Այն ֆոնին, որ ռուսական հացահատիկի երկաթուղային փոխադրումները դեպի Հայաստան դարձել են կայուն, Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել ավտոմոբիլային փոխադրումները Կրասնոդարի երկրամասից դեպի Հայաստան Վերին Լարսով։ Այդ մասին ասվում է Վրաստանի Եվրասիական տրանսպորտային միջանցքի ներդրումային կենտրոնի (TRRC) զեկույցում, հաղորդում են տեղական ԶԼՄ-ները։
Վրացի փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանի ռազմավարությունը կայանում է որոշ բեռնահոսքեր երկաթուղի վերաուղղելու մեջ, որի օրինակն է հայկական բեռների՝ հիմնականում հացահատիկայինների, ուղարկումը Ադրբեջանի տարածքով։
«Մոսկվան այդպիսով փորձում է նվազեցնել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Վերին Լարս սահմանային կետի ծանրաբեռնվածությունը», — նշել են TRRC-ում։

Georgia believes that Russia may halt transportation from Krasnodar to Armenia via Upper Lars
Against the backdrop of stable railway transportation of Russian grain to Armenia, Russia may halt automobile transportation from Krasnodar region to Armenia via Upper Lars. This is stated in the report of the Investment Center of the Eurasian Transport Corridor (TRRC) of Georgia, local media report.
Georgian experts believe that Russia's strategy involves redirecting certain cargo flows to the railway, an example of which is the shipment of Armenian goods, mainly grains, through Azerbaijan.
“Moscow is thus trying to reduce the congestion at the strategically important Upper Lars border point,” the TRRC noted.