Վրաստանում բարձրացրել են 2026 թվականի գնաճի կանխատեսումը
Վրաստանի ազգային բանկը բարձրացրել է 2026 թվականի միջին տարեկան գնաճի կանխատեսումը՝ այն հասցնելով 5.2%-ի։ Ավելի վաղ կարգավորիչը կանխատեսում էր, որ տարվա ընթացքում գների միջին աճը կկազմի 4.9%։
Դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ հաշվետվության համաձայն՝ հունիսին Վրաստանում տարեկան գնաճը կազմել է 5.8%, ինչը գրեթե երկու անգամ գերազանցում է Ազգային բանկի նպատակային ցուցանիշը։
Կարգավորիչի գնահատմամբ՝ նպատակային մակարդակի գերազանցման հիմնական պատճառը շարունակում է մնալ էներգակիրների թանկացումը՝ պայմանավորված Մերձավոր Արևելքում պահպանվող անկայունությամբ։
Շարունակվող հակամարտությունները մեծացնում են էներգակիրների գների հետագա աճի ռիսկը։ Միևնույն ժամանակ, Ազգային բանկում նշում են, որ նավթի ներկայիս գները դեռևս մնում են նախորդ սրացումների ժամանակ գրանցված մակարդակներից ցածր։
Կարգավորիչը նաև ուշադրություն է հրավիրում բազային գնաճի աճի վրա, որը չի ներառում առավել տատանվող կատեգորիաները՝ սննդամթերքը, էներգակիրներն ու ծխախոտը։ Հունիսին բազային գնաճը կազմել է 3.2%, իսկ ծառայությունների ոլորտում գնաճը արագացել է՝ հասնելով 4.1%-ի։
ՎԱԲ-ի գնահատմամբ՝ սա վկայում է, այսպես կոչված, երկրորդային ազդեցությունների պահպանվող ռիսկի մասին, երբ վառելիքի և այլ ապրանքների գների սկզբնական աճը տարածվում է ծառայությունների և ապրանքների ավելի լայն շրջանակի վրա։
Ազգային բանկի բազային սցենարի համաձայն՝ գնաճը կսկսի նվազել 2026 թվականի երկրորդ կեսից և 2027 թվականին կմոտենա նպատակային՝ 3% մակարդակին։
Սակայն կարգավորիչը դիտարկում է նաև այլընտրանքային սցենարներ։
Եթե աշխարհաքաղաքական իրավիճակը շարունակի վատթարանալ և հումքային ապրանքների համաշխարհային գները աճեն, ապա գնաճը կարող է գերազանցել բազային կանխատեսումը։ Իսկ եթե միջազգային շուկաներում լարվածությունն ավելի արագ թուլանա, գնային ճնշումները կարող են նվազել, ինչը հնարավորություն կտա ավելի շուտ անցնել տոկոսադրույքների իջեցման։
Այս փուլում կարգավորիչը որոշել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ՝ 8.25% մակարդակում։ Այն այս ցուցանիշին հասցվել էր մայիսին՝ վերջին երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ բարձրացվելով՝ Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հետևանքով առաջացած ռիսկերի ֆոնին։
ՎԱԲ-ում հայտարարել են, որ բարձր գնաճային ռիսկերի պայմաններում կշարունակեն վարել համեմատաբար խիստ դրամավարկային քաղաքականություն։ Կարգավորիչը նաև զգուշացրել է, որ գնաճային սպասումների և երկրորդային ազդեցությունների ուժեղացման դեպքում կարող է լրացուցիչ խստացնել քաղաքականությունը։

Georgia Raises Inflation Forecast for 2026
The National Bank of Georgia has raised its forecast for average annual inflation in 2026 to 5.2%. Previously, the regulator expected that the average price increase during the year would be 4.9%.
According to the monetary policy report, in June, the annual inflation in Georgia was 5.8%, which is nearly twice the National Bank's target indicator.
The regulator assesses that the main reason for exceeding the target level continues to be the rising prices of energy resources due to ongoing instability in the Middle East.
Ongoing conflicts increase the risk of further price hikes for energy resources. At the same time, the National Bank notes that current oil prices remain below the levels recorded during previous escalations.
The regulator also draws attention to the increase in core inflation, which excludes the most volatile categories such as food, energy, and tobacco. In June, core inflation was 3.2%, while inflation in the services sector accelerated to 4.1%.
According to the NBG, this indicates a persistent risk of so-called secondary effects, where the initial increase in fuel and other goods prices spreads to a broader range of services and goods.
According to the National Bank's baseline scenario, inflation is expected to start decreasing in the second half of 2026 and approach the target level of 3% in 2027.
However, the regulator is also considering alternative scenarios.
If the geopolitical situation continues to worsen and global prices for raw materials rise, inflation may exceed the baseline forecast. Conversely, if tensions in international markets ease more quickly, price pressures may decrease, allowing for an earlier transition to interest rate cuts.
At this stage, the regulator has decided to keep the refinancing rate unchanged at 8.25%. This rate was raised to this level in May for the first time in two years against the backdrop of risks arising from the war in the Middle East.
The NBG has stated that under conditions of high inflation risks, it will continue to pursue a relatively strict monetary policy. The regulator also warned that it may tighten policy further if inflation expectations and secondary effects strengthen.