Warner Bros. Discovery-ն հայտնել է, որ երկրորդ եռամսյակում իր սթրիմինգային բիզնեսի եկամուտները զգալի աճ են գրանցել: Այս ուղղության հասույթը, որի հիմքում HBO Max հարթակն է, գերազանցել է 3 միլիարդ դոլարը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 10%-ով։ Տոկոսների, հարկերի, մաշվածության և ամորտիզացիայի հաշվառումից առաջ ճշգրտված շահույթը (EBITDA) կազմել է ավելի քան 500 միլիոն դոլար։
Ընկերությունում նշել են, որ դրական արդյունքները պայմանավորված են HBO Max-ի մուտքով նոր շուկաներ, ինչպես նաև «Էյֆորիա» (Euphoria), «Վիշապի տունը» (House of the Dragon) և «Փիթ» (The Pitt) հայտնի նախագծերի հաջող թողարկումներով։ Սթրիմինգային գովազդային եկամուտներն աճել են 9%-ով՝ հիմնական սակագնային փաթեթի բաժանորդների թվի ավելացման շնորհիվ։ Սակայն NBA-ի խաղերի հեռարձակման իրավունքների կորուստը, արտարժութային տատանումները չհաշված, նվազեցրել է աճի տեմպերը 16%-ով։
Միևնույն ժամանակ, Warner Bros. Discovery-ի ընդհանուր հասույթը եռամսյակի ընթացքում նվազել է 11%-ով՝ կազմելով 8.72 միլիարդ դոլար, ինչը չի արդարացրել սպասումները։ Ընկերության զուտ շահույթը նվազել է մինչև 149 միլիոն դոլար՝ մեկ տարի առաջ գրանցված 1.58 միլիարդ դոլարի համեմատ, ինչը հիմնականում պայմանավորված է վերակազմավորման ծախսերով։
Ֆինանսական արդյունքները հրապարակվել են Paramount Skydance-ի հետ նախատեսվող միավորման շուրջ մեծ ուշադրության ֆոնին։ Մայիսին Paramount-ի գլխավոր տնօրեն Դեյվիդ Էլիսոնը հայտարարել էր HBO Max և Paramount+ հարթակները մեկ միասնական ծառայության մեջ միավորելու մտադրության մասին, որը կարող է ամբողջ աշխարհում հասնել շուրջ 200 միլիոն բաժանորդի։
Գործարքը քննադատության է արժանացել օրենսդիրների կողմից՝ հնարավոր հակամենաշնորհային ռիսկերի պատճառով, իսկ նահանգների գլխավոր դատախազների հայցի վերաբերյալ դատական լսումները նախատեսված են մարտին։ Միևնույն ժամանակ, Էլիսոնը շեշտել է, որ HBO ապրանքանիշը կպահպանվի հիմնավորմամբ, որ HBO-ն պետք է մնա HBO։

Warner Bros. Discovery сообщила, что во втором квартале ее доходы от стриминга значительно увеличились. Выручка в этом сегменте, основанная на платформе HBO Max, превысила 3 миллиарда долларов, увеличившись на 10% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Скорректированная прибыль до вычета процентов, налогов, износа и амортизации (EBITDA) составила более 500 миллионов долларов.
Компания отметила, что положительные результаты обусловлены выходом HBO Max на новые рынки, а также успешными релизами таких популярных проектов, как «Эйфория» (Euphoria), «Дом дракона» (House of the Dragon) и «Пит» (The Pitt). Доходы от стриминговой рекламы увеличились на 9% за счет роста числа подписчиков основного тарифного плана. Однако потеря прав на трансляцию игр НБА, не считая валютных колебаний, снизила темпы роста на 16%.
В то же время общий доход Warner Bros. Discovery за квартал снизился на 11% и составил 8,72 миллиарда долларов, что не оправдало ожиданий. Чистая прибыль компании упала до 149 миллионов долларов по сравнению с 1,58 миллиарда долларов годом ранее, что в основном связано с расходами на реорганизацию.
Финансовые результаты были опубликованы на фоне большого внимания к предстоящему объединению с Paramount Skydance. В мае генеральный директор Paramount Дэвид Эллисон объявил о намерении объединить платформы HBO Max и Paramount+ в одну единую услугу, которая может достичь около 200 миллионов подписчиков по всему миру.
Сделка подверглась критике со стороны законодателей из-за возможных антимонопольных рисков, а судебные слушания по иску генеральных прокуроров штатов запланированы на март. В то же время Эллисон подчеркнул, что бренд HBO будет сохранен, так как HBO должен оставаться HBO.