Volkswagen-ը պահանջում է արագ վերափոխում Չինական մրցակիցներից պաշտպանվելու համար
Volkswagen-ի գլխավոր ներդրողը ուրբաթ օրը կոչ արեց ավտոմոբիլային հսկային անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել Չինական ավտոմեքենաների բրենդներից եկող աճող մրցակցության դեմ:
«Volkswagen-ի այժմ կատարած որոշումները կպարզեն նրա ապագան», - ասաց Porsche SE-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Հանս Դիտեր Պյոչը:
Volkswagen-ը հաստատել է, որ նախատեսում է կրճատել մինչև 100,000 աշխատատեղ, որպեսզի դիմակայեն շահույթի անկմանը:
«Volkswagen Group-ը պատմական խաչմերուկում է», - ասաց Պյոչը:
«Որպեսզի ընկերությունը կարողանա պահպանել մրցունակությունը, բոլորը պետք է այժմ պատասխանատվություն վերցնեն»: Պյոչը զգուշացրեց, որ որոշումների ուշացումը միայն մեծացնում է ընկերության խնդիրները:
«Մեր ուշադրությունը պետք է կենտրոնանա միայն այն, ինչ անհրաժեշտ է բիզնեսի և տնտեսական տեսանկյունից», - ավելացրեց նա:
Porsche SE-ի ֆինանսների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կառավարման անդամ Յոհաննես Լատվայնն ասաց, որ «անհրաժեշտ է» Volkswagen-ի համար նվազեցնել ավելորդ կարողությունը, զգալիորեն նվազեցնել ծախսերը և ուժեղացնել խմբի որոշումների կայացման և իրականացման կարողությունները:
«Մենք պետք է հաշվի առնենք բոլոր հնարավորությունները մրցունակությունը պահպանելու համար, հակառակ դեպքում Volkswagen-ը կարող է մշտապես կորցնել իր դիրքերը միջազգային մրցակիցների նկատմամբ», - ավելացրեց Լատվայնը:
Porsche SE-ն, որը Volkswagen-ի ամենամեծ բաժնետերն է, ունի Volkswagen-ի 31.9% բաժնետոմսերը և 53.3% քվեարկության իրավունքները:
Այս հայտարարությունները գալիս են այն բանից հետո, երբ Porsche SE-ն հաղորդել է 949 միլիոն եվրո (1.1 միլիարդ դոլար) հարկերից հետո կրճատված եկամուտներ, ինչը 14.5% անկում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Volkswagen-ի գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Առնո Անտլիցը նշել է, որ ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը վերջին 12 ամիսների ընթացքում բազմաթիվ մարտահրավերների է հանդիպել:

Volkswagen требует ускорить реформы для защиты от китайских конкурентов
Главный инвестор Volkswagen в пятницу призвал автогиганта незамедлительно принять меры для противодействия усиливающейся конкуренции со стороны китайских автомобильных брендов.
«Решения, которые Volkswagen принимает сейчас, определят его будущее», - заявил Ханс Дитер Пёч, председатель правления Porsche SE.
Volkswagen подтвердил, что планирует сократить до 100 000 рабочих мест, чтобы противостоять падению прибыли.
«Группа Volkswagen находится на историческом перекрестке», - сказал Пёч.
«Решения, которые Volkswagen принимает сейчас, определят его будущее. Ради компании и ее устойчивой конкурентоспособности все должны взять на себя ответственность». Пёч предупредил, что чем дольше откладываются решения, тем больше будут проблемы компании.
«Фокус должен быть исключительно на том, что необходимо с бизнесовой и экономической точки зрения. Все остальные соображения должны быть второстепенными», - добавил он.
Йоханнес Латтвейн, член правления, отвечающий за финансы и ИТ в Porsche SE, сказал, что для Volkswagen «критически важно» сократить избыточные мощности, значительно снизить затраты и укрепить способности группы к принятию решений и их реализации.
«Как основной держатель обыкновенных акций Volkswagen AG, Porsche SE, следовательно, поддерживает предложения правления группы. Конкурентоспособность - это цель», - сказал Латтвейн.
«Конкурентоспособность - это цель. Каждая опция должна быть рассмотрена для ее достижения. В противном случае Volkswagen рискует навсегда потерять позиции по сравнению с международными конкурентами», - добавил он.
Семьи Порше и Пиех контролируют Volkswagen через свою холдинговую компанию Porsche SE, которая является крупнейшим акционером Volkswagen. Она владеет 31,9% акций Volkswagen и 53,3% голосов.
Эти заявления были сделаны после того, как Porsche SE сообщила о скорректированной прибыли за полгода после уплаты налогов в размере 949 миллионов евро (1,1 миллиарда долларов), что отражает снижение на 14,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.