Վրաստանում բարձրացրել են 2026 թվականի գնաճի կանխատեսումը
Վրաստանի ազգային բանկը բարձրացրել է 2026 թվականի միջին տարեկան գնաճի կանխատեսումը՝ այն հասցնելով 5.2%-ի։ Ավելի վաղ կարգավորիչը կանխատեսում էր, որ տարվա ընթացքում գների միջին աճը կկազմի 4.9%։
Դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ հաշվետվության համաձայն՝ հունիսին Վրաստանում տարեկան գնաճը կազմել է 5.8%, ինչը գրեթե երկու անգամ գերազանցում է Ազգային բանկի նպատակային ցուցանիշը։
Կարգավորիչի գնահատմամբ՝ նպատակային մակարդակի գերազանցման հիմնական պատճառը շարունակում է մնալ էներգակիրների թանկացումը՝ պայմանավորված Մերձավոր Արևելքում պահպանվող անկայունությամբ։
Շարունակվող հակամարտությունները մեծացնում են էներգակիրների գների հետագա աճի ռիսկը։ Միևնույն ժամանակ, Ազգային բանկում նշում են, որ նավթի ներկայիս գները դեռևս մնում են նախորդ սրացումների ժամանակ գրանցված մակարդակներից ցածր։
Կարգավորիչը նաև ուշադրություն է հրավիրում բազային գնաճի աճի վրա, որը չի ներառում առավել տատանվող կատեգորիաները՝ սննդամթերքը, էներգակիրներն ու ծխախոտը։ Հունիսին բազային գնաճը կազմել է 3.2%, իսկ ծառայությունների ոլորտում գնաճը արագացել է՝ հասնելով 4.1%-ի։
ՎԱԲ-ի գնահատմամբ՝ սա վկայում է, այսպես կոչված, երկրորդային ազդեցությունների պահպանվող ռիսկի մասին, երբ վառելիքի և այլ ապրանքների գների սկզբնական աճը տարածվում է ծառայությունների և ապրանքների ավելի լայն շրջանակի վրա։
Ազգային բանկի բազային սցենարի համաձայն՝ գնաճը կսկսի նվազել 2026 թվականի երկրորդ կեսից և 2027 թվականին կմոտենա նպատակային՝ 3% մակարդակին։
Սակայն կարգավորիչը դիտարկում է նաև այլընտրանքային սցենարներ։
Եթե աշխարհաքաղաքական իրավիճակը շարունակի վատթարանալ և հումքային ապրանքների համաշխարհային գները աճեն, ապա գնաճը կարող է գերազանցել բազային կանխատեսումը։ Իսկ եթե միջազգային շուկաներում լարվածությունն ավելի արագ թուլանա, գնային ճնշումները կարող են նվազել, ինչը հնարավորություն կտա ավելի շուտ անցնել տոկոսադրույքների իջեցման։
Այս փուլում կարգավորիչը որոշել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ՝ 8.25% մակարդակում։ Այն այս ցուցանիշին հասցվել էր մայիսին՝ վերջին երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ բարձրացվելով՝ Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հետևանքով առաջացած ռիսկերի ֆոնին։
ՎԱԲ-ում հայտարարել են, որ բարձր գնաճային ռիսկերի պայմաններում կշարունակեն վարել համեմատաբար խիստ դրամավարկային քաղաքականություն։ Կարգավորիչը նաև զգուշացրել է, որ գնաճային սպասումների և երկրորդային ազդեցությունների ուժեղացման դեպքում կարող է լրացուցիչ խստացնել քաղաքականությունը։

В Грузии повышен прогноз инфляции на 2026 год
Национальный банк Грузии повысил прогноз средней годовой инфляции на 2026 год до 5.2%. Ранее регулятор ожидал, что средний рост цен составит 4.9% в течение года.
Согласно отчету по денежно-кредитной политике, в июне годовая инфляция в Грузии составила 5.8%, что почти в два раза превышает целевой показатель Национального банка.
По оценкам регулятора, основной причиной превышения целевого уровня остается удорожание энергетических ресурсов, вызванное сохраняющейся нестабильностью на Ближнем Востоке.
Продолжающиеся конфликты увеличивают риск дальнейшего роста цен на энергоносители. В то же время в Национальном банке отмечают, что текущие цены на нефть все еще ниже уровней, зафиксированных во время предыдущих обострений.
Регулятор также обращает внимание на рост базовой инфляции, которая не включает наиболее волатильные категории, такие как продукты питания, энергоносители и табак. В июне базовая инфляция составила 3.2%, а инфляция в секторе услуг ускорилась до 4.1%.
По оценкам НБГ, это свидетельствует о сохраняющемся риске так называемых вторичных эффектов, когда первоначальный рост цен на топливо и другие товары распространяется на более широкий круг услуг и товаров.
Согласно базовому сценарию Национального банка, инфляция начнет снижаться во второй половине 2026 года и в 2027 году приблизится к целевому уровню в 3%.
Однако регулятор также рассматривает альтернативные сценарии.
Если геополитическая ситуация продолжит ухудшаться и мировые цены на сырьевые товары вырастут, инфляция может превысить базовый прогноз. Если же напряженность на международных рынках ослабнет быстрее, ценовое давление может снизиться, что позволит быстрее перейти к снижению процентных ставок.
На данном этапе регулятор решил оставить процентную ставку рефинансирования на неизменном уровне в 8.25%. Она была повышена до этого уровня в мае впервые за два года на фоне рисков, вызванных войной на Ближнем Востоке.
В НБГ заявили, что в условиях высокого инфляционного риска будут продолжать проводить относительно жесткую денежно-кредитную политику. Регулятор также предупредил, что в случае усиления инфляционных ожиданий и вторичных эффектов может дополнительно ужесточить политику.