсации и налоговые льготы, но и обязать платформы нести ответственность за доверенные им товары.